PREŠOV 18. januára (WebNoviny.sk) – Spomienkovým pietnym aktom kladenia vencov a kytíc si v piatok, za účasti predsedu vlády Petra Pellegriniho, pripomenuli v Prešove 74. výročie oslobodenia mesta.
Zástupcovia štátnej správy a samosprávy, Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike ako aj Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Prešove si obete vojny uctili pri Pamätníku Červenej armády na Hlavnej ulici, ale aj pri Pamätníku obetiam bombardovania mesta na Konštantínovej ulici.
Nevyhnutnosť si pripomínať straty na životoch
Primátorka Prešova Andrea Turčanová vo svojom príhovore pri tejto príležitosti zvýraznila, že udalosti počas druhej svetovej vojny mali veľký dopad na fungovanie mesta a na život ľudí v ňom. Pripomenula 72 miliónov celosvetových obetí, ale aj 356-tisíc padlých vo vtedajšom Československu.
„Stojíme pri pamätníku obetiam bombardovania, pretože oslobodeniu mesta predchádzalo aj bombardovanie a my si ho v jeden deň stále pripomíname. Nielen teda tých, ktorí nás oslobodili, ale aj tých, ktorí v tejto vojne padli,“ povedala Turčanová.
Ako uviedla, považuje za nevyhnutné pripomínať straty na životoch, politické, hospodárske dôsledky celosvetovo, ale aj v rámci vtedajšieho územia Československa.
Nádej na tvorenie a pestovanie našej budúcnosti
Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj premiér Peter Pellegrini, ktorý zdôraznil, že v Prešove začal s dlhou šnúrou podobných podujatí, ktoré v nasledujúcich mesiacoch chce absolvovať aj v ďalších väčších mestách na Slovensku.
„Víťazstvom v druhej svetovej vojne Slovensko dostalo nádej na lepší život a lepšie časy. Mne sa to pripodobnilo s udalosťami z 1. januára 1993, keď vznikla Slovenská republika ako samostatný zvrchovaný štát a opäť sme dostali nádej, aby sme si sami ako slovenský národ tvorili a pestovali našu budúcnosť,“ povedal Pellegrini.
Presne pred 74. rokmi, 18. januára 1945, začali z Prešova ustupovať posledné nemecké jednotky smerom na Levoču. Občania sa schovávali v rôznych úkrytoch, pivniciach, kde zotrvali až do príchodu prvých vojakov sovietskej armády a príslušníkov I. československého armádneho zboru. Sovietske jednotky, ktoré patrili k 320. gardovému pluku 4. ukrajinského frontu, dorazili do Prešova 19. januára 1945 okolo 15. hodiny od Kapušian.
Oslobodenie Prešova sa uskutočnilo bez boja, nepadol takmer jediný výstrel. Predchádzajúcim bombardovaním však bolo mesto značne zničené a ostalo bez elektrického svetla a bez vody. Zo 4 434 bytových jednotiek bolo úplne zničených 207 a 3 505 čiastočne poškodených. Všetky tieto škody predstavovali hodnotu 35 miliónov vtedajších korún.