BRATISLAVA 2. novembra (WBN/PR) – Dopad legislatívnych zmien týkajúcich sa asignácie 2% dane z príjmu na neziskový sektor, úloha firiem vo vytváraní silnej a udržateľnej občianskej spoločnosti, či možnosti odovzdávania vedomostí a zručnosti z biznisu neziskovým organizáciám. Týmto témam sa bude venovať Fórum o firemnej filantropii, 11. novembra 2010, v konferenčných priestoroch reštaurácie Kogo v Bratislave. Vystúpi na ňom aj Buzz Schmidt, zakladateľ organizácie GuideStar International, ktorého v roku 2001 Time Magazine vyhlásil za jedného zo šiestich vizionárov a lídrov vo filantropii.
Podtitul podujatia Od darov k investíciám: návratnosť firemnej filantropie reflektuje nový pohľad na filantropické aktivity firiem. Aj keď sa v darcovstve nedá hovoriť o finančnej návratnosti, investície do komunity môžu prinášať návratnosť v podobe sociálneho dopadu a konkrétnych spoločenských zmien. O tom, ako sa takéto „biznis myslenie“ dá aplikovať pri spolupráci neziskových organizácií a firiem bude hovoriť Marek Roháček, riaditeľ OZ Návrat a Marcel Imrišek zo spoločnosti ProRate v prezentácii o angažovanej filantropii. Možnosť zapojiť sa do nového projektu Hlavy pomáhajú, v ktorom firemní zamestnanci môžu využívať svoje zručnosti a vedomosti na posilnenie neziskových organizácií, predstaví účastníkom Mirka Gúčiková z Nadácie Pontis.
Legislatívne zmeny týkajúce sa asignácie 2% môžu v mnohých prípadoch ohroziť udržateľnosť dlhodobých projektov mimovládnych organizácií. O aktuálnom stave a budúcnosti asignácie 2% z dane z príjmu firiem, bude hovoriť JUDr. Peter Handiak z 1. slovenského neziskového servisného centra, ktorý sa podieľal na príprave novely zákona o daniach z príjmov.
Silná a udržateľná občianska spoločnosť je výsledkom spolupráce viacerých stakeholderov, vrátane firiem. Tejto téme sa bude na fóre venovať Buzz Schmidt z organizácie GuideStar International (GSI). Britská organizácia GSI vytvára celosvetový prehľad neziskových organizácií, posilňuje tak transparentnosť, dôveryhodnosť a orientáciu v neziskovom sektore každej krajiny. Schmidt bol vyhlásený portálom The Non-Profit Times za 1999 US Non-profit Executive of the Year a Time Magazine ho v roku 2001 vyhlásil za jedného zo šiestich vizionárov a lídrov vo filantropii.
V sekcii Filantropická Pecha Kucha predstavia firmy v krátkych 8-minútových prezentáciách vlastné riešenia, nástroje a inšpiratívne príklady firemnej filantropie. Medzi nimi zaznejú príklady spolupráce firmy a neziskovej organizácie na rozvojovom projekte v Keni, angažovanosti firemných dobrovoľníkov pri výstavbe domov pre sociálne slabšie rodiny či spolupráce na podpore súčasného umenia.
3. ročník Fóra o firemnej filantropii sa uskutoční 11. novembra 2010 v konferenčných priestoroch reštaurácie Kogo v Bratislave. Viac informácií, prihláška a program podujatia sú dostupné na www.firemnafilantropia.sk.
Podujatie organizuje Nadácia Pontis. Hlavným partnerom je Slovak Telekom, a.s.
Mediálnymi partnermi sú: Euractiv.sk, SITA, Stratégie, Webnoviny.sk a zodpovednepodnikanie.sk.
Ďalšie informácie poskytne Oľga Shaw, programová koordinátorka Nadácie Pontis, tel.: 02/5710 8117, e-mail: olga.shaw@nadaciapontis.sk.
Nadácia Pontis je jednou z najväčších nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú filantropiu, presadzuje zodpovedné podnikanie a venuje sa rozvojovej pomoci. S firmami spolupracuje pri realizácii ich filantropických aktivít a dobrovoľníctva zamestnancov. Poskytuje poradenstvo pri tvorbe filantropickej stratégie. Organizuje ocenenie za zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu Via Bona Slovakia. Spravuje 10 nadačných fondov, prostredníctvom ktorých firmy realizujú svoje darcovské aktivity. Nadácia Pontis je administrátorom združenia Business Leaders Forum. Presadzuje diverzitu na pracoviskách, ochranu životného prostredia v podnikaní, transparentnosť a zavádzanie štandardov v reportovaní zodpovedného podnikania. Projektmi v oblasti demokratizácie a rozvojovej pomoci podporuje občiansku spoločnosť v Bielorusku a na Kube. Skúsenosti Slovenska nadobudnuté v procese transformácie spoločnosti využíva na Balkáne. Presadzuje zahraničnú politiku Slovenska a Európskej únie, založenú na hodnotách demokracie, rešpektovaní ľudských práv a solidarite. Od novembra 2009 realizuje program individuálneho darcovstva www.DobraKrajina.sk. V marci 2010 oficiálne spustila on-line grantovanie prostredníctvom www.Darca.sk.