BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Firmy pôsobiace na Slovensku očakávajú od vlády hlavne zlepšenie prístupu k fondom Európskej únie a transparentnejšie verejné obstarávanie. Vyplýva to z aprílového prieskumu spoločnosti PricewaterhouseCoopers, podľa ktorého očakáva riešenie týchto oblastí 91 % resp. 87 % opýtaných firiem. Vyrovnať sa s dopadmi krízy pritom firmám sťažuje aj Zákonník práce, ktorého sflexibilnenie by privítalo 71 % respondentov. „Generálni riaditelia nám hovoria, že Zákonník práce neumožňuje flexibilne reagovať na to, že tu bola kríza,“ priblížil závery prieskumu na utorňajšej tlačovej konferencii partner na oddelení poradenstva spoločnosti PricewaterhouseCoopers Slovensko Tomáš Kuča.
Riaditelia firiem očakávajú od vlády aj riešenie situácie vo verejných financiách. Stabilizáciu verejných financií očakáva 70 % generálnych riaditeľov firiem a rovnaký podiel respondentov očakáva aj vytvorenie informačnej spoločnosti. Dve tretiny firiem očakávajú od vlády zníženie regulačnej záťaže. Očakávania firiem v oblasti ich činnosti sú na Slovensku pomerne optimistické. Až 74 % respondentov prieskumu je totiž presvedčených o tom, že ich tržby v nasledujúcich troch rokoch porastú. V nárast tržieb v období do jedného roka verí 49 % opýtaných. Slovenskí manažéri tak zo zistení spoločnosti PricewaterhouseCoopers vychádzajú ako väčší optimisti ako napríklad ich českí kolegovia. V Českej republike totiž napríklad určite očakáva rast výnosov v najbližších 12 mesiacoch iba 6 % opýtaných a mierny rast výnosov očakáva 54 % opýtaných firiem.
Prípadný rast chcú firmy na Slovensku dosiahnuť hlavne vývojom nových produktov a služieb pre existujúce trhy. Za najschodnejší spôsob na dosiahnutie rastu považuje vývoj nových produktov a služieb až 45 % respondentov. Na zvýšenie podielu na existujúcich trhoch sa v prvej fáze chce zamerať 42 % oslovených manažérov. Až 61 % firiem pritom predpokladá, že budú nútení financovať svoj rast z interne generovaných zdrojov a 23 % spoločností plánuje využiť bankový úver.
Firmy by už v ďalšom období nemali prepúšťať zamestnancov v takej miere ako doteraz. Kým v uplynulom roku pristúpilo k prepúšťaniu 60 % firiem, v nasledujúcich 12 mesiacoch sa chystá prepúšťať 18,8 % opýtaných spoločností. Zvýšiť počet zamestnancov však zamýšľa 40 % opýtaných. Najväčšie obavy majú pritom firmy z pokračujúcej hospodárskej krízy. Nasledujú nízkonákladové konkurenčné spoločnosti a trvalé zmeny v správaní sa a preferenciách spotrebiteľov. Po zavedení eura na Slovensku od úvodu minulého roka sa už slovenské firmy neobávajú do takej miery kolísania menových kurzov ako napríklad české firmy. Kým na Slovensku sa vývoja kurzu domácej meny obáva 14 % opýtaných manažérov, v Českej republike je to až 59 % oslovených zástupcov firiem.
Prieskum spoločnosť PricewaterhouseCoopers realizovala v apríli tohto roka. Vyjadrilo sa v ňom 80 zástupcov firiem z rôznych odvetví. Zastúpený bol napríklad sektor IT, telekomunikácií, automobilového priemyslu, energetiky, financií či priemyselnej výroby. Prieskumu sa zúčastnilo 42 % spoločností, ktoré vykázali v minulom roku tržby nižšie ako 15 mil. eur a zhruba tretina respondentov dosiahla tržby v rozpätí od 31 mil. eur do 200 mil. eur.
SITA