Je ochrana manželstva v ústave a v referende len deklaratórna? Pocítia rodiny, že sú v strede pozornosti záujmu politikov? Odpovedá predseda KDH Ján Figeľ.
KDH prišlo do parlamentu s návrhom zaviesť do posudzovania dopadov novej legislatívy aj rodinné hľadisko. Prečo teraz? Nesúvisí to s februárovým referendom?
Súvisí to s novelou ústavy, ktorá platí od septembra. Vytvorila základné podmienky pre zvýšenie dôveryhodnosti súdnictva a vymožiteľnosti práva. Do základného zákona bola zároveň vložená definícia a ochrana manželstva. Pri zmene ústavy som povedal, že nie opozičné KDH či vládnuci SMER získavajú, ale občania. Získavajú predpoklad pre solidárnejšiu spoločnosť a pre spravodlivejší štát. Začala sa tým totiž potrebná deharabinizácia slovenského súdnictva. Na jeho čele sú dnes dve dámy. Štefana Harabina sudcovia nezvolili už ani za člena Súdnej rady. V justícii je dnes reálna nádej na viac transparentnosti a zodpovedného výkonu súdnej moci, na eliminovanie korupcie, zastrašovania a zneužívania postavenia sudcu.
Ale novela rokovacieho poriadku nie je o súdnictve…
Čo sa týka rodiny, sľúbili sme nadviazať na zmenu ústavy ďalšími systémovými a praktickými opatreniami. Prvým a principiálnym je úprava legislatívneho procesu tak, aby bola rešpektovaná povinnosť štátu chrániť manželstvo, rodinu a rodičovstvo, ako o tom hovorí doplnený článok 41 Ústavy Slovenskej republiky. Týka sa to každej formy rodiny – úplnej i neúplnej. Ak má byť táto úloha štátu zabezpečená, tak je povinnosťou zákonodarcu skúmať vplyv zákonov a právnych aktov na manželstvo a rodinu.
Ako to bude fungovať a čo sa tým zmení?
V súčasnosti podľa zákona o rokovacom poriadku parlamentu je navrhovateľ legislatívy povinný skúmať pri nových návrhoch legislatívy vplyv na verejné financie, na podnikateľské a životné prostredie, na obyvateľov a zamestnanosť. V súlade s novým znením ústavy navrhuje skupina poslancov za KDH doplniť do Doložky o posúdení vplyvov aj tzv. rodinné hľadisko. To znamená, že každý návrh novej legislatívy by mal obsahovať aj vyhodnotenie vplyvu navrhovaného zákona na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie. Predkladať návrhy zákonov môže vláda alebo poslanci parlamentu. Je na predkladateľovi, aby hodnotenie vplyvu na rodinné prostredie spolu s ostatnými vplyvmi bolo objektívne. A bude naďalej suverénnym právom parlamentu rozhodnúť o návrhu zákona, ale – už naviac – s poznaním dopadov na rodinné prostredie.
Neobávajte sa kritiky, že to znevýhodní nové formy spolužitia?
Neznamená to neférovosť voči iným spolužitiam. Znamená to naplnenie podlžnosti spoločnosti voči rodinám. Táto podlžnosť už desaťročia na Slovensku narastá. Vytvorí sa tým súlad s ústavou a vyváženosť právneho systému. Ochrana a podpora rodiny pri jej dôležitých funkciách sa oplatí, aj finančne. Sú v záujme všetkých, v záujme celej spoločnosti. Rodina je kľúčovým kultúrnym, sociálnym i ekonomickým aktérom. V rodine sa rodia a vychovávajú zodpovední občania, hrdí vlastenci a slušní ľudia. Kde stráca rodina túto schopnosť, má pomôcť širšie spoločenstvo a verejná správa. Štát môže a má v tomto úsilí rodinám vytvárať priaznivé podmienky. Úlohu a prínos rodín štát nikdy nedokáže v plnosti nahradiť.
Myslíte, že získate väčšinovú podporu v parlamente?
Demografická a sociálna situácia Slovenska volajú po aktívnej prorodinnej politike a po účinných systémových opatreniach. Chceme s takýmito návrhmi prichádzať pred občanov a do parlamentu. Uchádzame sa o ich podporu. Slovensko bude mať také zákony, na akých bude záležať väčšine občanov. Dúfam, že návrh vyvolá záujem a podporu nielen tých poslancov, ktorí podporili novelu ústavy, ale aj ďalších.
Prečo kladiete tak veľký dôraz na rodinu? Je to primerané súčasnej spoločnosti?
Na rodine záleží! Pre väčšinu z nás je rodina základnou hodnotou. Otázkou je, ako toto poznanie a podlžnosť vyjadriť tak, aby sa rodinám na Slovensku viac darilo. Som presvedčený, že fungujúca rodina rovnako ako dôstojnosť človeka má byť cieľom, cestou a kritériom pre politiku. V tejto dobe plnej spochybňovania základných a osvedčených hodnôt si Slovensko potrebuje uvedomiť starú múdrosť: Rodina nie je ani problém, ani záťaž. Naopak! Rodina je riešením mnohých problémov dnešnej doby.