BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Budúci minister spravodlivosti Tomáš Borec tvrdí, že každej potrebnej zmene v rezorte bude predchádzať odborné posúdenie problematiky.
„Štandardné pomery v justícii možno dosiahnuť iba štandardnými, odbornými riešeniami,“ uviedol Borec pre agentúru SITA. Ako nový šéf rezortu plánuje nadviazať na niektoré kroky svojej predchodkyne Lucie Žitňanskej, napríklad v oblasti zrýchľovania súdneho konania. „Určite budem presadzovať zavádzanie projektov, ktoré sú už rozbehnuté a súvisia napríklad s elektronizáciou justície,“ povedal Borec.
Za veľkú výzvu považuje doriešenie otázky tzv. diskriminačných žalôb, ktoré podali stovky sudcov, pretože sa im nepozdávali vysoké príplatky k platom sudcov bývalého špeciálneho súdu, ktoré tak boli podstatne vyššie ako u sudcov všeobecných súdov. „Ide o problematiku, ktorá traumatizuje justíciu a znižuje jej dôveryhodnosť. Osobitne v čase, keď sú mnohí ľudia bez práce a štát stojí pred konsolidáciou verejných financií, považujem antidiskriminačné žaloby za nevhodné,“ poznamenal Borec.
Dodal však, že má isté pochopenie pre to, že najmä v období zriaďovania Špeciálneho súdu sa sudcovia všeobecných súdov mohli cítiť dotknutí možno nie vždy najvhodnejšie zvolenými a paušalizovanými vyjadreniami vtedajších predstaviteľov výkonnej moci.
V prípade otvorených vecí, teda zákonov, ktoré sú napadnuté na Ústavnom súde SR, Borec počká na rozhodnutie súdu. Na verdikt sa čaká napríklad v prípade napadnutých ustanovení zákona o sudcoch a zákona o prokuratúre.
Prípadným úpravám v oblasti trestných sadzieb budú podľa Boreca predchádzať dôsledné analýzy kriminálnych štatistík. „Chceme dosiahnuť vyvážený stav, aby sme vedeli účinne postihovať prípady závažnej kriminality, no na druhej strane, aby sme nemali príliš tvrdé tresty pre spoločensky menej závažné skutky,“ uviedol Borec.
Budúci minister spravodlivosti uvažuje aj o tom, aby mali sudcovia voľnejšie ruky pri vymeriavaní trestov v rámci súčasných trestných sadzieb. „Sudcovia nemajú byť automatmi, ktorí s kalkulačkou v ruke podľa formálnych znakov trestného činu rozhodujú o výške trestu, ale autoritami, ktoré v každom prípade nachádzajú spravodlivosť,“ uzavrel.