BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Proces reštrukturalizácie, čiže oddlženia stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) môže byť prerušený. Postavenie nezabezpečených veriteľov by sa malo posilniť a správcu by nemali vyberať firmy v reštrukturalizácii.
Nové pravidlá
Premiér Robert Fico po sobotnom stretnutí so zástupcami živnostníkov, stavbárov a veriteľov Váhostavu povedal, že majú záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie uvedenej spoločnosti. „Chceme do zákona dostať nové pravidlá výberu správkyne. Nie sme stotožnení s tým, že je správne, ako to nastavila pravicová vláda a prax to ukázala, že správcu, alebo správkyňu v tomto prípade vyberá firma, ktorá ide do reštrukturalizácie,“ zdôvodnil zámer Fico.
V procese reštrukturalizácie musí mať podľa premiéra väčší vplyv skupina poškodených veriteľov. „Urobíme všetko preto, aby sme posilnili postavenie nezabezpečených veriteľov vo veriteľských výboroch. Aby to neboli banky, ktoré majú štyri- päťkrát zabezpečené svoje pohľadávky, ale aby to boli stavbári, živnostníci, akciové spoločnosti, eseročky, ktoré nemajú možnosť zabezpečiť pohľadávku tak ako banky,“ uviedol.
Veritelia si vyberú konkurz alebo reštrukturalizáciu
Veritelia si na základe záverov stretnutia na úrade vlády môžu vybrať významnú audítorskú spoločnosť, ktorá preverí situáciu Váhostavu a iných firiem. Potom sa budú môcť rozhodnúť, čo je pre nich výhodnejšie – či by mala ísť firma do konkurzu, alebo pokračovať v reštrukturalizácii. Premiér potvrdil, že vláda je pripravená zaplatiť náklady auditu aj právneho zastupovania veriteľov. „Nesmie pokračovať politika lacných stavieb, keď niekto podpisuje zmluvy za podmienok, ktoré znevýhodňujú malých stavbárov,“ poznamenal premiér.
Na stretnutí sa zúčastnili aj ministri spravodlivosti a financií Tomáš Borec a Peter Kažimír, prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč a zástupca veriteľov Jozef Válek zo žilinskej firmy Energy Pro, s. r. o. Veritelia Váhostavu majú hlasovať o reštrukturalizačnom pláne spoločnosti na schôdzi 30. apríla a potom sa má k nemu vyjadriť ešte súd.
SDKÚ: Fico roky nič nerobil, teraz chráni Širokého majetok
Dlhy musí živnostníkom splatiť Váhostav, apeluje Žitňanská
Odvolávanie Figeľa odložili, opozícia kričala, že chce robiť
Nebudeme visieť na šnúrkach gatí Figeľa, hovorí Fico
Malí veritelia Váhostavu by mohli mať viac práv, tvrdí Fico
Figeľ vyzýva Čižnára na ochranu práv veriteľov Váhostavu
Hlina chce zvolať mimoriadny výbor
Poslanec NR SR Alojz Hlina chce v priebehu budúceho týždňa predložiť návrh na zvolanie mimoriadneho Výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorého témou má byť kauza Váhostav. Ako Hlina informoval agentúru SITA, na výbor chcú zavolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara.
„Budeme sa pýtať, čo urobila polícia,“ informuje Hlina. Podľa poslanca na návrh na zvolanie mimoriadneho výboru zozbierali dostatočný počet podpisov poslancov.
Živostníci žiadajú zmenu zákonov
Prípad Váhostavu podľa šéfa živnostníkov odhalil v nahote problémy stavebníctva a reštrukturalizácií, v ktorých prišli malí podnikatelia o veľký objem nezaplatených peňazí. „Riešenie vidíme v tom, že treba zmeniť zákony a vyjadrenie z minulosti, ktoré nás dráždilo, že zákony sú dobré a netreba ich meniť, konečne prestáva platiť,“ povedal Čižmárik. „Vláda počula naše námietky a chystajú sa zmeny zákonov, ktoré sú nevyhnutné a vedú k zlepšeniu stavu v celom stavebníctve,“ uviedol prezident živnostníkov.
Ceny viacerých stavieb boli podľa neho poddimenzované a bolo by potrebné vyšetriť, ako k tomu došlo. „Konkrétni ľudia nech sú bratí aj na trestnoprávnu zodpovednosť a nech sa za to zodpovedajú,“ dodal.
Šéf stavebných podnikateľov tvrdí, že treba odstrániť príčiny vytvárania nízkych cien. „Pri verejných prácach je veľmi dôležité, aby vznikla ekonomicky výhodná ponuka a to je možné riešiť v zákone o verejnom obstarávaní. Aby k verejným zákazkám sa dostali firmy za reálne ceny, za ktoré sú schopné zrealizovať (stavby) a zároveň platiť mzdy a všetkým svojim subdodávateľom,“ priblížil Lukáč.
Zaplatia to banky, nie daňoví poplatníci, hovorí Fico
Vláda navrhuje, aby veritelia mali nárok na zaplatenie zvyšného objemu svojich pohľadávok aj po skončení reštrukturalizácie firiem. A to z ich budúcich ziskov, alebo iných príjmov.
Druhou a rýchlejšou možnosťou bude, že Štátna Slovenská záručná a rozvojová banka by mala odkupovať pohľadávky veriteľov za 50 % ich hodnoty predbežne do konca tohto roka. Premiér odmieta tvrdenia, že to majú zaplatiť daňoví poplatníci. „Toto sú peniaze bánk. Banky nám dávajú tzv. škaredý, mimoriadny odvod, je to z ich ziskov,“ povedal Fico.
Banky majú na tomto odvode zaplatiť štátu jednu miliardu eur a z týchto peňazí budú vyplatené pohľadávky veriteľov v polovičnej hodnote. „Nie je pravda, že to platia ľudia. Zaplatia to banky, za týmto si stojím,“ dodal premiér. Ministerstvo spravodlivosti so živnostníkmi a firmami ešte posúdia zmeny v návrhu novely Obchodného zákonníka a súvisiacich zákonov, o ktorých bude rokovať parlament na mimoriadnej schôdzi.