BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico (Smer-SD) v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska – RTVS O päť minút 12 vyzval predsedu KDH Jána Figeľa, aby spolu zakázali zisk zdravotným poisťovniam.
Reagoval tak na Figeľovu kritiku súčasného stavu v zdravotníctve. „Dnes vieme, že v súkromných zdravotných poisťovniach zostáva 18-20 percent všetkých zdrojov, ktoré sa míňajú na náklady na zdravotné poisťovne a okrem iného aj na profit týchto zdravotných poisťovní. Dávam Vám ponuku, pán predseda KDH, poďte s nami a schváľme zákon o zákaze zisku zdravotným poisťovniam, urobme to spolu,“ vyzval Fico svojho oponenta.
Fico v relácii pripomenul, že v minulosti Ústavný súd SR práve na podnet vtedajšej opozície, medzi nimi aj Figeľovej strany, uznal, že nie je možné zakázať zisk zdravotným poisťovniam.
Fico vyzval Figeľa na tvorbu ústavného zákona
Premiér hovorí, že si síce treba dať pozor, aby pri tvorbe ústavného zákona záver súdu neobišli, no podľa neho možnosti existujú. „Máme jasné rozhodnutie európskych inštitúcií, ktoré hovoria, že peniaze, s ktorými nakladajú zdravotné poisťovne, sú verejné zdroje. Čiže, aj súkromná zdravotná poisťovňa, ktorá berie od pacienta poistenie, tak to sú peniaze toho človeka a s nimi musí pracovať ako s verejnými zdrojmi,“ povedal v relácii Fico.
Preto vyzval Figeľa na tvorbu ústavného zákona, vrátiť tak vraj môžu do slovenského zdravotníctva tých 18-20 percent zdrojov. Figeľ na výzvu premiéra Fica priamo nezareagoval, povedal, že ak ide o nové témy a nové výzvy, môžu o tom diskutovať. Podľa neho totiž všetky procesy majú nejaké súvislosti.
V zdravotníctve je podľa Figeľa korupcia a netransparentnosť
„Napríklad, ak sme v 90. rokoch zaviedli pluralitný systém, tzn. právo voľby nielen lekára, ale aj poistenia a poisťovne, tak dnes treba prijímať opatrenia, ktoré tento pluralitný systém vylepšia a vystužia na prospech pacienta, a nie poisťovní. Regulácia zisku, primeranosť zisku alebo spôsob ako monitorovať tých, ktorí sú aktérmi v priestore, lebo je nie monopolný, ale pluralitný, je logickou témou a sme ochotní o tom diskutovať,“ povedal v relácii Figeľ s tým, že či to dospeje k ústavným záležitostiam alebo len regulácii, už je na odbornú debatu.
Presvedčený však je, že zásahy majú byť udržateľné, systémové, dlhodobé a na prospech pacienta. Figeľ hovorí, že chce chrániť pacientov a tých trápi rozkrádanie v zdravotníctve. „S tým môže súvisieť viacero systémových opatrení, napríklad aj vo vzťahu k poisťovniam,“ povedal predseda KDH s tým, že dnes je v zdravotníctve skôr korupcia, netransparentnosť, predraženia, a preto niet peňazí pre sestričky či na zvýšenie kvality.