PARÍŽ 25. augusta (WebNoviny.sk) – Stretnutie sociálno-demokratických lídrov v Paríži prinieslo ďalší posun v agende Bratislavského summitu.
Sociálno-demokratickí politici sa podľa slovenského šéfa strany Smer-SD a vlády Roberta Fica zhodli na agende summitu, chcú hovoriť o novej komunikácii s európskou verejnosťou, bezpečnostných otázkach, nezamestnanosti mladých, ale chcú sa dotknúť aj témy Európska únia ako globálny hráč.
Premiér o výsledkoch schôdzky informoval médiá v lietadle na ceste z Paríža do Moskvy, kde sa stretne s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.
Mladí ľudia toho veľa o Únii nevedia
Bratislavský summit, ktorý sa bude konať 16. septembra, musí podľa Fica reagovať aj na základné európske otázky. „V Európe dnes, a Slovensko je toho príkladom, neprebieha súboj medzi ľavicou a pravicou, ale prebieha súboj medzi systémovosťou a nesystémovosťou, štandardom a neštandardom, korektnosťou a nekorektnosťou,“ povedal Fico s tým, že ak vyhrá nesystémovosť a nekorektnosť, bude to koniec EÚ. Zároveň si myslí, že po brexite musí Európa ukázať svojim občanom pozitívnu tvár.
„Ja si želám, aby v Európe bolo viac zrozumiteľnej reči, aby sme vedeli európskej verejnosti lepšie predať to, čo Európa robí,“ pokračoval premiér s tým, že aj keď EÚ ponúka mnohé vynikajúce projekty, mladí ľudia toho veľa o Únii nevedia. „Ďalej si želám, aby Európa bola silnejší hráč v medzinárodných konfliktoch. Nechápem, ako je možné, že sa pozeráme na to, čo sa deje v Sýrii. Nerozumiem tomu, že nemáme rovnaký názor na také elementárne otázky, ako či sankcie voči Rusku áno alebo nie,“ vyhlásil Fico. Ako dodal, želal by si, aby Európska únia a jej inštitúcie boli podstatne komunikatívnejšie a aby v zásadných zahranično-politických otázkach EÚ bola silnejšia a stabilnejšia.
Európska únia potrebuje viac porozumenia
To však podľa premiéra neznamená posilnenie kompetencií európskych inštitúcií. „Európska únia nepotrebuje posilňovanie právomocí inštitúcií. Európska únia potrebuje viac porozumenia medzi členskými štátmi,“ dodal premiér. Na stretnutí, ktoré inicioval francúzsky prezident Francois Hollande, sa zúčastnili aj lídri Portugalska či Rakúska, ale aj predstavitelia inštitúcií ako napríklad predseda europarlamentu Martin Schulz či šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.
Rokovanie o budúcnosti Európskej únie po brexite čaká premiéra aj v piatok. Vo Varšave sa stretne so svojimi kolegami z Visegrádskej štvorky a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Premiéri V4 už minulý mesiac avizovali, že pred summitom si chcú skoordinovať svoje pozície. Fico si však nemyslí, že by mohol nastať rozpor v predstave sociálno-demokratických lídrov a V4. Je totiž podľa neho záujem, aby summit dopadol úspešne. „Ako počúvam, tak viac-menej je zhoda na agende,“ uzavrel premiér.