BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Za zbytočné považuje premiér Robert Fico za súčasnej migračnej krízy vyčítať Turecku problémy so slobodou tlače. „To nepomáha situácii,“ vyhlásil po utorňajšom rokovaní vlády s tým, že treba s Ankarou spolupracovať.
„Keď je na území Turecka niekoľko miliónov migrantov, ktorých tam treba zadržať, tak je kontraproduktívne teraz viesť ľudskoprávne svätuškárske diskusie,“ podčiarkol. Európska únia s ním chce spolupracovať pri zastavení prílevu migrantov na svoje územie. Ochotná je okrem financií otvoriť aj ďalšie kapitoly v prístupových rokovaniach.
Premiér krúti hlavou nad diskusiami v Nemecku
Fico upozornil, že európska politika, ktorá mala obmedziť migráciu, sa ukázala ako absolútne neúspešná. „Zlyhala,“ zdôraznil.
Nad aktuálnymi diskusiami v Nemecku na túto tému iba krúti hlavou. „Po tom, ako krajina pozve na svoje územie státisíce migrantov, teraz vedie koaličné rozhovory o vytváraní špeciálnych zadržiavacích zón, o ktorých nemáme žiadne informácie. V praxi to môže znamenať, že ak príde k zastaveniu ďalšieho prílevu migrantov do Nemecka, vytvorí sa obrovský tlak na niektoré krajiny, najmä Českú republiku a Rakúsko,“ podotkol.
V tejto súvislosti plánuje rozhovor s českým partnerom Bohuslavom Sobotkom, pričom mu navrhne zvolanie rokovania vo formáte Vyšehradskej štvorky. Minimálne sa ale chce stretnúť bilaterálne.
Slovensko sa reálnymi príspevkami zapája do riešenia migračnej problematiky
Nemecká vládnuca koalícia sa zatiaľ nedokázala zhodnúť na zavedení tzv. tranzitných zón na hraniciach, ktoré by slúžili na registráciu žiadateľov o azyl. Sociálni demokrati namiesto nich navrhujú vytvoriť v Nemecku decentralizované registračné a vstupné centrá, ktoré by mohli byť prevádzkované spolkovou vládou a krajinskými vládami v rámci prijímacích zariadení a čakacích zón.
Od registrácie v týchto centrách by závisel ďalší osud žiadateľov o azyl – kto ju odmietne, bude v azylovom konaní znevýhodnený. Podľa Fica sa Slovensko reálnymi príspevkami zapája do riešenia migračnej problematiky. Okrem vyčlenenia 21 miliónov eur na rôzne programy vyslalo policajtov do Maďarska, ďalší pôjdu do Slovinska. Vytvorí tiež zahraničnú policajnú jednotku s 300 príslušníkmi, špeciálne určenú na ochranu schengenskej hranice Európskej únie.
Pripravené sú tiež fyzické zátarasy na mostoch cez Dunaj a Ipeľ. „Ak bude potrebné, pôjdeme do ďalších fyzických zátarás, lebo je potrebné nelegálnu migráciu zastaviť,“ uzavrel premiér.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.