Po parlamentných voľbách stratil vôľu politicky žiť. Nechcelo sa mu ani len chodiť do diskusií v elektronických médiách. Odvrátila sa od neho najpopulárnejšia tvár Peter Pellegrini, ktorý si založil vlastnú stranu Hlas. Už koncom vlaňajšieho roka sa však karta začala obracať, líder Smeru Robert Fico sa politicky prebral a takmer každý deň dáva o sebe čoraz silnejšie vedieť.
Podľa analytikov mu koalícia dodala náboje, ktorými po nej neustále „páli“. Následne začala stúpať aj popularita Smeru. Zatiaľ ťažko povedať, kde sú hranice Fica a jeho strany. Kam až môžu siahať. Dôvodov, prečo je tomu tak, sa ponúka viacero. Navyše, ide o politika, ktorý je veľmi zručný v snahe znovu získať moc.
Väčšiu dôveru ako nedôveru má len prezidentka Čaputová, ľudia veria aj Pellegrinimu či Sulíkovi
Predsedov staronový začiatok
Spúšťacím mechanizmom rastu Smeru v prieskumoch bola podľa sociológa Pavla Haulíka aktivita predsedu strany. „Prebudil sa a ako keby nabral druhú mladosť. Jeho prístup a dynamika pripomína počiatočné obdobie, keď Smer vznikal. Samozrejme, dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, ale do istej miery to účinkuje,“ usúdil Haulík.
Druhým faktorom rastu je podľa sociológa model, na ktorom bola postavená porážka Smeru v predchádzajúcich voľbách. Išlo o obraz, kedy Smer spôsobuje nešetrné narábanie s financiami až po úroveň rozkrádania a korupcie. To však podľa sociológa nie je len špecialita Smeru.
„Keďže tento moment časť verejnosti pochopila tak, že to nebolo celkom odôvodnené poukazovanie a v plnej miere sa ukázala neschopnosť tejto koalície vládnuť, tak sa začali vracať aj hlasy Smeru,“ zhodnotil.
Kľúčový moment na súdoch
Politológ Tomáš Koziak hovorí, že Ficovi ťažkú muníciu poskytoval Igor Matovič (OĽaNO) so svojou nešťastnou komunikáciou v čase pandémie či pri vládnej kríze.
„Ďalším faktorom je, že Fico rozumie moci a dokáže sa politicky rozhodovať nielen intuitívne, ale aj na základe racionálneho kalkulu na rozdiel od Matoviča, ktorý je intuitívny politik,“ poznamenal politológ.
Fico rozhodne, kedy pustí Pellegriniho k odvolávaniu Hegerovej vlády
Podľa neho Ficovi môžu tiež pomôcť rozsudky nad nominantami predchádzajúcej vlády, ktorí sú vo vyšetrovacej väzbe a ukáže sa, že skutok sa nestal alebo neexistujú presvedčivé dôkazy.
„Fico teraz kričí, že tí ľudia sú nevinní a sú to politickí väzni. U mnohých voličov to zarezonuje. Ale ak dôjde k ich odsúdeniu, Fica to poškodí a môže aj rozhodnúť o jeho politickej budúcnosti,“ povedal Koziak.
Miliónový argument
Tento týždeň vládne zoskupenie rozšírilo Ficov repertoár kritiky vďaka zmluvám Slovenskej pošty s bezpečnostnou službou Lama. Šéf Smeru hovorí o „špinavej štátnej korupcii“. Podľa neho Slovenská pošta pod kontrolou ministerstva dopravy a vlády mala uzatvoriť tri zmluvy na 48 mesiacov na strážne služby s firmou Lama v celkovom objeme 9,5 milióna eur.
„Bez akýchkoľvek pochybností, ani o tom nešpekulujte, je spoločnosť Lama napojená na hlavného slovenského udavača pána Makóa. Udavač Makó, aby si zachránil vlastnú kožu, porozprával všeličo a dostal veľa ľudí do väzby,“ vyhlásil Fico. Smer chce preto iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Fico chce iniciovať ďalšiu mimoriadnu schôdzu, jediným bodom programu bude štátna korupcia
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na sociálnej sieti uviedol, že za vlády Smeru strážne služby pre poštu zabezpečovala bödörovská SBS Bonul. Grendel je presvedčený, že aj po nepriamych podozreniach, by pošta mala od zmluvy s firmou Lama odstúpiť.
Podstatu problému nevidí Grendel v tom, že Makó je kajúcinikom, ale v tom, že bol súčasťou „nechutného úplatkárskeho systému vďaka svojej funkcii, ktorú dostal od Ficovej garnitúry“.
Čísla Smeru
Ficovi v raste pomáha každá jedna chyba koalície. Zatiaľ ešte nedosiahol číslo, aké získal v minuloročných voľbách. Smer vtedy podporilo 18,29 % voličov. Vlani po odchode Pellegriniho skupiny sa popularita Smeru prepadla. V januári tohto roka podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza mal Smer podporu 9,1 %.
Odvtedy mu už každým mesiacom popularita len rástla. V júnovom prieskume Focusu by ho už volilo 12 % opýtaných. Zle na tom Fico nie je ani so svojou dôveryhodnosťou. Za dôveryhodného ho v prieskume Focusu označilo 25 % opýtaných. Nechal za sebou Matoviča a aj šéfku Za ľudí Veroniku Remišovú.
Kde sa môže nasýtiť?
Ako sa teda sýti Smer voličmi? Sociológ Martin Slosiarik hovorí, že z prieskumu sa nedá zistiť zdroj nárastu. Vie si predstaviť, že Ficova strana si berie časť voličov, ktorí pôvodne narýchlo prešli k Hlasu.
Sociológ Haulík hovorí, že mu chýbajú empirické údaje z prieskumu. Myslí si však, že sa k Smeru mohli vrátiť radikálnejší pôvodní voliči, ktorí na istý čas prešli do Hlasu. Prípadne volili inú stranu.
Politológ Koziak povedal, že voličská podpora sa prelieva medzi Smerom a Hlasom. „Sú to spojené nádoby. Ešte donedávna tí ľudia boli v tej istej strane, zdieľali tie isté hodnoty, rovnako sa podieľali na škandáloch, spôsobe vládnutia. Tí ľudia vedia na seba veľmi veľa a nemôžu preto na seba príliš útočiť,“ poznamenal.
Ďalší zdroj, kde môže Smer čerpať podporu, vidí politológ v radoch SNS a v zbytku, ktorý zostáva zo strany Mariana Kotlebu (ĽSNS).
Ficov strop
Smer nabral trajektóriu rastu, aj ten má však strop. Podľa Haulíka limity Ficovho Smeru určuje konkurenčný Hlas. Konkrétne tým, ako dokáže robiť politiku, ktorá oslovuje voličov z ľavicovo-konzervatívneho spektra.
„To je pomerné ťažké, pretože Hlas si zrejme predsavzal, že získa aj liberálno-centristických voličov. Problém je, že obe tieto skupiny, liberálno-centristickí a ľavicovo-konzervatívni voliči, sa ťažko dajú zhromaždiť pod jednou strechou. Pri robení politiky je to ako váženie na lekárnických váhach,“ zhodnotil sociológ.
Smer-SD predbehol Matovičovo OĽaNO, do parlamentu by prešli aj KDH a Aliancia
Podľa neho záležať bude od skúseností a aj náhod. „Limit Smeru je teda v tom, koľko z rôznorodých voličských skupín dokáže Hlas udržať,“ doplnil Haulík.
Na otázku, či dokáže Smer dobehnúť Hlas, odvetil, že to nevylučuje. „Nie je to len v rukách Smeru a Fica, ale závisí to aj od toho, ako dokážu hlasisti fungovať. Ak Smer rastie do istej miery na úkor Hlasu, je to dané tým, že Smer dnes robí jednoznačnejšiu a čitateľnejšiu politiku ako Hlas,“ uzavrel Haulík.