Fico: Ako má solidarita vyzerať, si vyberieme sami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania 17. schôdze vlády SR. Bratislava, 17. august 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA/VALLETTA 4. novembra (WebNoviny.sk) – Obe krajiny, ako Holandsko, tak aj Malta, privítali slovenskú iniciatívu i napriek vlastným predstavám ohľadom migrácie. Slovenský premiér Robert Fico to povedal po piatkovom stretnutí predsedníckeho tria v Rade EÚ v maltskej Valette. Ako uviedol, využil príležitosť a na stretnutí predstavil návrh slovenského predsedníctva.

„Navrhujeme, že každý bude musieť preukázať nejakú mieru solidarity, ale sami si vyberieme, ako tá solidarita má vyzerať. Ak nechceme prijať migrantov, a my nechceme, tak môžeme napríklad poslať viac policajtov, môžeme dať viac finančných prostriedkov, môžeme dať viac odborníkov, tá solidarita sa dá prejaviť aj napríklad mechanizmom, ktorý máme v Gabčíkove, že pomáhame Rakúsku so žiadateľmi o azyl, ale principiálne opakujem znovu, som proti povinným kvótam a nikto nemôže nútiť suverénnu krajinu, aby navozila na svoje územie ľudí na základe rozhodnutia Rady ministrov vnútra. Jednoducho s týmto ja nemôžem nikdy súhlasiť,“ prízvukoval slovenský premiér.

Súhlasil so slovami maltského premiéra Josepha Muscata, že momentálne nemáme nič, pretože kvóty sú mŕtve, nikto ich nerešpektuje a návrh Európskej komisie, ktorý hovorí o povinných kvótach do budúcnosti vrátane pokút, nemá podporu. Zdôrazňoval, že je potrebné hľadať kompromis, ktorý vidí v tzv. efektívnej solidarite, teda myšlienke založenej na tom, že každá krajina by mohla solidaritu vyjadriť svojim vlastným spôsobom. „Principiálny postoj mojej vlády aj mňa osobne v tomto duchu poznáte. Patrím medzi tých predsedov vlády, ktorí odmietajú povinné kvóty,“ dodal premiér.

Spolu so svojim holandským partnerom Markom Ruttem a maltským premiérom Josephom Muscatom ďalej diskutovali aj o externých témach, ako sú prezidentské voľby v Spojených štátoch, politická situácia v Taliansku či vo Veľkej Británii. „Bolo to mimoriadne otvorené stretnutie a ukazuje sa, že nás čakajú veľmi ťažké politické diskusie na summite, ktorý bude v decembri,“ konštatoval Robert Fico. Budúci týždeň by mal v Bratislave prijať hlavného britského vyjednávača, ktorý má na starosti vzťah medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Ako holandský, tak aj maltský premiér pochválili priebeh slovenského predsedníctva a spolu vyzdvihli jeho doterajšie úspechy, najmä dosiahnutie dohody v otázke Pohraničnej a pobrežnej stráže a Parížskej dohody o klimatických zmenách. Obaja priznali, že v otázke migrácie sa názory členských krajín EÚ líšia, budú sa však snažiť hľadať kompromis. Holandský premiér uviedol, že predstavitelia EÚ sú pripravení na to, aby si udržali dobré vzťahy s Tureckom.

„Máme spoločné stanovisko na brexit, 27 krajín dokázalo dospieť k jednotnému stanovisku, ale v otázke migrácie musíme prejsť ešte dlhú cestu,“ dodal na margo migrácie maltský premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico