BRATISLAVA 13. marca (WBN/PR) – „Mary, prestaňte teraz čistiť zemiaky a poďte mi pomôcť s výkladom tejto trocha komplikovanej pasáže z Pindara.“ (Virginia Woolf – Tri guiney)
Modrý salón Slovenského národného divadla je miestom, ktoré ponúka divákom interaktívny pohľad na témy, ktoré rezonujú v spoločnosti a v kultúrnom svete. Svojím sloganom Tvoríme, Prezentujeme, Diskutujeme otvára milovníkom intelektuálneho videnia sveta príležitosť debatovať s hereckými a známymi osobnosťami v intímnom prostredí s tematicky presne cielenou dramaturgiou. Nebude to inak ani 17. marca 2015, keď majú milovníci literatúry jedinečnú príležitosť zúčastniť sa na úvodného večera projektu zameraného na feministický aspekt v dielach ženských spisovateliek. Plánované prvé štyri podujatia budú venované nežijúcim autorkám.
Prvou autorkou bude jedna z najznámejších a najinovatívnejších spisovateliek doby – Virginia Woolfová. Na jednej strane je Woolfovej smerovanie k feminizmu prvok, ktorý zahŕňa nielen jej explicitnú feministickú „politiku“, ale aj výrazný záujem a fascináciu rodovými identitami a prierezom života žien, históriou a fikciou, ktoré hĺbkovo formovali jej tvorbu. Večer bude patriť konkrétne jej dvom knižným esejam Vlastná izba (A Room of One´s Own) a Tri guiney (Three Guineas).
Úryvky zo spomínaných diel tentoraz prečítajú členovia Činohry SND Božidara Turzonovová a František Kovár, a keďže je večer pôvodne koncipovaný ako stretnutie s čitateľmi, SND vytvorilo skutočne komornú atmosféru, ktorá dopomôže k tomu, aby mal každý z účastníkov pocit spomínaného „vlastného priestoru“. O význame ženskej literárnej tradície budete mať možnosť diskutovať aj so známou filozofkou a spisovateľkou Etelou Farkašovou a so spisovateľkou a prekladateľkou Janou Juráňovou.
Virginia Wolfová bojovala proti patriarchálnym obmedzeniam nielen v literárnom svete, ale aj vo svojom každodennom živote. Kým boli kníhkupectvá zaplnené len menami mužských autorov, Woolfová tajne spisovala sieť svojich myšlienok na papier v knižnici svojho otca. Esejou, ako je Vlastná izba, v ktorej otvorene konfrontuje mužmi poháňanú spoločnosť, deklarovala dôležitosť a nevyhnutnosť faktu, že žena potrebuje svoj vlastný osobný priestor, aby sa mohla naplno prejaviť jej kreatívna sila. O tomto presvedčení svedčí aj odsek zo spomínanej eseje…
VIDEO: Modrý salón
„Ženy žiarili ako majáky vo všetkých dielach, všetkých básnikov a spisovateľov od počiatku vekov. V skutočnosti, ak by žena nemala žiadnu existenciu uchovanú vo fikcii napísanej mužom, nejeden by si ju predstavil ako osobu zásadného významu, veľmi rozmanitú, hrdinskú a zároveň biednu, nádhernú a zároveň extrémne odpornú, takú ohromnú a mocnú ako muž, nejeden by povedal, že ešte mocnejšiu…“
Vo svojej druhej eseji nesúcej názov Tri guiney polemizuje nad súvislosťami medzi tradične nastaveným vnímaním žien v spoločnosti v porovnaní s fašizmom. Oba spomínané texty sa však zreteľne vymykajú z konvenčnej predstavy o tejto autorke, ktorá bola okrem tvorkyne modernej anglickej prózy aj aktívne sa zapájajúcou a politicky mysliacou intelektuálkou.
… s feministickým aspektom. Virginia Woolf a Shakespearove sestry.
Prijmite pozvanie do jej „vlastnej izby“ už 17. marca 2015 o 19.30 v Modrom salóne Slovenského národného divadla. Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail: rezervacie@snd.sk.