Farboslepý Angličan vďaka pomôcke počuje farby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.deviantart.com

Neil Harbisson prišiel na svet bez toho, aby tušil, aké spektrum farieb ponúka. Dnes už 29-ročnému Britovi diagnostikovali achromatopsiu – teda úplnú farbosleposť. Mladík s umeleckými sklonmi sa však nevzdal a dnes patrí k prvému vládou uznanému kybernetickému organizmu – živému tvorovi, ktorého súčasťou sú aj elektronické a mechanické súčiastky.

Mladý Brit má na hlave namontované zariadenie, ktoré mu umožňuje „počuť farby“. „Vyzerá ako anténa, ktorá vychádza z mojej hlavy a vinie sa pred moju tvár. V zadnej časti hlavy sa nachádza čip, ktorý transformuje svetelné vlny na zvukové a následne počujem farby nie cez uši, ale cez kosti,“ priblížil Harbisson.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Mladý umelec, ktorý sa narodil vo Veľkej Británii, ale vyrastal v Katalánsku, začal ako 16-ročný študovať umenie. Hudbe, tancu a divadlu sa však venoval už aj predtým. Kvôli svojmu hendikepu dostal povolenie pri výtvarných dielach pracovať len v čierno-bielej škále, no nikdy ho neprestal zaujímať vzťah medzi zvukom a farbou. V roku 2002 sa presťahoval naspäť do Anglicka, kde začal študovať hudobnú kompozíciu na Dartington College of Arts. V druhom ročníku sa mu podarilo dostať na seminár o kybernetických organizmoch, kde sa vďaka expertovi Adamovi Montandanovi dozvedel niečo viac o rozšírení senzorov.

Harbisson využil svoje doterajšie vedomosti o vzťahu zvuku a farieb a na konci prednášky predstúpil pred Montanda so sériou otázok. Po dlhšom rozhovore prednášajúci Harbissonovi prisľúbil, že sa pre neho pokúsi vytvoriť zariadenie, ktoré mu pomôže prekonať jeho hendikep. Výsledkom bola pomôcka, ktorá dostala pomenovanie „eyeborg“. Tá pomáha umelcovi konvertovať farby na zvukové vlny.

Aby zariadenie skutočne slúžilo ako pomôcka, musel sa študent najprv naučiť, ktoré zvukové frekvencie sú priradené k rozličným farbám. Vo všeobecnosti platí, že vysoké frekvencie sú priradené k svetlým odtieňom, zatiaľ čo nízke patria tým tmavým. Každá farba však má svoj osobitý tón. „Červená má najnižšiu frekvenciu na note F a fialová má najvyššiu v okolí C,“ hovorí Harbisson.

„Zo začiatku som mával bolesti hlavy kvôli neustálemu prílevu zvukov, ale po piatich týždňoch sa môj mozog adaptoval a začal som hudbu aj bežné zvuky spájať s farbami,“ uviedol študent umenia ktorému prístroj v roku 2004 oficiálne zapísali do občianskeho preukazu aj do pasu ako súčasť jeho tela.

Farboslepému mladíkovi eyeborg údajne úplne zmenil jeho pohľad na život aj na umenie ako také a okrem toho, že z neho urobil prvého oficiálneho kyborga, otvoril mu aj bránu do sveta, v ktorom sú farby a zvuky tá istá vec.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať