Daniela Hantuchová (SR) – Julia Glušková (Izr.) 3:6, 7:5, 7:6 (4)
V extrémne dramatickom sobotňajšom zápase 3. kola singlovej súťaže aktuálneho ročníka zvíťazila nad 23-ročnou izraelskou kvalifikantkou s ukrajinským pôvodom Juliou Gluškovou, 128. vo svetovom rebríčku WTA, v ich prvom vzájomnom súboji za 166 minút veľmi tesne 3:6, 7:5, 7:6 (4).
Odvrátila 4 mečbaly pri svojom podaní v desiatom geme tretieho setu, prvé dva za sebou. Paradoxom je fakt, že celkovo nazbierala o dve loptičky menej (111:113).
Hantuchová pritom prehrávala už zdanlivo nezvratne 3:6, 2:5 a 0:30 pri svojom podaní, získala však nielen predmetný 8. gem druhej časti, ale aj ďalších 7 hier na sľubný 2-brejkový náskok v rozhodujúcom dejstve. Následne však sama dvakrát prišla o servis a pustila tým Gluškovú na 3:3. Potom síce dosiahla ďalší brejk, čoskoro však bolo nielen 4:4, ale aj 4:5. Navyše, Slovenka následne klesla na 15:40. Odvrátila oba mečbaly súperky a vzápätí aj tretiu a štvrtú hrozbu vyradenia. Po tomto vypätí si utvorila gembal a dala na 5:5, neskôr – oveľa pokojnejšie – aj na 6:6.
Obrazom: Dramatický súboj Daniely Hantuchovej s Juliou Gluškovou
V tajbrejku Hantuchová okamžite predviedla minibrejk, následne si však ani raz nepodržala servis 1:2. Pritrafilo sa to však aj Gluškovej (2:3) a vtedy jej súperka zabrala na podaní – zvýšila na 5:2, vzápätí sa presadila aj na príjme a od stavu 6:2 zužitkovala forhendom zo vzduchu a blízkosti siete svoj tretí mečbal. Slovenka má teraz počas celej kariéry v TB štatistiku 117:94, Izraelčanka 39:34. Postupujúca dosiahla pomer „winerov“a nevynútených chýb 32:58, zdolaná 27:32. Hantuchová premenila 7 z 11 brejkbalov, Glušková len 8 zo 17. Slovenka zvládla 27 z 35 zákrokov pri sieti.
„Som nesmierne šťastná. Určite to bude jeden z tých nezabudnuteľnejších zápasov celej mojej kariéry. Sprievodne je pekné, že som toto víťazstvo dosiahla na dvorci, na ktorom som kedysi zdolala Justine Heninovú 7:6 v treťom sete, čo tiež patrí medzi moje najkrajšie tenisové spomienky. Bojovala som dnes o každú loptu a nevzdávala som sa, hoci to už vyzeralo všelijako. Naozaj som do toho dala všetko. Opäť sa prejavili moje skúsenosti, ale dôležitá bola aj kondička. Podmienky totiž boli neskutočne náročné, panovalo strašné vlhko, aké si tu azda ani nepamätám. V koncovkách druhého aj tretieho setu som mala trošku viac síl, ale aj tak to bolo veľmi tesné, rozhodli 1-2 lopty. Glušková hrala naozaj skvele. Potvrdilo sa, že v tomto štádiu turnaja už si každá súperka počína dobre a je jedno, aké meno stojí na druhej strane dvorca. Treba byť pripravený na všetko. Izraelčanka bola veľmi nepríjemná, hrala odvážne, určite bola najťažšia z mojich súperiek tento rok v New Yorku,“ povedala Daniela Hantuchová na otázku agentúry SITA v rámci konferenčného telefonátu pre slovenské médiá.
Tridsaťročná popradská rodáčka Hantuchová, 48. v renkingu (bola aj na 5. mieste), si medzi najlepšími šestnástimi zmeria sily s domácou 23-ročnou Alison Riskeovou (81.), ktorá v sobotu v 3. kole značne nečakane vyradila českú dobyvateľku Wimbledonu 2011 Petru Kvitovú nasadenú ako siedmu úplne hladko 6:3, 6:0. Američanka má proti Slovenke štatistiku 0:2, v júni v semifinále na tráve v Birminghame s ňou prehrala 7:5, 1:6, 4:6.
„Ako som už povedala, každá súperka takto ďaleko v turnaji je rozohraná a predvádza skvelý tenis. Je teda úplne jedno, proti komu nastúpim: Riskeová či ´Peťa´, ktorú vyradila. Najdôležitejšie pre mňa teraz bude dať sa dokopy, dobre zregenerovať. Riskeová hrá veľmi nepríjemne, strašne rýchlo, dobre sa hýbe, predvádza taký typický americký tvrdý tenis. Musím byť dobre na nohách. Uvidíme, čo na ňu vymyslím,“ skonštatovala D. Hantuchová.
Pre slovenskú fedcupovú rekordérku Hantuchovú by prípadný neúspech proti Gluškovej bol renkingovo najhorší od 31. januára, keď v thajskej Pattayi odstúpila zo súboja s Ruskou Ninou Bratčikovou, vtedy 130. v systéme. Izraelčanka ešte nebola v Top 100, najvyššie sa nachádzala na 105. stupienku k 8. júlu 2013.
Zverenkyňa Assafa Ingbera a Lirana Klinga v minulosti nikdy nevyhrala ani len jeden zápas v hlavnej súťaži nad základnou úrovňou ITF. Na GS prehrala v 1. kole US Open 2012 a RG 2013. Na podujatiach pod hlavičkovou Medzinárodnej tenisovej federácie nazbierala Glušková 8 singlových aj deblových trofejí. V New Yorku získala prvý skalp členky Top 30, keď v 1. kole vyradila Rusku Naďu Petrovovú (23.).
Posledná kvalifikantka, ktorá sa prebojovala do osemfinále US Open, zostáva už od sezóny 2008 Nemka Anna-Lena Grönefeldová. V 3. kole sa okrem Izraelčanky už rozlúčila aj Japonka Kurumi Narová, šancu ešte má Talianka Camila Giorgiová. Od deviatich rokov presídlená rodáčka z Donecka Glušková sa nestala prvá Izraelčanka v osemfinále na Majors od takéhoto výkonu Šahar Peerovej na US Open 2010.
Zverenkyňa Eduarda Nicolása Hantuchová štartuje v hlavnej singlovej súťaži na úrovni veľkej štvorky jubilejný 50. raz (kvantitatívne 7. miesto medzi aktívnymi hráčkami) a jej celkový rekord na vrcholných turnajoch je semifinále Australian Open 2008.
Priamo v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v lokalite Flushing Meadows najďalej bola vo štvrťfinále už v sezóne 2002. Vlani sa lúčila v 1. kole, keď nestačila na Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú. Teraz už má istotu prémie 165 000 USD a 280 bodov do počítačového poradia.
V online prepočtovej verzii svetového rebríčka Hantuchová momentálne vychádza na 33. pozícii, ešte však môže mierne klesnúť v závislosti na ďalšom vývoji turnaja. Už je však isté, že sa k 9. septembru stane národná dvojka za Dominikou Cibulkovou, predstihne Magdalénu Rybárikovú.
Víťazka mixu na US Open 2005 s Indom Mahešom Bhupáthím Hantuchová po zisku singlového primátu na júnovom podujatí na tráve v anglickom Birminghame mala v období do US Open zápasovú štatistiku 2:6 a pred príchodom na tento turnaj ťahala šnúru 3 prehier. Minulý týždeň v New Havene nazbierala len tri gemy proti Rumunke Simone Halepovej, neskoršej šampiónke.
Držiteľka 6 singlových trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Hantuchová má na grandslamových turnajoch vo dvojhre zápasovú bilanciu 88:52 (aj so zarátaním kvalifikácií), z toho na US Open 20:13, na AO 27:14, na RG 18:11 a na Wimbledone 23:14. V 3. kole na Majors je už 15. raz, ale premiérovo od Roland Garros 2011. Na ostatných piatich vrcholných turnajoch sa lúčila už v 1. kole.