BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Predseda vlády SR Robert Fico listom zablahoželal bývalému prezidentovi SR Michalovi Kováčovi k jeho stredajším 85. narodeninám.
Premiér v liste ocenil pôsobenie prvého ponovembrového prezidenta samostatnej SR Michala Kováča vo funkcii hlavy štátu a vyzdvihol jeho aktivity pri rozvoji Slovenska v období vytvárania vlastnej štátnosti. Poprial mu tiež veľa síl a zdravia do ďalšieho životného obdobia. Agentúru SITA o tom informovali z Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.
sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša v okrese Humenné. Vyštudoval ekonómiu a do aktívnej politiky vstúpil po revolúcii 1989. Ako kandidát hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR a v rokoch 1989-91 bol ministrom financií a miezd SR. Ministrom financií SR bol Michal Kováč aj vo vláde Jána Čarnogurského, a to od apríla do júna 1991. V máji 1991 sa stal Michal Kováč spoluzakladateľom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a po parlamentných voľbách v roku 1992 bol zvolený za predsedu FZ ČSFR. V tejto funkcii pôsobil do 31. decembra 1992, keď ČSFR zanikla.
Ako kandidát HZDS bol Michal Kováč 15. februára 1993 v parlamente zvolený za prvého prezidenta samostatnej SR. Inaugurovali ho 2. marca 1993, no obdobie jeho päťročného pôsobenia v úrade bolo poznačené nezhodami s vtedajším premiérom a predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom. Toto obdobie charakterizuje odvolanie vlády Vladimíra Mečiara a jeho opätovný nástup k moci v roku 1994 a tiež kauza únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny v auguste 1995. Napriek tomu Michal Kováč, i po snahách o jeho odstúpenie, vo funkcii prezidenta SR zotrval a svoje funkčné obdobie ukončil päť rokov po svojom vymenovaní, 2. marca 1998, keď odovzdal právomoci vláde SR.
V roku 1999 Občianske združenie za znovuzvolenie Michala Kováča za prezidenta Slovenskej republiky iniciovalo kandidatúru Michala Kováča na post hlavy štátu, on sa však vzdal kandidatúry v prospech Rudolfa Schustera.
Michal Kováč je nositeľom viacerých domácich a medzinárodných vyznamenaní, v roku 2000 mu prezident SR prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. V roku 2010 napísal o svojom pôsobení v politike knihu Pamäti – Môj príbeh občana a prezidenta.