Experti V4: Bez spolupráce nebudeme mať moderné armády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAC
Foto: SAC

BRATISLAVA 26. januára (WBN/PR) – Skupina bezpečnostných expertov krajín V4 na konci minulého týždňa absolvovala na severe Európy sériu stretnutí zameraných na zdieľanie tamojších skúseností s obrannou spoluprácou. Témou diskusií s predstaviteľmi ministerstiev obrany a zahraničných vecí Nórska a Švédska bol úspešný model Nordickej obrannej spolupráce. Experti V4 prišli do Škandinávie hľadať inšpiráciu pre regionálnu spoluprácu v strednej Európe. Návštevu zorganizovala Slovenská atlantická komisia v rámci medzinárodného projektu DAV4.

O podobnej iniciatíve uvažujú aj krajiny V4. Dôvodom sú predovšetkým chýbajúce financie: „Slovenská realita sú škrty na úrovni 20 – 30 percent, a to sme na tom ešte stále lepšie ako niektoré iné krajiny. Napríklad v Lotyšsku sa škrtalo až o 50 percent z roka na rok,“ upozorňuje člen expertnej skupiny v rámci projektu DAV4 Tomáš Valášek. „Bohužiaľ za situácie, keď výhľad na zlepšenie ekonomickej krízy nehrozí, jediný model ako ušetriť a ako si posilniť ozbrojené sily, je spolupráca,“ dodáva.

Ekonomické argumenty stáli aj za myšlienkou Nordickej obrannej spolupráce, ktorá spája okrem Nórska a Švédska aj Fínsko, Dánsko a Island. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa nórskeho Ministerstva zahraničných vecí Sverre Jervella sú moderné armády technologicky a finančne veľmi náročné. „Nórsko si nemôže dovoliť financovať takú armádu. Jediným riešením je spolupracovať so susedmi.“ Jervell vidí pozitíva spolupráce aj v rovine politickej. „Kooperácia vojenských predstaviteľov bola pre politikov dobrým dôvodom sadnúť si za jeden stôl a diskutovať o spolupráci,“ pripomenul Jervell.

Podľa člena expertnej skupiny projektu DAV4 Jozefa Bátoru je pozitívom severskej spolupráce predovšetkým jej pragmatickosť a praktickosť: „Sú to veľmi jednoduché a flexibilné riešenia, ktoré nestoja veľa peňazí.“ Bátora vyzdvihol najmä spoluprácu pri obrannom plánovaní, či spoločné cvičenia vzdušných síl: „Je to v podstate úžasné, nestojí to ani korunu, či euro navyše.“ Dôležité pri uskutočňovaní severskej spolupráce bolo odbúranie byrokratických bariér. „Pred niekoľkými rokmi trvalo veľmi dlhý čas, vybaviť rôzne povolenia na takýto typ cvičení, dnes táto bariéra už neexistuje,“ upozornil Bátora. Ďalšou možnou inšpiráciou pre V4 by mohla byť spolupráca v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Aktuálne informácie nájdete na Twitter konte Slovenskej atlantickej komisie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAC Slovenská atlantická komisia