Exministra Štefanova obvinili z nástenkového tendra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor stefanov
Zľava: Exminister výstavby a regionálneho rozvoja Igor Štefanov a premiér Robert Fico počas oficiálneho odvolania ministra v prezidentskom paláci. Bratislava, 11. marec 2010. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Bývalí nominanti Slovenskej národnej strany (SNS) spájaní s mediálnou kauzou tzv. nástenkového tendra sa nebránili a nebránia akémukoľvek vysvetľovaniu skutočností, a teda ani vyšetrovaniu. Povedala dnes pre agentúru SITA hovorkyňa SNS Jana Benková.

Dodala, že vzhľadom na prebiehajúci proces vyšetrovania nemôžu záležitosť komentovať. „Verím, že aj média, ktoré sa na základe vlastných fantázií hrajú na sudcov, si spolu s nami počkajú na výsledok vyšetrovania,“ povedala.

Polícia obvinila bývalého ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaného spolupáchateľstvom.

Počet obvinených v prípade takzvaného nástenkového tendra tak vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii rozšíril z doterajších štyroch osôb na päť.

V prípade dokázania viny bývalému ministrovi hrozí väzenie na sedem až 12 rokov. On aj ďalší štyria obvinení sú stíhaní na slobode. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

V marci minulého roka obvinil vyšetrovateľ štyri osoby. Sedem až 20 rokov väzenia hrozí Mariánovi Janušekovi, ktorý má na krku obvinenie z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvineniu z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe čelia Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K., za čo je trestná sadzba sedem až 12 rokov.

Video: Exminister Štefanov pred odvolaním z funkcie v marci 2010

Za všetkým je nástenka

Podľa polície piati obvinení v spolupráci s ďalšími nezistenými osobami vytvorili podmienky pre vopred vybratého uchádzača, a to tým, že v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, ako aj zákonom o slobodnom prístupe k informáciám, vyvesili výzvu na predkladanie ponúk na neoznačenej informačnej tabuli ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja v uzavretej chodbe.

Nastenka
Foto: SITA

Následne ju zaslali trom spoločnostiam, z ktorých zástupcovia dvoch dohodnutých spoločností predložili ponuku Konzorcia. Išlo tak o jedinú predloženú ponuku.

Tú v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní vyhodnotili ako úspešnú, napriek tomu, že nespĺňala požiadavky uvedené vo Výzve na predkladanie ponúk a v Súťažných podkladoch. Zo súťaže mala byť podľa zákona vylúčená.

Zmluvu na poskytovanie služieb v celkovej sume viac ako 97 miliónov eur podpísali na druhý deň po vyhodnotení súťaže.

Napriek tomu, že v zmluve je uvedené, že celková suma odmeny nezahŕňa náklady a hotové výdavky vynaložené alebo zabezpečené zo strany Konzorcia pri plnení jeho záväzkov stanovených zmluvou, ktoré budú hradené osobitne podľa ich skutočného vynaloženia.

Štát musel zaplatiť takmer 13 miliónov

Takto obvinení zmluvne vytvorili priestor na vznik výdavkov nad rámec, ktorý umožňujú súťažné podklady, pričom ich vznik ani výšku nemôže reálne ovplyvniť. V období od júna 2007 do apríla 2009 štát uhradil viac ako 12,7 milióna eur z rozpočtu SR, pričom k ďalšiemu plneniu zmluvy a úhrade celkovej predpokladanej hodnoty zákazky nedošlo.

Umožnilo to uznesenie vlády z 23. apríla 2009, ktorým kabinet uložil ministrovi ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja zrušiť zmluvu o poskytovaní služieb a do jej zrušenia zabezpečiť, aby nedošlo k jej plneniu a vzniku škôd pre Slovenskú republiku. Na základe toho podpísal rezort s Konzorciom 18. mája 2009 Dohodu o ukončení zmluvy o poskytovaní služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Štefanov