Európsky súdny dvor riešil Pezinskú skládku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skládka do mesta nepatrí
Pezinčania v košickom centre na protestnom podujatí proti skládke v Pezinku. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Súdny dvor Európskej únie (EÚ) v Luxemburgu si dnes na ústnom pojednávaní v kauze Pezinskej skládky vypočul zainteresované strany – zástupcov mesta Pezinok, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Slovenskej republiky ale i predstaviteľov Českej republiky, Francúzska a Európskej komisie.

„Otázky, ktoré boli položené budú mať dopad na aplikáciu práva v celej Európe,“ vysvetlila právnička Zuzana Čaputová, ktorá na pojednávaní vystúpila v mene občanov Pezinka. Pojednávanie trvalo tri a pol hodiny a otázky, ktoré zaujímal súd boli zložité.

Medziiným si sudcovia vypočuli názory na problém, či boli dodržané smernice, ktoré sa týkajú povoľovania v prípade, ak účastníci nemali v prvostupňovom konaní úplnú žiadosť, či predlžovania záverečného stanoviska EIA. Čaputová poznamenala, že napríklad stanovisko Európskej komisie bolo veľmi podobné ako ich.

Nová skládka je podľa nej stavba, ktorá má výrazný vplyv na životné prostredia a kvalitu zdravia. Súdny dvor informovala, že výskyt leukémie v Pezinku na základe údajov z národného onkologického registra je násobne vyšší než celoeurópsky priemer.

Ústavný súd SR vraj nezohľadnil európske právo

Sudca

Aj keď nevieme preukázať príčinnú súvislosť medzi týmito ochoreniami a prevádzkovaním starej skládky, je podľa nej možné uplatniť tzv. princíp predbežnej opatrnosti. Súdny dvor EÚ o veci rozhoduje po tom, ako sa v auguste 2010 vec vrátila Najvyššiemu súdu SR na ďalšie konanie.

Najvyšší súd vtedy rozhodol o prerušení konania a zároveň odložil vykonateľnosť povolenia na skládku. Súčasne predložil Súdnemu dvoru EÚ päť predbežných otázok, ktoré sa týkajú výkladu a aplikácie práva EÚ v kauze Pezinská skládka.

Podľa Najvyššieho súdu SR totiž Ústavný súd SR vo svojom náleze neprihliadol na európske právo v oblasti ochrany životného prostredia, pričom Najvyšší súd SR je nálezom Ústavného súdu viazaný. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ bude však záväzné pre Najvyšší súd SR aj Ústavný súd SR.

Pezinská skládka je od augusta 2010 uzatvorená a na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR sa odpad na ňu nenaváža až do rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie. Súdny dvor EÚ rozhoduje podľa závažnosti veci v trojčlenných, päťčlenných senátoch, alebo rozhoduje 13-členná Veľká komora. Prípad Pezinskej skládky prerokúva a rozhoduje Veľká komora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová