TOKIO 20. októbra (WebNoviny.sk) – Európska vesmírna agentúra (ESA) a Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) v sobotu úspešne vyslali pomocou rakety Ariane 5 na obežnú dráhu Zeme vesmírne teleso BepiColombo, ktoré sa má po komplikovanej ceste využívajúcej gravitáciu planét Slnečnej sústavy dostať na obežnú dráhu Merkúru.
Dve samostatné sondy
K prvej planéte Slnečnej sústavy, ktorá je len o niečo väčšia ako náš Mesiac, sa má dostať v decembri 2025. Dovtedy absolvuje jeden prelet okolo Zeme, dva okolo Venuše a šesť okolo samotného Merkúru.
SpaceX oznámil termín prvého letu k ISS s ľudskou posádkou
Misia pozostáva z dvoch samostatných sond, nazvaných Bepi a Mio, z ktorých každá skončí na inej úrovni obežnej dráhy Merkúru. Ich úlohou bude čo najdetailnejšie preskúmať povrch a magnetické pole planéty.
Teploty na Merkúre sa pohybujú od 430 stupňov Celzia na slnečnej strane až po mínus 180 stupňov Celzia na strane odvrátenej od Slnka.
Dni sa striedajú pomaly
Obeh Merkúru okolo Slnka trvá 87,969 pozemského dňa, čo znamená, že rok trvá na tejto planéte 0,24 pozemského roka.
Dni sa naopak striedajú na planéte tak pomaly, že časový rozdiel medzi dňom (otočením okolo vlastnej rotačnej osi) a rokom (obehom Slnka) je minimálny. Po zaokrúhlení platí, že počas dvoch obehov okolo Slnka sa planéta otočí okolo svojej osi len trikrát.