Pri násilnostiach v Sýrii zahynulo vyše 70 ľudí
V pondelok zahynulo pri násilnostiach v Sýrii viac než 70 ľudí. Išlo tak o jeden z najkrvavejších dní od začiatku povstania proti režimu prezidenta Baššára al-Asada. Podľa údajov Sýrskeho observatória pre ľudské práva zastrelili bezpečnostné sily 27 civilistov, pri vzájomných zrážkach zahynulo 34 vojakov a 12 zrejme armádnych dezertérov. Väčšinu obetí si vyžiadali násilnosti v nepokojnej provincii Dará.
„Dvadsaťtri ľudí zastrelili bezpečnostné sily rozostavené pozdĺž cesty medzi mestami Chirbit Ghazala a Hirák,“ uviedla organizácia vo vyhlásení. V rovnakej oblasti „zomrelo 34 vojakov pri zrážkach s ozbrojenými mužmi, očividne armádnymi dezertérmi, z ktorých dvanásti zomreli,“ píše sa ďalej. Štyroch ďalších civilistov zabili vládne sily v meste Homs.
Od 15. marca, keď v meste Dará vypukli prvé protesty proti vládnemu režimu, zahynulo podľa Organizácie Spojených národov pri násilnostiach v celej krajine už viac než 3500 ľudí.
Odporúčame:
Jordánsky kráľ vyzval al-Asada, aby odstúpil
Diplomati EÚ pripravujú ďalšie sankcie voči Sýrii
Erdogan sa vzdal nádeje, že sýrsky režim zastaví násilie
Turecko sa vzdalo nádeje, že sýrsky režim splní požiadavky medzinárodného spoločenstva na zastavenie násilia a odštartovanie demokratických reforiem. V utorok to konštatoval turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý bol v minulosti blízkym spojencom a osobným priateľom sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada.
Erdoganova vláda je však čoraz viac frustrovaná odmietaním režimu v Damasku zastaviť krvavé zásahy proti vlastným obyvateľom.
„Už viac neočakávame, že al-Asadova vláda zaujme úprimný, rozhodný, smelý a jasný postoj a splní požiadavky medzinárodného spoločenstva,“ vyhlásil Erdogan, ktorý taktiež odsúdil útoky na turecké diplomatické misie v troch sýrskych mestách počas víkendu. Zdôraznil, že sýrska vláda je povinná chrániť zahraničných občanov a diplomatov. „Posielať odkaz prostredníctvom týchto útokov je prejavom slabosti a ignorancie,“ vyhlásil.
Turecko zároveň uviedlo, že prehodnotí zásobovanie Sýrie elektrickou energiou, ak vláda v Damasku nezmení kurz a nezastaví útoky voči obyvateľom. „Momentálne tam (do Sýrie) dodávame elektrinu. Pokiaľ budú v súčasnom kurze pokračovať, budeme musieť všetky tieto rozhodnutia prehodnotiť,“ povedal v utorok turecký minister pre energetiku Taner Yildiz.
Na čiernom zozname EÚ sa už nachádza 74 osôb a 19 sýrskych spoločností. EÚ tiež zablokovala prístup al-Asadovho režimu k fondom Európskej investičnej banky. Ministri zahraničia zároveň privítali víkendové rozhodnutie Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorá Sýrii pozastavila členstvo v organizácii, až kým sa al-Asad s povstalcami a demonštrantami nedohodne na ukončení násilia.
Arabská liga vyšle do Sýrie pozorovateľov
LAŠ vyšle svojich pozorovateľov do Sýrie, s Damaskom sa však potrebuje dohodnúť na podrobnostiach misie. Od sýrskeho režimu chce tiež garancie na ochranu a slobodu pohybu pre svoju misiu. V pondelok to povedal generálny tajomník LAŠ Nábil al-Arabí po stretnutí s arabskými ľudskoprávnymi skupinami a s predstaviteľmi sýrskej opozície v Káhire.
Rozhodnutie vyslať 500-člennúpozorovateľskú misiu nasleduje po pozastavení členstva Sýrie v arabskej lige, ktoré nadobudne účinnosť v stredu.
„Žiadni delegáti arabskej ligy, ktorí majú za úlohu chrániť civilistov, nepôjdu do Sýrie pred podpísaním memoranda o porozumení so sýrskou vládou, ktoré upresní povinnosti a práva oboch strán,“ vyhlásil al-Arabí.
Skupina pozorovateľov by mala podľa neho zahŕňať vojenských expertov a predstaviteľov médií a ľudskoprávnych organizácií. Ich úlohou bude navrhnúť opatrenia na ochranu civilistov v krajine. Bližšie podrobnosti o misii vrátane jej možného termínu majú dohodnúť ministri zahraničia krajín LAŠ, ktorí sa v stredu stretnú v Rabate.
Sýrčania zaútočili na zahraničné misie v Damasku
V sobotu v neskorých hodinách nahnevaní provládni demonštranti zaútočili na veľvyslanectvá Francúzska, Kataru, Saudskej Arábie a Turecka. Katar a Saudská Arábia boli medzi krajinami, ktoré hlasovali za pozastavenie členstva Sýrie v arabskej lige.
Turci na udalosti zareagovali predvolaním si sýrskeho chargé d’affaires v Ankare a k predvolaniu si sýrskeho veľvyslanca pristúpilo aj Francúzsko.
Sýrsky minister zahraničných vecí Valíd Mualím sa v pondelok za útoky na zahraničné misie v Damasku ospravedlnil. „Ako minister zahraničia sa za túto vec ospravedlňujem,“ povedal Muallím v pondelok na tlačovej konferencii v sýrskom hlavnom meste. Zároveň zdôraznil, že je dôležité, aby sa to už nezopakovalo. „Ochrana ambasád je súčasť našich povinností,“ podotkol.
Sýrski aktivisti zorganizovali protureckú demonštráciu
Stovky Sýrčanov zorganizovali v pondelok vo večerných hodinách protureckú demonštráciu v severnom meste Aleppo. Demonštranti mávali tureckými vlajkami a skandovali slogany ako Ďakujeme, turecká vláda a Ďakujeme, arabskí lídri, uviedla v utorok televízna stanica NTV.
Tisíce stúpencov režimu ozbrojení nožmi a obuškami napadli v sobotu turecké diplomatické misie v hlavnom meste Damask ako aj v Aleppe a Laktakíji. Dôvodom bola podpora Turecka rozhodnutiu Ligy arabských štátov pozastaviť pre krvavé zásahy proti demonštrantom Sýrii členstvo v organizácii.
LAŠ sa pre pozastavenie členstva Sýrie rozhodla v sobotu z dôvodu nedodržania podmienok dohody, ktorej cieľom je zastaviť násilie v krajine. Arabská liga podmienila jej návrat do 22-člennej organizácie realizáciou záväzkov vyplývajúcich z dohody, ktorá okrem iného obsahuje prepustenie politických väzňov, stiahnutie armády z obývaných oblastí, voľný pohyb pre médiá a začatie rokovaní s opozíciou. LAŠ v sobotu taktiež vyzvala svoje členské krajiny na stiahnutie veľvyslancov z Damasku.