Európska únia sa ostro ohradila proti novému opatreniu Spojených štátov opätovne povoliť používanie nášľapných mín. Ako v utorok vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, toto rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa podrýva súčasné medzinárodne platné normy, ktoré „za posledných 20 rokov zachránili životy desaťtisícom ľudí“.
Borrell pripomenul známe štatistiky, podľa ktorých väčšina obetí nášľapných mín sú deti. Opätovné povolenie ich používania je preto podľa Borrella „pre EÚ absolútne neakceptovateľné“.
Obama ich zakázal
Trumpov predchodca Barack Obama svojho času zakázal akékoľvek používanie nášľapných mín s jedinou výnimkou. Tou bolo územie Kórejského polostrova, kde podľa amerických vojenských stratégov míny naozaj majú svoje miesto. Trump je však presvedčený, že míny je potrebné používať aj inde.
„Naše jednotky musia byť schopné brániť sa pred akýmikoľvek a pred všetkými hrozbami,“ vyhlásil v piatok Trump v Bielom dome. Predchádzajúce rozhodnutie Obamovej administratívy o zákaze používania mín podľa Trumpa vystavovalo amerického jednotky „výraznej nevýhode počas konfliktu tvárou v tvár našim nepriateľom“.
Zabíjajú aj civilistov
Opätovné povolenie používania nášľapných mín na bojisku obhajuje aj americký minister obrany Mark Esper. „Míny sú jedným z mnohých dôležitých prostriedkov, ktoré musia mať naši velitelia k dispozícii, aby vedeli tvarovať situáciu na bojisku a ochraňovať naše jednotky,“ tvrdí americký minister obrany.
Míny na celom svete oveľa častejšie zabíjajú nevinných civilistov ako vojakov. Na miestach bojov ich armády nechávajú aj dlhé desaťročia po skončení konfliktu a z týchto území sa tak stávajú zakázané zóny, do ktorých sa nikto informovaný neodváži.
Pri výbuchoch nášľapných mín zahynie alebo je vážne zmrzačených každoročne v priemere 5-tisíc ľudí.