- aktualizované 17. októbra 17:53
Vyjednávači Európskej únie (EÚ) a Veľkej Británie dosiahli novú dohodu o brexite. Oznámil to vo štvrtok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Dohodu ešte musia schváliť parlamenty Británie aj členských štátov EÚ.„Máme ju! Je to spravodlivá a vyvážená dohoda pre EÚ a Spojené kráľovstvo a je svedectvom nášho záväzku nájsť riešenia,“ napísal Juncker na Twitteri.
Britský premiér Boris Johnson rovnako prostredníctvom tweetu oznámil, že obe strany uzavreli „skvelú novú dohodu“ a vyzval britských poslancov, aby ju ratifikovali na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v sobotu.
Oznámenie prišlo krátko pred kľúčovým summitom Európskej únie v Bruseli, ktorého hlavnou témou bude práve brexit. Juncker už povedal, že odporučí 27 členským štátom, aby dohodu podporili.
Pellegrini privítal kompromis
Dosiahnutie kompromisu o odchode Británie z Únie uvítal aj Peter Pellegrini. „Organizovaný brexit bola od začiatku preferencia EÚ-27. Dohoda vytvára vhodné podmienky na posilňovanie strategických vzťahov Európskej únie a Veľkej Británie. Ostáva len veriť, že dohodu podporí aj britský parlament,“ uviedol na sociálnej sieti slovenský premiér. Novinárom priamo v Bruseli zároveň povedal, že najdôležitejší rébus v súvislosti s brexitom sa však vyrieši v sobotu, kedy bude o brexite rozhodovať britský parlament.
„Dohoda je vyrokovaná, no otázkou je, či ju schváli britský parlament. Pre mňa teda nie je na mieste otázka toho, či dnes budeme na Rade EÚ s dohodu súhlasiť. Ja predpokladám, že áno, no najväčší rébus bude v sobotu. Vtedy uvidíme, ako o dohode zahlasuje britský parlament. Potom sa budeme môcť posunúť niekde inde,“ uviedol vo štvrtok v Bruseli slovenský premiér Peter Pellegrini.
Dohoda o brexite je podľa Merkelovej stále možná, rokovania chcú dotiahnuť do úspešného konca
Na otázku novinárov, či kvôli téme brexitu očakáva turbulentný summit odpovedal, že samotná dohoda, ktorá je na stole, túto tému urobí menej kontroverznou. „Skôr vážnejšiu a turbulentnejšiu tému hlavne dnes večer vidím v rokovaniach a otázkach o pristúpení ďalších krajín do Európskej únie. Toto je veľmi vážna vec, najmä v oblastiach začatia rokovaní o pristúpení s Albánskom a Severným Macedónskom. Ja si myslím, že dnes, ak nevyšleme pozitívny signál občanom v tejto časti Európy, tak to bude mať vážnejšie dôsledky ako kedykoľvek predtým,“ dodal Pellegrini.
Podľa českého premiéra Andreja Babiša sú za schválenie dohody v europarlamente všetky členské štáty EÚ. „Myslím si, že sme všetci spokojní. Všetky členské štáty podľa toho, aké mám informácie, dokument čítali a súhlasia s dohodou. Ostáva nám len dúfať, že dohodu schváli aj britský parlament. V Európskom parlamente by schvaľovanie dohody mala byť len formalita. Všetci sme radi a európska Rada dohodu odsúhlasí tak, ako ju dohodol Juncker a Michel Barnier,“ ozrejmil Babiš.
SNP a DUP dohodu nepodporia
Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však vo štvrtok oznámila, že dohodu o brexite nepodporí. Podpora DUP je pritom nevyhnutná na to, aby dohoda prešla v britskom parlamente.
Britský premiér Boris Johnson už vyzval britských poslancov, aby tak spravili. Oznámenie prichádza krátko pred kľúčovým summitom lídrov Európskej únie v Bruseli, ktorého hlavnou témou bude práve brexit.
Premiér Johnson prirovnal brexit k výstupu na Mount Everest, Británia sa vraj blíži k vrcholu
Za novú dohodu nebude hlasovať ani Škótska národná strana (SNP). Podľa predsedníčky strany Nicoly Sturgeon by dohoda „vyviedla Škótsko z Európskej únie, z jednotného trhu a colnej únie proti prevažnej demokratickej vôli škótskeho ľudu“.
Ako politička uviedla prostredníctvom písaného vyhlásenia, poslanci SNP „nebudú hlasovať za brexit v akejkoľvek forme“. SNP má v Dolnej snemovni britského parlamentu 35 z celkovo 650 kresiel.
Sturgeon, ktorá sa dlho usiluje o druhé referendum o nezávislosti Škótska, sa tiež vyjadrila, že je v súčasnosti „jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že najlepšou budúcnosťou pre Škótsko je tá rovnocenného, nezávislého európskeho štátu“.
Farage by privítal „čistý rozchod“
K odmietnutiu dohody vyzval aj líder strany Nigel Farage, líder strany Brexit. Farage povedal, že dohoda „jednoducho nie je brexit“ a pripúta Britániu k Európskej únii v príliš mnohých smeroch.
Ako poznamenal, on sám by uprednostnil predĺženie termínu brexitu za 31. október a privítal by skôr parlamentné voľby ako hlasovanie v parlamente o nových podmienkach dohody. Podľa jeho slov by bol lepší „čistý rozchod“ ako „ďalšia európska dohoda“.
Voľný pohyb ľudí medzi Britániou a EÚ sa má skončiť v roku 2021, imigrantov vyberú podľa zručností
Jeremy Corbyn označil dohodu za „ešte horšiu“, než bola tá, ktorú uzavrela Johnsonova predchodkyňa a ktorú britskí poslanci opakovane odmietli. „Z toho, čo doteraz vieme, sa zdá, že premiér vyrokoval ešte horšiu dohodu ako Theresa Mayová,“ vyhlásil Corbyn. Zároveň zopakoval, že najlepším spôsobom, ako vyriešiť brexit, je dať ľuďom „konečné slovo v ľudovom hlasovaní“.
Líderka Liberálnych demokratov Jo Swinsonová uviedla, že jej strana je odhodlaná zastaviť proces brexitu, a to aj napriek novej dohode. Swinsonová tvrdí, že je „viac než kedykoľvek odhodlaná“ zastaviť brexit a „dať ľuďom posledné slovo“ v druhom referende o brexite.
Riešenie pre (Severné) Írsko
Írsky premiér Leo Varadkar privítal novú dohodu o brexite. Ako uviedol na Twitteri, dohoda umožní Spojenému kráľovstvu opustiť európsky blok „usporiadaným spôsobom“.
„Máme tu jedinečné riešenie pre Severné Írsko, ktoré rešpektuje jedinečnú históriu a geografiu,“ uviedol. Podľa Varadkara je dohoda dobrá ako pre Írsko, tak i pre Severné Írsko a zároveň aj pre ochranu jednotného trhu EÚ a miesto Írska v ňom.
Aktivisti v Bruseli žiadajú odmietnutie návrhov premiéra Johnsona a nové referendum o brexite
Dohodu ocenil i predseda Európskej rady Donald Tusk. Pred summitom európskych lídrov, ktorému predsedá, pre poľských novinárov podotkol, že to „nie je šťastný deň pre Európu“, no zároveň povedal, že „dohoda je oveľa lepší scenár ako žiadna dohoda“.
Tusk zdôraznil, že je dôležité, že na dohodu pozitívne zareagovalo Írsko, čo vyzdvihne aj neskôr počas summitu. Je len na britskom premiérovi Borisovi Johnsonovi, ako dohodu predá britskému parlamentu, ktorý o nej bude hlasovať v sobotu, dodal.
Veľký diplomatický čin
Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa je nová dohoda o brexite veľký diplomatický čin. Ako povedal novinárom v Berlíne, dohoda „je dôkazom, že sme všetci veľmi zodpovedne spolupracovali“.
Šéf nemeckej diplomacie však upozornil, že dohodu musia ešte prediskutovať európski lídri na summite a rovnako aj Európsky parlament.
Nemá význam odkladať brexit, myslia si europoslanci a Kukan nazval Johnsona radikálom a klaunom
Pred možnými prekážkami v britskom aj európskom parlamente varoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý inak dohodu víta.
„Na základe predošlých skúseností musíme byť primerane opatrní,“ povedal novinárom krátko po jej oznámení a podotkol, že dohodu môže uviesť do platnosti len to, ak ju podporia poslanci v Británii aj v Európe. Dohoda „nám umožňuje odpovedať na politické a technické obavy, ktoré spolu s Britmi zdieľame,“ uviedol Macron.
Sklamanie z odchodu Británie
Budúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová k téme brexitu uviedla, že na jednej strane je veľmi rada, že dohoda vznikla, na druhej strane je sklamaná, že Spojené kráľovstvo odchádza z EÚ.
„Dohoda je rozumná a drží mier medzi Írskom a Severným Írskom. Je dôležitá pre ľudí, pre ekonomiku, ale aj ako začiatok našich budúcich vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou. Treba len dúfať, že našu dohodu schváli britský parlament a naše vzťahy budú v budúcnosti priateľské,“ uzavrela von der Leyenová.
Schválenie brexitu s dohodou je podľa predsedu Európskeho parlamentu Davida-Mariu Sassoliho v europarlamente pripravené.
„Vždy sme dúfali, že dosiahneme dohodu. Preto sme radi, že sa tak stalo. V posledných týždňoch sme mali veľa stretnutí so zástupcami Veľkej Británie, kde sme sa postupne posúvali bližšie k dohode. Brexit je rozhodnutie britského ľudu a parlamentu a musíme ho rešpektovať. Samozrejme naša dohoda musí byť ratifikovaná oboma parlamentmi. Európskym zajtra a britským v sobotu. V europarlamente sme na hlasovanie plne pripravení. Europarlament je pripravený uskutočniť brexit so všetkými náležitosťami dohody podľa plánu 31. októbra. Ak by britský parlament s dohodou nesúhlasil, museli by sme rokovať ďalej, ale my máme dohodu pripravenú na stole. Čakáme len na Westminster,“ povedal vo štvrtok v Bruseli David-Maria Sassoli