BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Európska komisia v piatok zaslala Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA) list so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania fondov Európskej únie v SR v oblasti poľnohospodárstva.
V stanovisku pre agentúru SITA to potvrdilo Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. Komisia tak reaguje na informácie novinára Jána Kuciaka, ktorý sa pred ich zverejnením stal obeťou vraždy spolu so snúbenicou, o podvodoch pri čerpaní eurofondov v poľnohospodárstve na východe Slovenska.
Tolerancia voči korupcii je nulová
Ide o Talianov fungujúcich na Slovensku a podozrivých z prepojenia na mafiu ‚Ndrangheta z talianskej Kalábrie. PPA patrí pod Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na čele s ministerkou Gabrielou Matečnou (SNS).
„Európska únia má v oblasti riadenia európskych investičných a štrukturálnych fondov jasné pravidlá. V rámci tzv. spoločného riadenia sú za správne nakladanie s týmito prostriedkami zodpovedné členské štáty. Tolerancia Európskej komisie voči korupcii je nulová a od členských štátov očakávame, že jej budú účinne predchádzať. Akékoľvek podozrenia a obvinenia z nesprávneho nakladania s prostriedkami EÚ berieme vážne,“ informovala tlačová a komunikačná tajomníčka Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludviková. EK je o dianí na Slovensku a o všetkých zverejnených správach informovaná a situáciu sleduje.
Prísny dohľad Európskej komisie
Európske štrukturálne a investičné fondy, alebo eurofondy, podliehajú tzv. spoločnému, zdieľanému riadeniu. „Za dodržiavanie pravidiel zodpovedá v prvom rade členský štát. Európska komisia zo svojej pozície ochrancu rozpočtu na dodržiavanie pravidiel prísne dohliada a ak sú odhalené nedostatky, okamžite aj koná,“ priblížila Ludviková.
V prípade potreby komisia poskytuje členskému štátu pomocnú ruku pri správnom a včasnom využití prostriedkov. „Nie je namieste v tejto chvíli hovoriť o potrebe nových opatrení, ani o vplyve súčasnej situácie na vyjednávanie (budúceho) európskeho rozpočtu,“ dodala Ludviková.
OLAF vie o možnom zneužití eurofondov, ministerstvo pôdohospodárstva vyšetrovanie nekomentuje
Vláda SR má záujem o zachovanie podielu kohéznej, resp. regionálnej politiky na rozpočte EÚ aj v budúcom programovom období po roku 2020. V prípade zníženia príjmov z európskeho rozpočtu v nasledujúcom viacročnom finančnom rámci EÚ vláda Roberta Fica presadzuje viac voľnosti pre určenie domácich priorít pri využívaní európskych peňazí.
Platby zneužité na kriminálne účely
Európska komisia preverí podozrenia zo zneužitia eurofondov, ktoré smerujú na Slovensku do poľnohospodárskych projektov. Vyhlásil to európsky komisár pre rozpočet Günter Oettinger. V rozhovore, ktorý zverejnil v stredu 28. februára nemecký denník Die Welt, komisár pripustil, že peniaze európskych daňových poplatníkov na Slovensku zneužil organizovaný zločin.
Brusel po vražde Kuciaka preverí podozrenia zo zneužitia eurofondov, vyhlásil Oettinger
Obvinenia súvisiace s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky označil za „závažné a neznesiteľné“. Ako zdôraznil, informácie, ktoré zverejnil investigatívny novinár, je nutné „bezpodmienečne preveriť“. Eurokomisár spresnil, že podozrenia zo sprenevery a podvodov pri narábaní s prostriedkami európskych daňových poplatníkov môže preveriť Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF).
„Do niekoľkých týždňov chceme vyjasniť finančné toky a ich možné zneužitia. Považujem za možné, že priame alebo nepriame platby farmárom alebo poľnohospodárskym podnikom z nášho európskeho rozpočtu boli v tomto prípade zneužité na kriminálne účely. Ak sa to naozaj stalo, budeme samozrejme úzko spolupracovať s národnými úradmi,“ uviedol Oettinger.
Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili minulý týždeň v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára. Podľa Kuciaka fungujú na východe Slovenska vo vzájomnej koordinácii zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska ‚Ndranghety.
Do vyšetrenia prípadu sa vzdali svojich funkcií tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a štátna radkyňa na úrade vlády a Ficova asistentka Mária Trošková. Ich mená sa totiž vyskytovali v poslednom článku, na ktorom Kuciak pracoval.