Európska komisia prijala usmernenia pre širokopásm

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia vo štvrtok prijala usmernenia pre uplatňovanie pravidiel o štátnej pomoci na financovanie širokopásmových sietí z verejných prostriedkov. Hlavným cieľom usmernení je podľa komisie podporiť rozsiahle a rýchle zavádzanie širokopásmových sietí a zároveň uchovať dynamiku trhu a hospodársku súťaž v odvetví, ktoré je plne liberalizované. Každá štátna pomoc poskytnutá súkromnému prevádzkovateľovi má zároveň vždy podporovať hospodársku súťaž, čo podľa komisie zabezpečuje požiadavka, aby príjemca pomoci preukázal, že umožnil nezávislým prevádzkovateľom otvorený prístup do sietí financovaných z verejných prostriedkov.

„Usmernenia predstavujú komplexný a transparentný nástroj, ktorý pomôže členským štátom a verejným orgánom zabezpečiť, aby ich plány zahŕňajúce financovanie širokopásmových sietí zo štátnych prostriedkov boli v súlade s pravidlami o štátnej pomoci EÚ. Usmernenia prispejú k rozsiahlemu zavádzaniu vysokorýchlostných a superrýchlych širokopásmových sietí, čím podporia zvyšovanie európskej konkurencieschopnosti a budovanie znalostnej spoločnosti v Európe,“ uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.

V usmerneniach sa objasňuje najmä to, ako je možné využiť verejné prostriedky pri zavádzaní základných širokopásmových sietí, ako aj prístupových sietí novej generácie (ďalej len „PNG sietí“) v oblastiach, kde súkromní prevádzkovatelia neinvestujú. Usmernenia vysvetľujú rozdiel medzi konkurenčnými oblasťami („čierne“ oblasti), v ktorých nie je potrebná nijaká štátna pomoc a nevýnosnými oblasťami alebo oblasťami s nedostatočnou dostupnosťou týchto služieb („biele“ a „šedé“ oblasti), v ktorých môže byť poskytnutie štátnej pomoci za určitých podmienok oprávnené. Toto rozlíšenie sa následne prispôsobuje situácii v oblasti PNG sietí (ich zavádzanie je stále v počiatočnom štádiu) tým, že od členských štátov sa vyžaduje, aby vzali do úvahy nielen existujúce infraštruktúry PNG sietí, ale aj konkrétne investičné plány prevádzkovateľov telekomunikačných služieb týkajúce sa zavádzania týchto sietí v blízkej budúcnosti.

V usmerneniach sa ustanovujú mnohé kľúčové ochranné opatrenia (ako napr. podrobné mapovanie, otvorené výberové konanie, povinnosť umožniť otvorený prístup alebo technologickú neutralitu, ako aj mechanizmus spätného získavania poskytnutých prostriedkov) s cieľom podporovať hospodársku súťaž a predísť vytlačeniu súkromných investícií.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Neelie Kroesová