BRUSEL 3. augusta (WEBNOVINY) – Európska komisia nediskutuje o finančnej pomoci Taliansku a verí, že krajina uskutoční potrebné opatrenia. Talianske akcie a dlhopisy čelia rastúcemu tlaku pre obavy z dlhovej krízy v eurozóne a zo spomalenia globálnej ekonomiky. „O tomto sa nediskutuje. Pevne veríme, že záväzky, ku ktorým pristúpili európske vlády vrátane španielskej a talianskej … budú prijaté a preto nemáme dôvod na pochybnosti,“ uviedla hovorkyňa komisie v odpovedi na otázku, či prebehli rozhovory o pomoci zadlženej krajine. Hovorkyňa dodala, že komisia neskôr v stredu zverejní vyhlásenie k situácii na dlhopisových trhoch, kde výnosy zo španielskych a talianskych vládnych dlhopisov prudko vzrástli aj napriek tomu, že dohoda lídrov eurozóny z 21. júla predpokladá zvýšenie krízovej pomoci pre Grécko a posilnenie flexibility záchranného fondu menovej únie.
Rozpätie medzi výnosmi z desaťročných talianskych a nemeckých vládnych dlhopisov sa v utorok vyšplhalo na 385 bázických bodov, pričom výnosy z talianskych sa dostali nad hranicu 6 %, ktorá sa z dlhodobého hľadiska považuje za neudržateľnú. Výnosy zo španielskych a talianskych desaťročných vládnych dlhopisov sa na chvíľu dostali na rovnakú úroveň, a to prvýkrát od marca 2010. Podľa agentúry Reuters sa to považuje za znak toho, že trhy sa začali na Taliansko pozerať rovnako ako na zadlžené Španielsko, Portugalsko či Grécko. Španielsko patrí spolu s Talianskom medzi krajiny, ktoré sa považujú za najviac ohrozené dlhovou krízou v rámci eurozóny. Trhy sa zároveň obávajú, že obe krajiny sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné zachraňovať podobným spôsobom ako Grécko.
Vývoj na dlhopisových trhoch je podľa Barrosa znepokojujúci
Rastúce výnosy zo španielskych a talianskych dlhopisov sú podľa Európskej komisie (EK) dôvodom na vážne obavy a naznačujú, že trhy pochybujú o schopnosti eurozóny zvládať dlhovú krízu. Komisia predtým poprela špekulácie, že už prebiehajú rokovania o finančnej pomoci pre Taliansko. „Tento vývoj jednoznačne nekorešponduje s hospodárskymi a rozpočtovými fundamentmi týchto dvoch členských štátov a s opatreniami, ktoré podnikli v záujme posilnenia týchto fundamentov,“ uviedol v stredu predseda komisie José Manuel Barroso.
„Napätie na dlhopisových trhoch v skutočnosti odráža rastúce obavy investorov čo sa týka schopnosti eurozóny systémovo reagovať na pokračujúcu krízu,“ dodal Barroso. Predseda EK ďalej vo vyhlásení vyzval na urýchlenú implementáciu záverov summitu eurozóny z minulého mesiaca, na ktorom sa lídri zaviazali k dodatočnej pomoci pre Grécko a k posilneniu flexibility záchranného mechanizmu menovej únie.
Presvedčenie, že Taliansko robí všetky potrebné opatrenia na dosiahnutie udržateľného rastu ekonomiky a konsolidáciu verejných financií v stredu vyjadril európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Podľa vyhlásenia komisie Rehn v stredu ráno o situácii v eurozóne rokoval s talianskym ministrom hospodárstva Giuliom Tremontim, ktorý mu poskytol aktuálne informácie o postupe reforiem. Výpredaj talianskych dlhopisov nie je dôvodom na paniku ani podľa nemeckej vlády. Jej hovorca v stredu uviedol, že rozhodujúce sú závery ostatného summitu lídrov eurozóny, ktoré platia a vládny kabinet v Berlíne preto nevidí dôvod na znepokojenie.