ŠTRASBURG 28 apríla (WEBNOVINY) – Európsky parlament v utorok schválil legislatívny návrh, ktorý prinúti členské štáty drasticky znížiť spotrebu najrozšírenejších a najviac znečisťujúcich plastových tašiek. „Táto legislatíva vytvorí všestranne výhodnú situáciu,” uviedla parlamentná spravodajkyňa Margrete Aukenová.
Dve možnosti pre členské štáty
Podľa nových pravidiel si budú môcť členské štáty Európskej únie vybrať z dvoch možností. Do roku 2019 znížia ročnú spotrebu ľahkých plastových tašiek na 90 kusov na osobu a na štyridsať kusov na osobu do roku 2025, alebo do roku 2018 skoncujú v obchodoch a supermarketoch s rozdávaním igelitiek zadarmo.
„Hovoríme o obrovskom ekologickom probléme. Európska komisia vyhlásila, že týmto problémom by sa mali zaoberať samotné členské štáty, no nezaoberajú sa. Podľa odhadov samotnej Komisie sa nám takto podarí ročne ušetriť 740 miliónov eur,” dodala Aukenová.
Každý Európan spotrebuje ročne približne 200 plastových tašiek, z ktorých väčšina poputuje do odpadu hneď po svojom prvom a zároveň poslednom použití. Čo je hrozivejšie, zo sto miliárd tašiek skončí osem miliárd na cestách, v prírode, riekach či moriach. „Množstvo takéhoto odpadu by vytvorilo svojou rozlohou jeden nový kontinent,“ upozornil europoslanec Branislav Škripek a dodal, že ako občania musíme prehodnotiť svoje nákupné návyky v záujme zachovania čistoty ekosystému.
Na Slovensku sú igelitky v móde
Na úplné rozloženie jednej igelitky pritom treba 500 rokov. Vyhodené tašky tak znečisťujú životné prostredie a živočíchy si ich mýlia s potravou. Napríklad pri Severnom mori má 94 percent vtáctva v bruchu kúsky igelitu.
Spotreba igelitových tašiek je v krajinách EÚ rozdielna. Kým v Dánsku a Fínsku využije človek v priemere štyri igelitové tašky za rok, na Slovensku, v Poľsku a Portugalsku je to stonásobne viac. „Je potrebné, aby aj Slovensko znížilo spotrebu týchto jednorazových tašiek, keďže spotreba u nás je 466 kusov na osobu na rok,“ hovorí europoslanec Ivan Štefanec.
Podľa poslankyne Európskeho parlamentu Jany Žitňanskej krajinou, kde sa podarilo znížiť spotrebu plastových tašiek, je Írsko. Od roku 2001 do roku 2013 klesla u nich spotreba z 328 na 15 kusov na obyvateľa. „Súbežne so spoplatnením spustili Íri aj veľkú informačnú kampaň, ktorú financovali práve z výťažkov predaja tašiek. V kampani dôsledne vysvetľovali, prečo je dôležité používanie tašiek obmedziť a priebežne informovali o dosiahnutom pokroku,“ hovorí.
Povinnosť urobiť osvetové kampane a informovať Európsku komisiu o tom, ako sa im darí, respektíve nedarí znižovať spotrebu budú mať aj členské štáty. Žitňanská zdôrazňuje, že bez ohľadu na to, aké opatrenia si Slovensko zvolí, bude pre dosiahnutie želaných výsledkov kľúčových hneď niekoľko vecí.
„Dôležité bude zabezpečiť čo najjednoduchšiu implementáciu nových opatrení a intenzívne komunikovať nielen s obchodníkmi, ale aj výrobcami plastových tašiek. V Írsku boli výrobcovia veľmi flexibilní a postupne prešli na výrobu výhradne recyklovateľných tašiek s dlhšou životnosťou. Najdôležitejšie však bude postupne zmeniť myslenie ľudí, aby prestali plastové tašky používať jednorazovo a viac mysleli na recykláciu a životné prostredie,“ uzatvára Žitňanská.
Portál Webnoviny informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.