Väčšina Európanov nie je spokojná s opatreniami, ktoré prijala Európska únia (EÚ) počas pandémie koronavírusu. Vyplýva to z online prieskumu o názoroch občanov, ktorý sa uskutočnil 23. apríla až 1. mája. Realizovala ho agentúra Kantar na vzorke 21 804 respondentov z 21 členských štátov EÚ vrátane Slovenska.
Voči konaniu Únie sú najviac kritickí Taliani a Španieli, naopak najpozitívnejšie opatrenia vnímajú Íri a Holanďania. V prípade Slovákov pozitívne hodnotilo kroky EÚ 48 percent respondentov.
Viac o téme: Koronavírus
Na otázku nakoľko sú spokojní s opatreniami, ktoré prijala EÚ voči koronavírusu, väčšina respondentov (52 percent) odpovedala, že s nimi nie sú spokojní. Za absolútne nespokojných sa označilo 14 percent respondentov, za nie veľmi spokojných 38 percent, za čiastočne spokojných 37 percent a za veľmi spokojných päť percent opýtaných.
Slováci sa v tejto štatistike umiestnili nadpriemerne, keď 48 percent z nich označilo, že sú spokojní s opatreniami, ktoré prijala EÚ.
Taliansko otvorilo medzinárodné hranice, väčšina štátov Európy to považuje za predčasný krok
Úniu hodnotia najkritickejšie občania Talianska a Španielska. Z prieskumu vyplýva, že 23 percent Talianov hodnotí pozitívne opatrenia EÚ, v prípade Španielska je to o tri percentá viac. Naopak najpozitívnejšie vnímajú kroky Únie pri pandémii koronavírusu Íri (66 percent) a Holanďania (61 percent). V rámci Visegrádskej štvorky sú ku krokom EÚ najpozitívnejší Maďari a Poliaci (52 percent a 50 percent), nasleduje Slovensko (48 percent), Česko (44 percent) a Rakúsko (35 percent).