Maďarské obmedzovanie prístupu k azylovému procesu bude riešiť Súdny dvor Európskej únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hungarian Parliament Building
Štátni príslušníci tretích krajín musia podľa maďarského zákona z minulého roka pred podaním žiadosti o medzinárodnú ochranu v Maďarsku najprv na maďarskom veľvyslanectve mimo EÚ urobiť vyhlásenie o zámere, v ktorom uvedú svoje želanie požiadať o azyl, a na tento účel musia dostať osobitné povolenie na vstup do krajiny. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Európska komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru Európskej únie (EÚ) prípad Maďarska pre nezákonné obmedzenia prístupu ku konaniu o azyle.

Osobitné povolenie na vstup do krajiny

Tie sú podľa nej v rozpore s článkom šesť smernice o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany, ktorý vyžaduje od členských štátov, aby zabezpečili účinné uplatňovanie práva požiadať o medzinárodnú ochranu ľuďom, ktorí sú štátni príslušníci tretích krajín alebo bez štátnej príslušnosti. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Štátni príslušníci tretích krajín podľa maďarského zákona z minulého roka, ktorý je dočasnej povahy, musia pred podaním žiadosti o medzinárodnú ochranu v Maďarsku najprv na maďarskom veľvyslanectve mimo EÚ urobiť vyhlásenie o zámere, v ktorom uvedú svoje želanie požiadať o azyl, a na tento účel musia dostať osobitné povolenie na vstup do krajiny.

Nezákonné obmedzovanie

Podľa EK je to však nezákonné obmedzenie prístupu ku konaniu o azyle, ktoré je v rozpore so smernicou o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany v spojení s Chartou základných práv Európskej únie, pretože bráni osobám, ktoré sa nachádzajú na území Maďarska, vrátane hraníc, požiadať o medzinárodnú ochranu priamo tam.

Komisia si tiež myslí, že takéto pravidlo nemožno zdôvodniť riešením pandémie ochorenia COVID-19, tak ako deklaruje daný zákon. Preto postupuje Maďarsko Súdnemu dvoru EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSúdny dvor Európskej únie