FRANKFURT NAD MOHANOM 25. januára (WEBNOVINY) – Rastúce deficity verejných financií v krajinách ako napríklad Grécko ohrozujú „súdržnosť“ spoločnej európskej meny euro. Vyplýva to z dokumentu Európskej komisie (EK), ktorý zverejnil portál EUobserver.com. Grécko bojuje s vysokým rozpočtovým deficitom už dlhodobo a celkový verejný dlh krajiny v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) patrí k najvyšším spomedzi všetkých členov Európskej menovej únie (EMÚ), ktorú tvoria členské štáty EÚ používajúce euro. Grécky minister financií Giorgos Papakonstantinou však medzitým poprel, že by jeho krajina uvažovala nad vystúpením z eurozóny.
„Kombinácia medzi klesajúcou konkurencieschopnosťou a stúpajúcim štátnym dlhom je v tejto súvislosti znepokojujúca,“ píše sa v dokumente exekutívneho orgánu únie. Bruselskí experti pritom narážajú predovšetkým na krajiny ako Grécko, Írsko a Španielsko. „Tí, ktorí sa nedržia pravidiel, konajú nezodpovedne a nesolidárne, ohrozujú euro,“ cituje nemecký magazín Welt am Sonntag hlavného ekonóma Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgena Starka.
Tzv. Maastrichtské kritériá platiace pre všetkých členov EMÚ hovoria o tom, že deficit verejných financií v pomere k HDP nemôže presiahnuť tri percentá. Hospodárska kríza však v takmer všetkých krajinách EMÚ spôsobila pokles ich HDP, čo výrazne postihlo aj verejné financie. Väčšina členských štátov EMÚ tak vlani porušila Maastrichtské kritériá.
SITA