Európska únia by mala mať stanovené jednoznačné pravidlá rozdelenia vakcín proti ochoreniu COVID-19 medzi jednotlivé členské krajiny. Uviedol to po summite v Bruseli premiér Igor Matovič, ktorý podľa vlastných slov túto tému na stretnutí s hlavami štátov únie sám otvoril.
Viac o téme: Koronavírus
Predišlo by sa tým podľa neho zbytočným sporom a pochybnostiam, ktoré by pri prideľovaní vakcín jednotlivým krajinám mohli nastať.
Spory a pochybnosti
„Aby následne zbytočne nevznikali nejaké spory či pochybnosti. Aby sme predišli nejakým konšpirátorom, aby tu obviňovali, že bohaté krajiny budú mať prednostné právo a my chudáci sa k tomu nedostaneme,“ povedal v Bruseli novinárom Matovič.
Slovenský premiér pritom podporil aj návrh, s ktorým prišiel jeho grécky kolega Kyriakos Mitsotakis, aby sa pri zabezpečení vakcín prihliadalo aj na krajiny, s ktorým únia vedie prístupové rokovania.
„Takýto návrh považujem za veľmi fér a aj som ho oficiálne podporil. Aby sme k nim nepristupovali ako k cudzím, hoci s nimi dlhé roky diskutujeme, že chceme, aby boli súčasťou nášho spoločenstva,“ dodal Matovič s tým, že reč je napríklad o krajinách Západného Balkánu, či Ukrajine. „Diskutujme s týmito krajinami, či potrebujú pomoc pri vakcínach, po čom každá z nich volá,“ tvrdí.
Téma pandémie
Hlavy štátov Európskej únie sa téme pandémie nového koronavírusu na ostatnom summite venovali v piatok niekoľko hodín napriek tomu, že pôvodne výraznejší priestor v programe nemala.
„Nakoniec to bola veľmi otvorená trojhodinová dopoludňajšia diskusia,“ povedal Matovič s tým, že lídri hovorili aj o potrebe jednotných pravidiel pre označovanie úrovní epidemiologickej bezpečnosti jednotlivých regiónov, aby mohol byť zachovaný voľný pohyb tovaru, služieb či ľudí.