BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo dopravy potvrdilo, že eviduje záujem leteckej spoločnosti Etihad Airways zo Spojených arabských emirátov (SAE) o prevádzku pravidelnej linky do Bratislavy.
Ak by si zriadila základňu v Bratislave, bol by to významný krok vpred k rozlietaniu bratislavského letiska.
Manažment letiska sa už dávnejšie vyjadril, že má eminentný záujem pritiahnuť na Slovensko čo najviac dopravcov, ktorí by si tu zriadili bázu. „Takýto krok by totiž priniesol nárast leteckých spojení, aj zvýšil príjmy letiska,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Medializované informácie o tom, že aerolinky z emirátov by mohli na Slovensku získať pozíciu národného leteckého dopravcu, označilo ministerstvo dopravy za veľmi nepresné a zavádzajúce.
Slováci sú v podmienkach liberálni
Pojem národný prepravca v legislatívnom zmysle je už dávno prekonaný a z pohľadu pravidiel leteckej prevádzky nemá prakticky žiadnu váhu. „Etihad Airways sú z pohľadu Slovenska aj Európskej únie (EÚ) letecký dopravca z tretej krajiny a musí mať ich materská krajina uzatvorené bilaterálne zmluvy so štátmi, odkiaľ vzlietajú aj kam pristávajú,“ uviedol Kóňa.
SR má s emirátmi prerokovanú veľmi liberálnu dohodu, kde sú vytvorené podmienky pre otvorenie pravidelného leteckého spojenia zo Slovenska aj do iných miest okrem SAE. Ak chcú lietadlá z emirátov pristáť napríklad v Španielsku, musia mať súhlas aj tejto krajiny.
„Naším cieľom je prilákať na Slovensko čo najviac leteckých spoločností, preto sme veľmi liberálni v podmienkach, ktoré zahraničným prepravcom kladieme,“ upozornil Kóňa. V žiadnom prípade to však podľa neho nemá nič spoločné s národným prepravcom. Ak by sa Etihad Airways chceli stať európskym prepravcom, museli by splniť viacero podmienok EÚ. V leteckej spoločnosti by musel mať vyše 50-percentný podiel európsky kapitál a aj ich riadenie by muselo byť na území únie.
Ministerstvo víta každú novú linku
Minister dopravy Ján Počiatek rokoval 26. júna o možnosti otvorenia leteckého spojenia Abú Dhabí a Bratislavy s delegáciou emirátov vedenou Khalidom Al Ghaitom z ministerstva pre ekonomické záležitosti.
„Ďalšie rokovania by už v tejto fáze mali prebiehať priamo medzi predstaviteľmi leteckej spoločnosti a bratislavského letiska,“ poznamenal Kóňa o záujme Etihad Airways o letisko v Bratislave.
Rezort dopravy tvrdí, že robí všetko pre zintenzívnenie leteckého spojenia SR so svetom. Najvyšší predstavitelia ministerstva na rokovaniach so zahraničnými partnermi pravidelne otvárajú témy o možnom leteckom spojení.
Medzištátne dohody otvárajú zahraničným leteckým spoločnostiam slovenské nebo. Ministerstvo pripravuje takúto dohodu aj so SAE, čo môže zvýšiť záujem v tomto regióne o lety na Slovensko. „Všetky naše kroky smerujú k tomu, aby sme rozlietali bratislavské letisko,“ dodal Kóňa.
Ministerstvo privíta každú novú leteckú linku, ktorú sa podarí otvoriť. Najväčší prínos pre bežných cestujúcich by podľa rezortu bol, keby sa otvorili priame letecké spojenia na veľké letiskové „huby“, teda letiská, odkiaľ sa lieta do celého sveta. Napríklad, do Londýna, Paríža, Frankfurtu nad Mohanom či Mníchova. „Prínosom by bol aj príchod veľkých sieťových prepravcov, ktorí sú schopní sprostredkovávať aj lety s viacerými prestupmi,“ uviedol Kóňa s tým, že v súčasnosti spolu s manažmentmi letísk bojujú o každú novú linku.
Bratislavské letisko má záujem o otvorenie spojenia so SAE
Otvorenie pravidelného leteckého spojenia so Spojenými arabskými emirátmi (SAE) patrí medzi priority bratislavského letiska.
V túto chvíľu však nemôže najväčšie domáce letisko potvrdiť informáciu, že by sa konali akékoľvek oficiálne rokovania s leteckou spoločnosťou Etihad Airways z emirátov. Snahou letiska je zabezpečiť prepojenie s významnými leteckými uzlami.
Etihad Airways patrí medzi významné svetové letecké spoločnosti. „Pokiaľ by svoju sieť liniek obsluhovala aj z Letiska Bratislava, znamenalo by to zvýšenie povedomia o letisku a jeho prestíže a zároveň napojenie na sieť liniek dopravcu,“ informovala v piatok agentúru SITA Dana Madunická z bratislavského letiska.
Popri tom by sa podľa nej zvýšili možnosti leteckých spojení pre cestujúcich, ktorí začínajú svoj let v Bratislave, a to najmä do oblasti Blízkeho, Stredného a Ďalekého východu. „Pokiaľ by sa na bratislavskom letisku spoločnosť Etihad Airways rozhodla zriadiť bázu pre svoje lietadlá, znamenalo by to okamžité zvýšenie počtu prepravených cestujúcich, teda aj silný ekonomický efekt pre bratislavské letisko,“ dodala Madunická.
Vedenie Letiska Bratislava tvrdí, že vyvíja maximálne možné úsilie, aby zaistilo ďalší rozvoj siete leteckých spojení z a do Bratislavy. Uskutočňuje preto množstvo rokovaní, ktoré by viedli k realizácii tohto cieľa. Stretnutia sa podľa Madunickej uskutočňujú s tradičnými leteckými dopravcami, ale aj s nízkonákladovými a regionálnymi spoločnosťami.