ISTANBUL 23. decembra (WEBNOVINY) –
Demonštrácia pred francúzskym konzulátom v Istanbule
Približne sto ľudí sa v piatok zhromaždilo pred francúzskym konzulátom v Istanbule, aby vyjadrilo svoj nesúhlas so zákonom schváleným francúzskym parlamentom, ktorý bude trestať verejné popieranie arménskej genocídy Osmanmi pred takmer sto rokmi.
Zhromaždení skandovali heslá Preč s Francúzskom či Boh je veľký (Allah Akbar), pričom mali so sebou transparenty s nápismi Genocída je lož či Francúzsko, prestaň s hanobením a vyrovnaj sa s vlastnou históriou. Dav taktiež zanechal na schodoch budovy konzulátu červené karafiáty a na záver skandovali Nespi Sarkozy, Osmani sú tu.
Francúzsky zákon je proti demokracii a mieru v Európe
Azerbajdžanské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odsúdilo schválenie zákona o trestaní verejného popierania arménskej genocídy osmanskými Turkami spred takmer sto rokov. Vo štvrtkovom vyhlásení sa píše o odsúdení tohto kroku francúzskeho parlamentu, ktorý v Európe „vytvorí iba ďalšie problémy“.
Baku vyjadrilo „údiv, keďže tento krok nekorešponduje s princípmi slobody prejavu a slova, ktoré sú základom demokracie“. Poslanci azerbajdžanského parlamentu označili krok Francúzov za „protidemokratický úder stabilite a mieru“ na starom kontinente.
Centrum azerbajdžanskej metropoly Baku sa vo štvrtok stalo dejiskom zriedkavého protestu aktivistov, ktorí pred francúzskym veľvyslanectvom protestovali proti schváleniu zákona o trestoch za popieranie arménskej genocídy.
Približne 50 ľudí skandovalo protifrancúzske heslá ako „Francúzi, zastavte Sarkozyho“. Následne organizátori demonštrácie prečítali vyhlásenie, v ktorom poukázali na porušovanie slobody prejavu a údajne neobjektívnu podporu arménskej komunity v krajine galského kohúta.
Azerbajdžan a Arménsko majú dlhodobo napäté vzťahy, ktoré v 90. rokoch vyvrcholili ozbrojeným konfliktom o Náhorný Karabach. Na stranu Azerbajdžanu sa v tomto spore postavilo Turecko, na strane Arménov stojí väčšina Európy a USA. Mierová dohoda však stále nebola podpísaná.
„Francúzi zmasakrovali od roku 1945 približne 15 percent alžírskej populácie. Je to genocída,“ povedal Erdogan na tlačovej konferencii po schválení francúzskeho zákona. „Začíname prehodnocovať naše vzťahy s Francúzmi,“ vyhlásil.
Dôsledkom bude bojkot januárového zasadnutia spoločnej ekonomickej konferencie, zrušenie spoločných projektov a všetkých politických návštev či prehodnocovanie všetkých francúzskych požiadaviek o využívaní tureckého vzdušného priestoru a prístavov.
Turecký veľvyslanec vo Francúzsku je na konzultáciách v Ankare
Do Turecka sa vrátil v piatok turecký veľvyslanec v Paríži, ktorého povolali „na konzultácie“ do Ankary. Veľvyslanec Tahsin Burcuoglu v sprievode manželky nastúpili na ranný let z parížskeho letiska Charla de Gaulla a do tureckej metropoly by mali doraziť v popoludňajších hodinách. Turecké veľvyslanectvo podľa hovorcu diplomatickej misie Engin Solakoglu zostáva naďalej v prevádzke, čo potvrdzuje predpoklady, že ide len o formu diplomatického protestu, a nie o trvalé prerušenie turecko-francúzskych vzťahov.
Burcuoglu ešte vo štvrtok ubezpečil, že Turecko neplánuje vyzvať francúzskeho veľvyslanca na odchod. Francúzski predstavitelia medzitým informovali, že veľvyslanec v Ankare je momentálne na dovolenke. Burcuoglu na štvrtkovej tlačovej konferencii vyjadril ľútosť nad aktuálnym vývojom vo vzťahoch medzi Parížom a Ankarou, pričom si neodpustil poznámku, že „ak sa vyskytne nejaký problém, prichádza vždy z francúzskej strany“.