Enormné zaťaženie bánk nie je cestou, myslí si Bugár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bugár
Béla Bugár Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nevidí problém v tom, aby sa „rozmýšľalo“ o zavedení bankovej dane, no návrh Smeru-SD zaviesť mimoriadne ročné odvody pre banky vo výške 0,73 percenta z vybraných pasív nepovažuje za dobrý.

„Keď enormne zaťažíme banky, minimálne časť záťaže presunú na občanov, na sporiteľov. To znamená, že znovu ťaháme peniaze z vreciek jednoduchých občanov. Ja si nemyslím, že toto je schodná cesta,“ vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť.

Zavedenie bankovej dane bolo súčasťou balíka troch návrhov, o ktorých chcel Smer-SD rokovať na mimoriadnej schôdzi, ktorá vďaka koalícii ani nezačala. Smer navrhoval tiež zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 19 percent, obnoviť zníženú sadzbu DPH vo výške šesť percent na tzv. predaj z dvora a zabrániť privatizácii teplární. Ako Bugár pripomenul, tieto návrhy sú súčasťou programu riadneho rokovania Národnej rady SR, ktoré začne v utorok 22. marca, preto mimoriadna schôdza nemala zmysel.

Bugár zníženie DPH nepodporí

Zníženie DPH na 19 percent a zníženie DPH na predaj z dvora Most-Híd podľa Bugára určite nepodporí. Ako tvrdí, nič by to nevyriešilo, iba by prišlo k výpadku v štátnom rozpočte. Pripomenul, že podľa koaličnej dohody, ak sa podarí deficit dostať pod tri percentá, DPH vrátia na pôvodnú úroveň. Most-Híd preto bude na riadnej schôdzi buď hlasovať pri tomto návrhu alebo sa zdrží. Bugár sa vyjadril aj k rozdávaniu múky a bezvaječných cestovín sociálne slabším skupinám, ktoré Smer-SD kritizuje. Ako zdôraznil, ak by sa koalícia rozhodla nevyužiť túto možnosť Európskej únie, Smer-SD by okamžite zvolal mimoriadnu schôdzu. „Či máte čapicu, nemáte čapicu, okamžite mimoriadna schôdza, cirkus,“ zhodnotil. Pripomenul, že túto otázku vlani otvoril a odsúhlasil Smer a argumentácia, že by to využili iba v prípade povodní alebo inej katastrofy „neberie.“

Súhlas k privatizácií teplárni

Naopak, privatizáciu 100-percentného podielu v šiestich štátnych teplárňach Most-Híd podporí. Bugár argumentuje analýzou, ktorá potvrdila výhodnosť takéhoto kroku a predpokladá, že na koaličnej rade padne konečné rozhodnutie.
Martinská teplárenská
Foto: SITA/Milo Fabian

Podľa Bugára aj keď niektoré z teplární majú zisk, je príliš malý a niektoré ho vytvárajú napríklad nevhodným predajom emisií. K tomu, kde by sa mohol predpokladaný zisk vo výške 160 až 200 miliónov eur použiť, sa nevyjadril.

Podľa neho je viac oblastí a bude potrebné, aby sa koaliční partneri rozhodli. „Nie sú dôležité predstavy jednotlivých koaličných strán,“ podotkol.

Daňová reforma vs. živnostníci

Ako Bugár v diskusii zdôraznil, Most-Híd nie je proti odvodovej reforme, ktorú chce koalícia spustiť, ale za dôležité považuje urobiť alternatívy, aby na to nedoplácali živnostníci a dohodári. Bugár nepovažuje za správne trestať všetkých živnostníkov len pre to, lebo aj medzi nimi sú takí, ktorí zneužívajú systém. Pripustil, že komunikácia o odvodovej reforme v koalícii nie je úplne ideálna.

„Minimálne posledný týždeň počúvam, že budúci týždeň sa musíme definitívne rozhodnúť, ale tento týždeň napríklad neboli žiadne rokovania,“ poznamenal. Pri dohodároch by podľa neho mala byť určená hranica, od ktorej by sa ich odvodové zaťaženie týkalo, a u živnostníkov treba uvažovať o takom zaťažení, ktoré bude únosné a zároveň sa podarí znížiť počet tých, ktorí využívajú šedú ekonomiku. Ak minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) nebude ochotný ustúpiť, k žiadnej dohode podľa Bugára nepríde. „Tak ako v určitých otázkach ustupuje každá koaličná strana a hľadá kompromis, koalícia je o kompromisoch a niekedy veľmi ťažko hľadáme kompromis, tak aj v tomto prípade si musí uvedomiť Ivan Mikloš, aj keď má veľkú ťarchu na sebe čo sa týka vôbec financovania štátu, že treba nájsť riešenie, za ktoré môže zahlasovať každý poslanec vládnej koalície,“ vyhlásil.

Počká na novú maďarskú ústavu

Bugár tiež potvrdil, že podľa Mosta-Híd je v otázke novely slovenského zákona o štátnom občianstve, ktorý je protizákonom k maďarskému zákonu o dvojakom občianstve, najlepšie počkať na znenie novej maďarskej ústavy a na vykonávacie predpisy k nej. Loptička je podľa neho teraz na maďarskej strane.
Orban
Foto: SITA/AP

„Ja si neprajem, aby politické strany z Maďarska tu robili kampaň, aby pretransformovali na územie Slovenskej republiky svoje problémy a zbytočne zaťažovali občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti,“ zdôvodnil.

Za lepšie označil dvakrát merať a raz rezať a zároveň tým podľa neho bude aj viac času na rokovanie.

Súčasný stav, keď platí zákon o štátnom občianstve prijatý predchádzajúcou vládou Roberta Fica (Smer-SD) síce podľa Bugára dobrý nie je, no nevidí zmysel v tom, aby koalícia išla do nejakého pokusu, ktorý už raz nevyšiel. Koaličný návrh totiž na poslednom rokovaní parlamentu nepodporili Obyčajní ľudia ani Radoslav Procházka z KDH.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIvan MiklošRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Most-Híd