EMISIE: Pozrite si chronológiu megakauzy (VIDEO)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Interblue Group
emisie

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Kauza predaja emisií CO2 otrasia slovenskou politickou scénou viac ako rok. Po prvýkrát sa informácia o nevýhodnom predaji emisií verejnosti objavila 19. marca 2009 na tlačovej besede SDKÚ . Ministerstvo životného prostredia SR uskutočnilo podľa SDKÚ-DS veľmi pochybný a nevýhodný obchod s kvótami na emisie CO2. Ako uviedol podpredseda strany Ivan Mikloš, štát by mal v tomto obchode prísť približne o 33,19 mil. € (1 mld. Sk), pretože kvóty sa predávajú výrazne pod cenu v porovnaní s Českou republikou a Maďarskom. Vyzval premiéra Roberta Fica aj vládu k zastaveniu pochybného predaja, v ktorom na „úkor štátu zarobia špekulanti“. Kvóty mala kontrahovať podľa poslanca Národnej rady SR za SDKÚ-DS Pavla Freša pomerne neznáma firma Interblue Group, ktorá vznikla minulý rok v USA a nie je súčasťou Kjótskeho protokolu. Ponúkame Vám chronologický prehľad reakcií k slovenských politikov k uvedenej kauze, tak ako ho zaznamenala kamera videoredakcie agentúry SITA.

21 . apríla 2009

Premiér Robert Fico ostro obvinil opozíciu z hrubej manipulácie s informáciami. Reagoval tak na jej vyhlásenia o predaji emisných kvót, ktoré údajne vlani predalo ministerstvo životného prostredia v porovnaní s inými krajinami výrazne pod cenu. Postavil sa aj za nového ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova, ktorý pre sporný nástenkový tender bude v parlamente čeliť na mimoriadnej

27. apríla 2009

Poslanci SDKÚ-DS dnes pošlú ministrovi životného prostredia Jánovi Chrbetovi 17 otázok, ktoré sa týkajú predaja emisných povoleniek oxidu uhličitého. Otázky majú byť súčasťou poslaneckého prieskumu, ktorý sa týka tohto predaja. Poslanec Pavol Frešo avizoval podanie podnetu na prieskum dnes na poludnie. Predaj kvót označil za biznis pripomínajúci divokú privatizáciu v 90. rokoch.

29. apríla 2009

Minister životného prostredia Ján Chrbet bol po rokovaní vlády v centre pozornosti novinárov pre zmluvu o predaji emisií typu AAU spoločnosti Interblue Group. Na otázku, či si myslí, že sa udrží v ministerskom kresle, reagoval Chrbet slovami: „Ja problém odísť z kresla jednoducho nemám, ak som pochybil mám zodpovednosť za všetky úkony, ktoré som previedol a v prípade že to bude vyhodnotené tak, že som porušil transparentnosť, tak samozrejme moja osoba nebude prekážkou, aby bol vháňaný nejaký klin medzi koalíciu“.

5. mája 2009

Predseda vlády Robert Fico dá prezidentovi návrh na odvolanie ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Premiér Fico vyzval pred pár dňami ministra, aby zverejnil zmluvu medzi rezortom a spoločnosťou Interblue Group o predaji emisných kvót a vyvrátil akékoľvek pochybnosti o spôsobe predaja kvót. Chrbet odpovedal, že tak neurobí pre kategoricky nesúhlas firmy s jej zverejnením. Zároveň obhajoval transparentnosť celého procesu s tým, že o vypovedaní zmluvy má rozhodnúť vláda.

12. mája 2009

Premiér Robert Fico nebude požadovať zrušenie obchodu s emisnými kvótami, ak od médií a opozície do pondelka nedostane dôkazy, že ich štát predal firme Interblue Group lacnejšie než ich dokázali predať iné štáty. Ak ich nedostane, prípad zmetie zo stola.

15. mája 2009

Opozičné strany nedajú premiérovi Robertovi Ficovi dôkazy, že štát predal nadbytočné emisie lacnejšie než ostatné štáty. Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša sedí predseda vlády na najväčšom dôkaze sám. Ficovým dôkazom je údajne práve zmluva rezortu životného prostredia s neznámou americkou firmou Interblue Group, kt

18. mája 2009

Premiér Robert Fico nebude požadovať zrušenie obchodu s emisnými kvótami oxidu uhličitého, ktoré vlani predalo ministerstvo životného prostredia americkej firme Interblue Group. Konštatoval, že nikto nereagoval na minulotýždňovú výzvu, aby mu médiá a opozícia do pondelka dodala dôkazy, že štát predal emisie lacnejšie než ich dokázali predať iné štáty.

2. júna 2009

Opozícia navrhne na júnovej riadnej schôdzi parlamentu uznesenie, ktorým zaviaže vládu zverejniť všetky informácie, ktoré sa týkajú predaja emisných kvót. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda zároveň dodal, že táto neochota vyvoláva dojem, že za predajom stojí Smer-SD.

3. júna 2009

Minister životného prostredia Viliam Turský stále neprezradil premiérovi Robertovi Ficovi, kto je konateľom firmy Interblue Group, ktorá kúpila od Slovenska emisie za polovičnú až tretinovú sumu, ako ich predalo Česko a Maďarsko.

6. júla 2009

Na Slovensku nestretol poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo žiadneho odborníka, ktorý rozumel, aké ďalšie dôkazy o nevýhodnosti predaja emisií premiér Robert Fico požaduje.

21. septembra 2009

Poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo odovzdali generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podanie na zrušenie zmluvy o predaji 50 miliónov ton voľných emisných jednotiek medzi Slovenskou republikou a americkou firmou Interblue Group.

29. októbra 2009

Firma Interblue Group požiadala Slovenskú republiku o ďalších osem miliónov ton voľných emisných kvót. Dozvedeli sa o tom poslanci Národnej rady SR, ktorí prišli na poslanecký prieskum Ministerstva životného prostredia SR.

3. decembra 2009

Zástupcovia ministerstva životného prostredia SR by sa mali do konca roka stretnúť s konateľkou firmy Interblue Group Janou Lütken. Informoval o tom šéf rezortu Jozef Medveď.

12. januára 2010

SDKÚ-DS žiada premiéra Roberta Fica, aby informoval, aké kroky podnikne, keď zanikla firma Interblue Group, ktorá dlhuje SR 15 miliónov eur.

12. januára 2010

Ministerstvo životného prostredia SR bude o predaji emisných jednotiek rokovať s nástupcom americkej firmy Interblue Group, ktorým sa stala firma Interblue Europe. Zároveň oficiálne potvrdil zánik Interblue Group, ku ktorému došlo 29. decembra. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Jozef Medveď na tlačovej besede.

1. februára 2010

Premiér Robert Fico podľa vlastných slov odpovedal na všetky otázky v súvislosti s kauzou garážovej spoločnosti Interblue, ktorá od slovenskej vlády kúpila emisné limity a stále za ne Slovenskej republike dlží 15 miliónov eur.

3. marca 2010

Slovensko v súčasnosti môže predať na trhu s emisnými kvótami 67 miliónov ton voľných emisných jednotiek. Informoval o tom minister životrného prostredia Jozef Medveď na tlačovej besede po kontrole rezortu premiérom Robertom Ficom. „Šesťdesiatsedem miliónov ton budeme pripravovať na predaj,“ povedal Medveď. Toto množstvo tvorí 35 miliónov ton emisných kvót, ktoré Slovensko odobralo spoločnosti Interblue Group, ktorá ich mala zazmluvnené, a ďalších 32 miliónov ton tvoria nové kvóty.

9. marca 2010

Tlačovú konferenciu dnes v Bratislave zorganizovalo údajné nové vedenie spoločnosti Interblue Group Europe AG, nástupcu americkej firmy Interblue Group. Ako vlastník sa predstavil Milan Ružička, ako nový projektový manažér František Jakoubek a ako štatutárna zástupkyňa Natalie Goff.

24. marca 2010

Niekdajší projektový manažér Interblue Rastislav Bilas odmietol akékoľvek machinácie pri kúpe emisií, vylúčil tunelovanie spoločnosti, každé euro a každá finančná transakcia je podľa neho evidovaná cez banky a doložená zmluvami.

25. marca 2010

SNS bola podľa podpredsedu strany Rudolfa Pučíka škandalizovaná pri predaji emisií a nástenkovom tendri neoprávnene. Ako uviedol na tlačovej besede, aj stredajšia tlačová beseda bývalého projektového manažéra Interblue Group Rastislava Bilasa dokazuje, že kauza garážová firma vznikla umelo.

29. marca 2010

Podľa Mečiara za predajom emisií stojí organizovaná skupina. Upozornil, že na ministerstve životného prostredia sa naraz zamestnala skupina spravodajských dôstojníkov. Zdôraznil tiež, že na ministerstve životného prostredia zlyhali kontrolné mechanizmy a nominant ĽS-HZDS v kresle štátneho tajomníka mal nulové kompetencie. Podľa neho treba povedať, ktorí ľudia z SNS boli za kauzu zodpovední a pochybili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan MiklošJán ChrbetJozef MedveďLucia ŽitňanskáMikuláš DzurindaPavol FrešoRastislav BilasRobert Fico
Firmy a inštitúcie Interblue Group