BRATISLAVA 18. augusta (WBN/PR) – V uplynulých dňoch sa uskutočnila významná medzinárodná súťaž Griffton d´Or 2010 na ukrajinskej Yalte. Na tejto prestížnej súťaže získalo víno ELESKO hneď niekoľko ocenení.
Súťaž Griffton d´Or je už tradične organizovaná Výskumným ústavom Magarach v centre Yalty od roku 1995. V roku 2000 bola premenovaná na Griffon d´Or a od roku 2007 je podporovaná organizáciou OIV (International Organization of Vine and Wine). V spomínanom roku podporil súťaž sám prezident OIV Federico Castellucci. Griffton d´Or je každoročne považovaná za významnú udalosť, ktorej sa zúčastňujú domáci producenti a predovšetkým producenti okolitých krajín (Moldavsko, Gruzínsko, Rusko, Arménska, Bieloruska, Kazachstanu). Na súťaži sa nepredstavili len výrobcovia vína, ale aj výrobcovia brandy a ovocných vín.
V súťaži mali prevahu vína dezertné, sladké a fortifikované (doliehované) – štýlovo podobné sherry a madeire. Barbora Dolinajová, somelierka ELESKO restaurant & wine bar, ktorá sa súťaže Griffton d´Or zúčastnila, hovorí: „Bielych suchých vín súťažilo menej, podobné zastúpenie mali aj červené suché vína. Práve tu bola cítiť neprehliadnuteľná obľuba miestnych výrobcov a konzumentov sladkých bielych a červených vín, ktorú reflektovali nielen tiché, ale aj biele a červené sladké šumivé vína! Ako inak, veľmi dobre hodnotené medzinárodnými degustátormi súťaže. Práve Krymský polostrov sa pýši mimoriadne kvalitnými sladkými vínami s osobitým charakterom. Na moje prekvapenie bolo súťažné víno ELESKO s výrazne vyšším zvyškovým cukrom v prostredí veľkej konkurencie veľmi úspešné v rámci všetkých prihlásených.“
Na súťaži Griffton d´Or získalo víno ELESKO tieto ocenenia:
Tramín červený, VzH, polosuché, 2009, Elesko – zlatá medaila
Pálava, slamové, sladké, 2008, Elesko – zlatá medaila
Rizling rýnsky, KAB, polosladké, 2008, Elesko – strieborná medaila
Merlot, slamové, sladké, barrique, 2008, Elesko – strieborná medaila
Hlavná komisia zložená z pozvaných odborníkov z viacerých krajín 2 dni hodnotila asi 250 prihlásených vín a destilátov. Barbora Dolinajová: „Mne sa podarilo vína degustovať až po zhodnotení komisiou. Okrem toho, že väčšina vín, ktoré boli zaradené do degustácie, boli sladké, boli naozaj plné a telnaté, často po dlhšom vyzrievaní. Bez obáv by som ich porovnávala s najlepšími dezertnými vínami sveta. Avšak priepastný rozdiel medzi ich a našimi sladkými vínami bol v obsahu kyselín. Kým oni majú problém, my máme výhodu. Naše vína pôsobia napriek vyššiemu zvyškovému cukru ešte relatívne sviežo, a to bol asi dôvod, prečo uspeli. Degustátori z týchto južnejších krajín si naozaj veľmi cenia tak ťažko dosiahnuteľné kyseliny vo vínach, nielen sladkých, ale i suchých.“
Vína domácich producentov, ktoré súťažili, boli prevažne spracované z odrôd typických pre región – Muskat, Aligoté, Rkatsiteli, Saperavi, Cabernet Sauvignon.