BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Rezort spravodlivosti v súčasnosti monitoruje viac ako 100 osôb pomocou elektronického náramku, ktorým je možné nahradiť väzobné stíhanie u obvinených či odsúdených.
Ministerstvo v budúcnosti očakáva vyšší počet takto sledovaných osôb, v súčasnosti však inštitút elektronických náramkov nie je pravidelne využívaný.
Monitorujú aj chránené osoby
Rezort monitoruje 118 osôb, pričom v jedenástich prípadoch ide o takzvané chránené osoby. O využití sledovacieho zariadenia musia rozhodovať v konečnom dôsledku súdy, ktoré tak môžu nahradiť väzbu v prípade obvinených či odsúdených.
Monitor prevádzkuje operačné stredisko, ktoré spadá priamo pod rezort spravodlivosti. Známy je z minulosti prípad odsúdeného Ivana Cuppera, ktorého na základe monitorovacieho zariadenia zaistili orgány činné v trestnom konaní. Zaujímavosťou je, že Cupper sa nesnažil o útek, ale porušil podmienky svojho pobytu, pričom sa nachádzal v pohostinstve.
Zmiernenie trestnej politiky
Podľa dostupných štatistík ministerstva stúplo využívanie náramkov o sto percent oproti roku 2018. Súdy majú okrem možnosti elektronického monitorovania napríklad aj možnosť dohľadu nad obvineným probačným a mediačným úradníkom. „Cieľom však nie je umiestňovať všetkých odsúdených do domáceho väzenia, respektíve benevolentne pristupovať k takýmto páchateľom, ale umožniť súdom takto postupovať v odôvodnených prípadoch,“ povedal na margo elektronických náramkov minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) ešte začiatkom apríla tohto roka. Podľa šéfa rezortu spravodlivosti ide o zmiernenie trestnej politiky. „Taktiež v prípadoch, keď súd uzná za vhodné zmierniť dopad relatívne prísnej trestnej politiky na páchateľa,“ uzavrel Gál.
Využívanie alternatívnych trestov ako trestu domáceho väzenia, ale napríklad aj peňažného trestu a trestu povinnej práce, sú v SR využívané v podstatne menšom počte v porovnaní so západnou Európou.