Brusel/Ankara/Štrasburg 15. decembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) vydala dnes odporúčanie členským krajinám EÚ, aby na báze dobrovoľnosti prijímali osoby s priznaným štatútom utečenca z Turecka, avšak nenavrhla žiadne konkrétne počty. Osobám odkázaným na pomoc by sa malo umožniť, aby zostali na starom kontinente najmenej jeden rok, vyplýva z dokumentu EK.
„Navrhujeme, aby naše členské štáty ponúkli ohrozeným ľuďom, ktorí ušli pred brutálnym konfliktom v Sýrii, dočasnú ochranu podľa vlastných kapacít,“ cituje slová predsedu EK Jeana-Clauda Junckera tlačová agentúra APA.
Kvôli nepredvídateľnosti utečeneckej vlny by číselný aspekt jednotlivých kontingentov mali stanoviť samotné členské štáty únie, pričom by mali zohľadniť kapacity Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), celkový počet vyhnaných v Turecku, ako aj dohodu s Ankarou o obmedzení ilegálnych narušení štátnych hraníc.
Ak by k žiadnej podstatnej redukcii pokusov o ilegálne prekročenie štátnych hraníc nedošlo, potom by článok o preskúmaní a monitorovacom mechanizme mohli viesť až k pozastaveniu procesu alebo prispôsobeniu schémy novým okolnostiam.
Európska komisia by privítala, ak by sa rozdeľovanie medzi členskými štátmi EÚ riadilo okrem iného ich kapacitnými možnosťami, počtom obyvateľov, silou ekonomiky, či mierou nezamestnanosti.
Prijímanie utečencov z Turecka by malo byť aj jednou z tém rokovaní predstaviteľov ôsmich členských krajín Európskej únie – Belgicka, Fínska, Grécka, Holandska, Luxemburska, Nemecka, Rakúska a Švédska, ktoré by sa malo z iniciatívy rakúskeho spolkového kancelára Wernera Faymanna uskutočniť pred summitom EÚ 17. decembra v Bruseli. Na stretnutí sa očakáva aj účasť tureckého premiéra Ahmeta Davutogla a predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.
EK v súvislosti s početnou vlnou utečencov smerujúcou do Švédska navrhla, aby bola táto škandinávska krajina na obdobie jedného roka vyňatá z plánu prerozdeľovania utečencov v rámci EÚ, čo by sa týkalo záväzkov prevziať utečencov tak z Grécka, ako aj z Talianska. V Štrasburgu o tom dnes informoval eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos.
V Švédsku registrujú v prepočte na počet obyvateľov najviac žiadateľov o azyl spomedzi všetkých členských krajín EÚ, pripomenula tlačová agentúra APA. Podľa oficiálnych údajov Eurostatu tam v období od 1. januára 2014 do konca októbra minulého roka požiadalo o medzinárodnú ochranu 68.245 osôb, kým v tomto roku v rovnakom období už 112.040 ľudí.
Švédsko by podľa doteraz stanovených kvót pre prerozdeľovanie v rámci únie malo prijať zo 160.000 utečencov v Grécku a Taliansku celkove 3766 ľudí.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.