Mursího dekrét vyvolal pobúrenie
Egyptský islamistický prezident Muhammad Mursí vyvolal vo štvrtok pobúrenie po tom, čo vydal dekrét, ktorým si udelil rozsiahle nové právomoci. Ten je podľa opozície a liberálov návratom autokracie, ako tomu bolo za čias zvrhnutého lídra Husního Mubaraka.
Opozícia na protest proti týmto jeho krokom vyzvala v piatok popoludní na protesty po celej krajine. Dekrét tak pravdepodobne ešte viac prehĺbi rozpory, ktoré sužujú Egypt po Mubarakovej ére. „Toto rozhodnutie len podporí spory v egyptskej politike a nevytvorí zďaleka vhodné prostredie pre obnovenie ekonomického rastu,“ reagoval Mustafa Kamál Al-Sajíd, profesor politológie na univerzite v Káhire.
Popredný liberálny politik Muhammad al-Baradií na svojom účte na Twitteri uviedol, že Mursí „uzurpoval všetku štátnu moc a vymenoval sa za nového egyptského faraóna“. Bývalý generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny mieru, bol jedným z najtvrdších kritikov Mubaraka, ktorý odstúpil po masových protestoch 11. februára 2011.KÁHIRA 23. novembra (WEBNOVINY) – Egyptský prezident Muhammad Mursí vo štvrtok vydal takzvanú ústavnú deklaráciu, ktorou si udelil rozsiahle nové právomoci.
Zároveň odvolal generálneho prokurátora Abd al-Magída Mahmúda, ktorého sa už dávnejšie snažil zbaviť funkcie v súvislosti s oslobodením stúpencov predošlého režimu obvinených zo snahy potlačiť minuloročnú revolúciu.
Pravdepodobne sa tak vyostrí spor medzi Mursím a sudcami, ktorí sa postavili na stranu Mahmúda. Prezidentov hovorca Jásir Alí prečítal pred televíznymi kamerami znenie novej deklarácie, podľa ktorého môže hlava štátu „prijať akékoľvek rozhodnutie alebo opatrenie na ochranu revolúcie“.
Ako ďalej povedal, „ústavné deklarácie, rozhodnutia a zákony vydávané prezidentom sú konečné a nepodliehajú odvolaniu“. Cieľom rozšírenia právomocí je „očistiť štátne inštitúcie“ a definitívne „zničiť infraštruktúru starého režimu“.
Hovorca taktiež upozornil, že žiadny súdny orgán nemá právo rozpustiť kritizované ústavodarné zhromaždenie, ktorého členov vyberal dnes už neexistujúci parlament s prevahou islamistov. Členovia zhromaždenia, ktorí mali v decembri predstaviť návrh novej ústavy, navyše dostali od prezidenta na jeho dokončenie ďalšie dva mesiace.
Čo sa týka prípadov usmrtenia demonštrantov silami zosadeného prezidenta Husního Mubaraka, Mursí vo štvrtok nariadil zopakovanie vyšetrovania a súdnych konaní, na čo by mohli doplatiť vysokí predstavitelia armády. Najnovší Mursího krok vzápätí odsúdil jeden z najvýznamnejších predstaviteľov opozície Muhammad al-Barádií, podľa ktorého si prezident „uzurpoval všetku štátnu moc a vymenoval sa za nového egyptského faraóna“.
Bývalý generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny mieru, deklaráciu vo svojom internetovom príspevku označuje za „významný úder pre revolúciu“ a varuje pred možnými „neblahými následkami“.