KÁHIRA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Egyptská armáda začala vyzbrojovať beduínov v severnej a centrálnej časti Sinajského polostrova a necháva ich hliadkovať na území, ktoré sa nachádza uprostred dlhoročných bojov medzi egyptskými ozbrojenými silami a miestnou odnožou extrémistickej skupiny Islamský štát. Beduíni tvrdia, že vďaka znalostiam oblasti majú v rámci vojenskej kampane výhodu pred militantmi.
Do boja idú bez nároku na odmenu
„Musíme to urobiť. Je našou povinnosťou udržať ľudí v bezpečí pred teroristami, ktorí nás zabíjali,“ vyjadril sa pre agentúru The Associated Press (AP) prostredníctvom telefónu beduín Ibrahim Abú-Sefira, ktorý s ďalšou desiatkou mužov pôsobí na stanovišti v hornatej oblasti na severe Sinaja, kde militanti skladujú zbrane a zariadenia.
Pre Islamský štát v Sýrii a v Iraku mali údajne kúpiť drony, dánska polícia zatkla dvoch ľudí
AP komunikovala s viacerými beduínmi, ktorí sa vyjadrili, že sa na kampani zúčastňujú dobrovoľne a bez nároku na odmenu.
Armáda verejne nepriznala, že vyzbrojuje beduínov a používa ich ako bojovú silu. Tvrdí, že s ňou len spolupracujú a poskytujú jej tajné informácie.
Rozsiahla ofenzíva proti militantom
Ozbrojené sily boli v minulosti obozretné vo vyzbrojovaní beduínov, keďže medzi nimi dlho panovalo napätie. Zmena ich postoja je zrejme pokusom nakloniť si obyvateľstvo na Sinaji viac na stranu vlády.
Egypt sa roky snaží zastaviť povstanie, ktoré na Sinaji vedie odnož Islamského štátu. Útoky militantov sa zintenzívnili od roku 2013, keď armáda zosadila vtedajšieho egyptského prezidenta Muhammada Mursího.
Irán si predvolal európskych veľvyslancov v súvislosti s útokom na vojenskú prehliadku v Ahváze
Armáda vo februári začala rozsiahlu ofenzívu namierenú proti militantom na Sinajskom polostrove a tiež v Delte Nílu a v Líbyjskej púšti. V operácii vtedy nasadila aj bojové sily, ktoré zahŕňali aj niekoľko tisícok beduínov. Od februára sa tempo útokov militantov spomalilo.