EFA žiada Nikitu Michalkova, aby pomohol Olegovi Sencovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajinský režisér dostal v Rusku 20 rokov za terorizmus
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Niektorí z členov Európskej filmovej akadémie (EFA) zverejnili v piatok list, prostredníctvom ktorého žiadajú ruského režiséra a herca Nikitu Michalkova, aby sa pridal k medzinárodnému protestu proti uväzneniu ukrajinského filmára Olega Sencova. Toho v máji minulého roka zadržala ruská federálna bezpečnostná služba pre jeho nesúhlasné vyjadrenia a kritiku anexie Krymu. Aj napriek listu a podpisovej iniciatíve EFA za jeho oslobodenie či tomu, že kľúčový svedok odvolal svoje svedectvo, súdny proces pokračoval. Sencova obvinili z terorizmu a odsúdili na 20-ročný pobyt za mrežami.

Členovia EFA vrátane jej prezidenta Wima Wendersa či predsedkyne EFA, poľskej filmárky Agnieszky Holland, sa preto štyri dni pred odvolacím pojednávaním rozhodli osloviť aj Nikitu Michalkova, keďže v rodnom Rusku zastáva pozíciu prezidenta Ruskej filmovej asociácie. Sedemdesiatročného umelca, ktorý je tiež známy pre svoj pomerne blízky vzťah s ruským prezidentom, prosia, aby sa k nim pripojil a pomohol tak oslobodiť 39-ročného Ukrajinca. Ďalšími signatármi listu sú nemecký filmár Volker Schlöndorff a poľskí režiséri Andrzej Wajda a Krzysztof Zanussi. Odvolacie pojednávanie sa uskutoční 24. novembra na ruskom najvyššom súde v Moskve.

Nikita Sergejevič Michalkov

nakrútil napríklad retrofilmy Svoj medzi cudzími (1974), Otrokyňa lásky (1976), adaptácie literárnych diel Nedokončená skladba (1977), Oblomov (1979), Oči čierne (1987), komédiu Príbuzenstvo (1981) alebo komornú drámu Bez svedkov (1983). Jeho film Unavení slnkom (1994) získal v roku 1995 Oscara ako najlepší cudzojazyčný film. Hral vo filmoch Chodím po Moskve (1963), Šľachtické hniezdo (1969), Sibiriáda (1979), Krutá romanca (1984) a mnohých ďalších. Autorsky sa zaslúžil o vznik veľkofilmu Barbier sibírsky (1998). V roku 2007 uviedol pod názvom Dvanásť adaptáciu hry Dvanásť rozhnevaných mužov Reginalda Rosea, pričom okrem réžie sa podieľal aj na scenári a zahral si jednu z hlavných úloh. V roku 2008 snímku nominovali na Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov. V roku 2010 uviedol druhý diel filmu Unavení slnkom s podtitulom Odpor a v roku 2011 tretí s názvom Citadela.

Informácie pochádzajú od Blanky Elekes Szentagotai z EFA a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať