BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Občianski aktivisti Eduard Chmelár a Juraj Mesík sa v marcových parlamentných voľbách nebudú uchádzať o voličské hlasy na kandidačnej listine strany 99 percent – občiansky hlas.
Agentúru SITA o tom informoval Eduard Chmelár.
„Dôvodom sú výrazne rozdielne názory na základné programové otázky a personálne obsadenie kandidačnej listiny. Hnutiu 99 percent želáme v marcových voľbách veľa šťastia,“ poznamenal Chmelár.
Kandidatúru ako nezávislí kandidáti pod hlavičkou 99 percent pritom Chmelár a Mesík oznámili len pred týždňom v piatok 2. decembra. Tvrdili, že predstavitelia 99 percent akceptovali ich tri požiadavky – zverejniť pozadie financovania hnutia, podporiť zmenu financovania politických strán a presadzovať takzvanú občiansku ústavu.
Netajili sa, že ich presvedčil Ivan Weiss, ktorý stál v posledných voľbách za SDĽ a ktorý sa priznal aj k spolufinancovaniu 99 percent. Fakt, že Weiss podniká v zbrojárskom priemysle, nepovažovali za prekážku.
„Môžete mávať zástavou alebo pokúsiť sa bojovať prostriedkami, ktoré máte k dispozícii,“ argumentoval pred týždňom na tlačovej konferencii Chmelár. Zdôrazňoval, že ich podmienky garantuje aj písomná dohoda.
https://www.youtube.com/watch?v=32cLWkF2P2o
Zmeny pre strany
Aktivisti dostali ponuky na vstup do politiky aj od iných subjektov, jedným z nich boli Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča. Odmietli ju, pretože stranu považujú za „všehochuť“. Chmelár tiež priznal, že ho sponzor 99 percent Ivan Weiss lanáril aj do volieb v roku 2010, a to na kandidátku SDĽ. Taktiež uviedol, že mu kampaň na Facebooku bez jeho vedomia platili ľudia, ktorí stoja za internetovou stránkou 99 percent.Dvojica aktivistov dlhodobo presadzuje zmenu financovania politických strán, podľa kritérií odporúčaných mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS).
Do zákona chcú dostať povinnosť viesť analytické účtovníctvo, mať jeden bankový účet pre stranu, prijatie darov nad 300 eur len bankovým prevodom či povinnosť mať pokladníka s trestnou zodpovednosťou za financovanie strany.
Radi by zakázali financovanie volebných kampaní súkromným sektorom, zaviedli právomoc NKÚ kontrolovať účty politických strán či ustanovili inštitúciu pre dohľad a kontrolu financovania politických strán. Dvojica presadzuje aj občiansku ústavu, vďaka ktorej by mohli občania sami rozhodovať o veciach štátu.