BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí aktivisti sú rozhorčení, že v prípade štvorročného Adama Azaba, ktorého do Egypta uniesol vlastný otec, sa za dva roky nepokročilo. Anna Ghannamová a Martin Nikodým, ktorí založili Fond dobrej nádeje, sa prišli sťažovať na ministerstvo zahraničných vecí, ministra Mikuláša Dzurindu žiadali o pomoc na dnešnej tlačovej besede. Žiadajú, aby Egypt vyhlásil Adama za nezvestného, aby po ňom vyhlásili nielen celoštátne, ale aj medzinárodné pátranie, do ktorého sa účinne zapojí aj Interpol. Zároveň napísali otvorený list nielen Dzurindovi, ale aj premiérke Ivete Radičovej a novému egyptskému veľvyslancovi Ihabovi Talaat Nasrovi. Radičovú prosia, aby „vláda bojkotovala rozširovanie spolupráce s Egyptom, kým nebude Adam Azab odovzdaný do náručia jeho matky Kataríny Azab.“ Aktivisti žiadajú aj zadržanie všetkých príbuzných Ahmeda Azaba, ktorí sa na únose mohli podieľať.
„Obávame sa, že Egypt Adamka nájsť nechce, preto vás prosíme o naozaj účinný nátlak a o to, aby ste Egyptu naznačili, že diplomatické slová možno nestačia, treba už konečne konať, lebo Adamovi už ide o život,“ vyzýva Ghannamová. Dzurinda dúfa, že aktivisti nepochybujú, že aj ministerstvo má rovnaký cieľ. Hneď po tom, ako mu egyptský veľvyslanec odovzdal poverovacie listiny, stretol sa s ním a hovorili o tomto probléme. Na pôde OSN sa chcel stretnúť aj so svojím egyptským kolegom Ahmedom Abúlom Gheitom, no to sa mu nepodarilo. „Sledujem tento vývoj denne. Mám informácie, že v priebehu krátkeho času by sa malo odohrať súdne pojednávanie. Neustaneme,“ dodal Dzurinda s tým, že o probléme sa porozpráva aj so šéfom rezortu vnútra Danielom Lipšicom a vyvinie diplomatický nátlak.
Egyptský občan Ahmed Azab odniesol pred dvoma rokmi vtedy 2,5-ročné dieťa jeho matke Kataríne. Tá má pritom v rukách rozhodnutie egyptského aj slovenského súdu o zverení do starostlivosti. Egyptskí policajti Ahmeda Azaba 13. októbra zadržali. Vzápätí sa však dostal na slobodu na kauciu bez toho, aby prezradil, kde drží Adamka. Vo svojich predchádzajúcich výpovediach muž tvrdil, že Adam je u jeho matky, u jeho kamaráta a naposledy údajne nevedel, kde sa chlapec nachádza. Práve to aktivisti považujú za pôdu pre vyhlásenie Adamka za nezvestného.
Aktivisti chcú z Fondu dobrej nádeje financovať súkromných detektívov. Do fondu prispievajú Slováci, aktivisti by chceli, aby zo svojej rezervy prispela aj premiérka.
SITA