SaS odmieta návrh SDKÚ-DS
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta návrh SDKÚ-DS, ktorá ponúka koaličným partnerom pre schválenie eurovalu dodatok ku Koaličnej zmluve. Strana sa však nebráni ďalším rokovaniam a je pripravená kedykoľvek diskutovať o takom kompromise, ktorý nebude stáť občanov Slovenska ani cent.
„Dnešná oficiálna ponuka SDKÚ-DS na kompromis, ktorú schválilo jej prezídium, predstavuje výrazne užší priestor pre možnú dohodu ako ponuka ministra financií Ivana Mikloša, ktorú prezentoval na koaličnej rade v Častej – Papierničke (12. septembra) a ktorú SaS opakovane odmietla,“ píše sa v stanovisku SaS k návrhu SDKÚ-DS, zverejnenom na ich internetovej stránke.
Pôvodná ponuka podľa SaS hovorila o prerokovávaní každej pôžičky z eurovalu v parlamente, pri súčasnom o práve veta každej z koaličných strán. V praxi by to znamenalo, že žiadna z koaličných strán v parlamente nezahlasuje za poskytnutie pôžičky z eurovalu, ak by to bolo proti vôli jednej z koaličných strán.
„Dnešná ponuka SDKÚ-DS už nehovorí o hlasovaní v parlamente, ale len o hlasovaní vo výbore pre financie a rozpočet a rovnako nehovorí práve veta, ale iba o schvaľovaní vo vláde. V jednom i druhom prípade by SaS bola hravo prehlasovaná. Z tohto dôvodu SaS odmieta návrh SDKÚ-DS na kompromis,“ píše sa v stanovisku.
Euroval podporujú tri koaličné strany
Proti je strana Sloboda a Solidarita (SaS). Opozičný Smer-SD verbálne euroval podporuje, ale v parlamente je ochotný hlasovať len v takom prípade, ak za neho zahlasuje celá koalícia. Možnú podporu eurovalu dnes vyjadrili štyria poslanci z hnutia Obyčajní ľudia, z ktorých traja patria do poslaneckého klubu SaS.
Odporúčame:
Premiérka bude naďalej rokovať s SaS o eurovale
Spájať hlasovania je podľa premiérky predčasný krok
Obyčajní ľudia zvažujú podporu eurovalu
Ako uviedol dnes na tlačovej besede po rokovaní prezídia strany jej predseda Mikuláš Dzurinda, koaliční partneri by sa dodatkom zaviazali, že v parlamente zabezpečia podporu dodatku k eurovalu a tiež návrhu vládneho zákona o špecifických štátnych zárukách.
Tento zákon by stanovil, že o všetkých nových záväzkoch SR vyplývajúcich z eurovalu bude rozhodovať vláda a parlamentný výbore pre financie, menu a rozpočet.
Podľa Dzurindu Prezídium SDKÚ-DS schválilo tento návrh jednomyseľne. Návrh dodatku ku Koaličnej zmluve dáva podľa Dzurindu punc serióznosti, keď sa partneri zhodnú na niečom novom. „Koaličnou zmluvou ponúkame, že sa vzdáme časti významných kompetencií ministra financií, ktorý je nominantom SDKÚ-DS,“ dodal.
Podľa Dzurindu na rokovaní vlády sa zo zásady rozhoduje konsenzom. Každá strana má na jej rokovaniach právo veta. Strana, ktorá nebude súhlasiť s návrhom na rokovaní vlády, si môže vynútiť rokovanie Koaličnej rady. Ak si niektorá strana bude želať v tejto otázke zakomponovať právo veta, môže takú požiadavku nastoliť. Dzurinda stále vidí priestor na to, aby koalícia našla kompromis o eurovale. „Toto považujem za kľúčové. Vždy sa nám v dobrom vrátilo, keď sme hľadali zhodu, keď sme boli trpezliví. Ponúkame jednu z alternatív. Netvrdím, že kompromis nemôže mať aj inú podobu,“ zdôraznil s tým, že v ich návrhu odstupuje minister financií časť svojich kompetencií vláde a parlamentnému výboru. „Chceme ukázať dobrú vôľu,“ dodal.
Pri eurovale ide podľa Dzurindu o našu menu a naše úspory. „Je našou povinnosťou argumentovať a snažiť sa nájsť východisko,“ uviedol. Zároveň priznal, že na prezídiu okrajovo hovorili aj o spájaní hlasovania o eurovale s dôverou vláde.
Musíme hľadať kompromis, ktorý bude vyhovovať SaS, aj nám, hovorí Béla Bugár
Ak Sloboda a Solidarita (SaS) odmietne návrh SDKÚ-DS o eurovale, bude to podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára znamenať, že SaS nechce hľadať kompromisy, ale aj to, že bude treba hľadať ďalšie kompromisy.
„Som zástanca rokovaní, najmä keď je to široká koalícia a citlivá téma. Rokovať, kým nenájdeme kompromis. Považujeme návrh SDKÚ-DS za hľadanie kompromisu,“ uviedol Bugár dnes pred novinármi.
Bugár by bol rád, keby SaS videla v návrhu SDKÚ-DS snahu hľadať riešenie, ktoré dokáže šanovať peniaze slovenských daňových poplatníkov. „Navyše, keď sa nám podarí zachrániť euroval, to pomôže, aby úspory slovenských daňových poplatníkov neboli znehodnotené. Musíme až do poslednej chvíľky rokovať a hľadať kompromisné riešenie, ktoré bude vyhovovať SaS, aj nám,“ dodal.