Čo znamená pre SDKÚ-DS, ak sa jedna z dôležitých tvárí strany, premiérka Iveta Radičová, rozhodne, že nebude kandidovať v parlamentných voľbách?
Znamená to, že sa bude úplne venovať vládnutiu. To obdobie nie je a nebude jednoduché. Je to aj o tom, či budeme schopní schváliť zákon o rozpočtovej zodpovednosti, samotný rozpočet, niektoré ďalšie zákony, ktoré sú dôležité pre to, aby sa Slovensko uberalo správnou cestou. Ak bude toto obdobie využité, ak ho Iveta Radičová s našou pomocou a podporou zvládne, domnievam sa, že to budú plus body pre našu stranu. SDKÚ-DS má jedenásť rokov a za tie roky sme sa stali politickou stranou s možno aj najsilnejším odborným zázemím. To som povedal preto, lebo chcem byť čo najzdvorilejší. Vyrástli mnohí odborníci. Niektorí mladí politici si už vyskúšali ministerské ostrohy – Martin Fedor. Niektorí vehementne využili priestor, do ktorého vstúpili – Lucia Žitňanská. To všetko hovorí o tom, že sme politickou stranou, ktorá má čo ponúknuť, ktorá môže nadviazať na obdobie, ktoré bolo nesmierne ťažké a ktoré sme zvládli. Sme skúsenejší, ale vôľa a odvaha nie je menšia ako v tom období. Takže pôjdeme v ústrety parlamentným voľbám s pokorou a s obrovským odhodlaním ponúkať ľuďom konkrétne riešenia. Budeme ich presviedčať, že práve tento typ politiky, ktorý vychádza z konkrétne zažitých skúseností, nielen z knižiek, politiky, ktorá ukázala, že sa nebojí niesť zodpovednosť a politiky, ktorá sa opiera o silné odborné zázemie, je dnes na Slovensku žiadaný.
Ak vypadne jeden dôležitý hráč pred ťažkým zápasom, je to pre trénera ťažké. Myslíte si, že Ivetu Radičovú dokážete nahradiť?
Nemám pocit, že by odchádzala do neznáma, že by sa vytrácala. Zostáva predsedníčkou vlády za SDKÚ-DS až do 10. marca 2012.
Ona povedala, že inak ako vykonávaním funkcie premiérky, sa do kampane nezapojí. Je to pre stranu výdatná podpora?
Ak toto obdobie zvládneme so cťou, ak dodržíme na tento rok stanovený rozpočtový deficit, ak urobíme potrebné opatrenia, ktoré je potrebné urobiť, nepochybne to bude pozitívny vklad.
Predsa len, nechceli ste, aby sa zúčastnila straníckej kampane? Neoslovili ste ju, aby bola tvárou na bilboardoch?
Keď som s ňou mal rozhovor, povedal som jej, že by som bol omnoho radšej, keby kandidovala, ale rovnako mi bolo jasné, po dvoch – troch miernych otázkach, že sa definitívne rozhodla. To, že či a akým spôsobom sa konkrétne zapojí do kampane, to nám povie, keď sama uzná za vhodné.
SDKÚ-DS v roku 2006 získalo bez Ivety Radičovej vo voľbách približne toľko, ako s ňou o štyri roky neskôr.
Situácia je iná. Čas plynie. Problémy sú iného charakteru. Myslím si, že naša politická strana je, ak nie silnejšia, tak rovnako silná, ako v predchádzajúcich parlamentných voľbách.
Povedala Vám Iveta Radičová, či sa chce vrátiť do politiky v prezidentských voľbách?
O tom som sa s ňou nezhováral. Na tieto otázky vám najlepšie odpovie ona sama.
Ak by sa rozhodla, mala by podporu strany?
Pozeráte sa príliš, príliš dopredu. Znovu opakujem, takéto rozhodnutia musí urobiť primárne ona sama.
Ako vnímate možné užšie spojenie pravice pred voľbami?
Obe strany rovnice môžu prehovoriť dôležitým spôsobom. Politické strany, aj voliči. Pre nás je to výzva, aby sme ešte tesnejšie spolupracovali s KDH a Most-Híd.Ťažká doba nás zomkla. Mali by sme popremýšľať ako dať ľuďom ešte viac najavo, že sme si blízky a že sme jasnou alternatívou voči Smeru-SD. Nadchádzajúce parlamentné voľby sú príležitosťou aj pre voličov, aby sa priklonili k tradičným štandardným stranám, aby si spomenuli, že tie strany, ktoré rýchlo vznikli a rýchlo vyleteli, napríklad SOP, ANO a teraz SaS, veľmi rýchlo ukázali obrovskú nestabilitu. Pri tom bol za nimi značný volebný potenciál. Tu niekde prináša doba výzvy pre politické strany, ale aj pre občanov.
Pravica sa v roku 2010 dokázala spojiť a úzko spolupracovať vo voľbách. Je možné, že spolupráca s KDH a Most-Híd môže byť užšia aj pred marcovými voľbami?
Je možná. Pripravujeme spoločnú pripomienku 17. novembra. Želám si, aby sme podobných aktivít boli schopní robiť viac.
Dokážete sa spojiť aj na myšlienke spoločne pred voľbami a spoločne po voľbách? Spoločne odmietnuť Smer-SD, alebo ísť s ním?
Neviem, či máme dostatok času, aby sme našli technický výraz našej spolupráce už do volieb. Ale som presvedčený, že sa môžeme zhodnúť v tom, ako budeme vidieť perspektívu Slovenska po parlamentných voľbách. SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd sú ideovým protipólom Smeru-SD. Nemusíme sa vyhraňovať proti, môžeme sa zásadne vyjadriť, ako chceme byť za. Aké riešenia konkrétnych problémov pre Slovensko ponúkame.
Na Slovensku bola väčšina volieb proti niekomu. Nastal čas, aby marcové voľby boli za niečo?
Aká je dnes situácia? Čo očakávajú občania SR od politických strán? Je dnes rozhodujúce stranícke hašterenie? Alebo je kľúčové, aby sme Slovensko previedli neobyčajne ťažkým a zložitým obdobím? Ľudia si uvedomujú, že to nie je jednoduché. Očakávajú od nás konkrétne riešenia konkrétnych problémov. V SDKÚ-DS si to veľmi silno uvedomujeme a náš program pre voľby bude programom konkrétnych riešení problémov ľudí.
Zhováral sa Radovan Pavlík