BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) – O zákone o dvojitom občianstve sa bude hovoriť už na prvej schôdzi novej maďarskej vlády v piatok, Slovensko s ním však nesúhlasí. „Ja som vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím, pretože tento zákon bude prijatý bez konzultácie so slovenskými orgánmi. To nemôže byť na Slovensku vnímané ako priateľský krok zo strany nových autorít Maďarskej republiky. Toto je závažné rozhodnutie z nášho pohľadu. Nechcem teraz nejakým spôsobom špekulovať ako sa k tomu Slovenská republika postaví, ale som si istý, že to bude prijaté ako nie šťastné gesto, nie šťastný začiatok po nástupe nového parlamentu, novej vlády Maďarskej republiky. A v súvislosti s tým veľmi pravdepodobne očakávame, že Slovenská republika sa obráti na príslušné medzinárodné inštitúcie, kde budeme tlmočiť tie výhrady a obavy, čo voči tomuto kroku máme,“ vyhlásil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po dnešnom neformálnom stretnutí s pravdepodobne budúcim šéfom maďarskej diplomacie Jánosom Martonyim v Bratislave.
Na prvej schôdzi by sa podľa Martonyiho slov mal zákon prijať iba ako návrh alebo uznesenie, samotný zákon prijmú neskôr. Tvrdí však, že takýto zákon už existoval aj predtým a túto možnosť už využilo niekoľko stoviek Maďarov. „Rušíme diskrimináciu Maďarov žijúcich v okolitých krajinách a budú mať rovnakú možnosť ako všetci ostatní Maďari vo svete. Domnievam sa, že tento zákon sa bude najmenej týkať Slovenska z okolitých krajín,“ vyhlásil Martonyi.
Pri zákone o štátnom jazyku Lajčák vyhlásil, že keď dva štáty majú odlišné názory, treba sa obrátiť na relevantné medzinárodné organizácie a rešpektovať ich stanoviská. Martonyi však vyhlásil, že v otázkach o štátnom jazyku je stanovisko maďarskej vlády známe. „Aj my čakáme na stanovisko a názor medzinárodných kompetentných organizácií. Určité návrhy odporúčaní z ich strany už boli a domnievame sa, že slovenská strana tieto návrhy a odporúčania brala len polovičate,“ vyhlásil budúci minister. Pre nich je smerodajné, ako tento problém pociťuje maďarská menšina.
Obaja diplomati hovorili o svojich predstavách budúcich vzťahov Slovenska a Maďarska. „Zhodli sme sa, že sú to vzťahy susedov a spojencov a priateľov. Potvrdili sme si, že vo veľkej väčšine otázok máme zhodné alebo veľmi blízke názory,“ vyhlásil Lajčák. V budúcnosti chcú mať blízke a otvorené priateľské rozhovory o všetkých otázkach, aj tých, na ktorých sa nezhodnú. Po ustanovení novej slovenskej vlády chcú oba štáty nadviazať pravidelnú formálnu komunikáciu na najvyššej úrovni a rozvíjať dobré vzťahy. Obaja diplomati sa snažili hovoriť aj o tom, čo nezhody spôsobilo. Z „užitočného rozhovoru“ vyplynulo, že to bolo nedostatkom citu pre názor toho druhého, tvrdí Lajčák.
Martonyi zase rozhovor označil za „priamy a úprimný. V otázkach medzinárodných politických aj v otázkach Európy máme približne spoločné alebo blízke názory,“ potvrdil Martonyi, ktorý tvrdí, že rozdiely sú najmä v otázkach historického charakteru. „Musíme vzájomne pochopiť tieto citlivosti. Vidím, že slovenská strana je veľmi citlivá na teritoriálnu celistvosť a vlastnú štátnosť. My to budeme brať absolútne do úvahy,“ vyhlásil Martonyi. Ako dodal, Maďarsko je zase citlivé na otázky ľudských práv a v rámci nich na otázky národnostných menšín.
SITA