BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Odborovej organizácii Nové školské odbory (NŠO) sa nepáči, že minister školstva Dušan Čaplovič ignoruje ich Petíciu za lepšie školstvo s 56 tisícami podpisov.
Petíciu odovzdali ešte 14. júna na Úrade vlády SR, odtiaľ ju presunuli do kompetencie rezortu školstva. Hlavnou požiadavkou petície bolo navýšenie mzdy pre začínajúceho pedagóga na 1,2 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
„Žiadame vás, aby ste odstránili nezákonný stav, ktorý nastal tým, že verejný orgán neprerokoval stav petície a neoznámil petičnému výboru výsledok prerokovania,“ vyzýva v otvorenom liste adresovanom Čaplovičovi predseda NŠO Ľudovít Sebelédi. Zákon podľa Selebédiho jasne ukladá verejnému orgánu, aby výsledok prerokovania petície oznámil písomne do 30 dní petičnému výboru.
Minister školstva sa podľa jeho hovorcu Michala Kaliňáka zaoberá každým podnetom, ktorý je rezortu doručený. „Dôkazom snahy o riešenie dlhoročných problémov v školstve bolo aj memorandum k riešeniu situácie predložené najreprezentatívnejšej školskej odborovej organizácii,“ dodal Kaliňák.
Obrazom: Učiteľov v štrajku podporujú aj študenti
Väčšina podpisov patrí učiteľom
Väčšina podpisov na hárkoch petície patrí učiteľom. Žiadajú, aby štát podľa vzoru krajín OECD investoval do školstva minimálne šesť percent HDP a aby nástupný plat učiteľa predstavoval 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.
Taktiež požadujú odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve a prehodnotenie kreditového systému, najmä zrušenie sedemročnej lehoty platnosti kreditov.
Nové školské odbory vznikli ako alternatíva k oficiálnym odborom, ktoré sú združené v KOZ a ktoré sú stále v štrajkovej pohotovosti. Zakladatelia NŠO založili alternatívu s odôvodnením, že staré odbory nedostatočne obhajujú záujmy učiteľov.
Mimoriadna schôdza
Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd v piatok podávajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o situácii v školstve. Predseda parlamentu Pavol Paška musí schôdzu zvolať do siedmich dní.
Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS uviedol, že žiadajú vládu, aby podala správu o situácii v školstve a očakávajú návrhy konkrétnych krokov, ako stav zlepšiť. Martin Fronc (KDH) doplnil, že situácia v školstve sa dostala do krízového stavu a je najvyšší čas, aby do školstva išli finančné stimuly.
Opozícia zatiaľ nechystá návrh na odvolanie šéfa rezortu školstva Dušana Čaploviča. Takýto návrh by sa podľa nich len spolitizoval. „Nechceme, aby to v tejto chvíli bolo o politickom zápase, ale o hľadaní riešenia,“ dodal Fronc.
Beblavý zdôraznil, že čakali, kým sa situácia v školstve upokojí, ale keďže sa neupokojuje, parlament je podľa nich najlepším miestom, kde o tom treba diskutovať. „To, čo sme videli za posledných osem mesiacov v rezorte školstva, považujeme za príklad skôr ideologického a direktívneho riadenia a nie snahy o hľadanie cesty vpred k modernému slovenskému školstvu,“ povedal Beblavý.
Video: Robert Fico učiteľov obohatí len o päť percent
Rezort školstva bol podľa neho až do začiatku štrajku skôr ošklbávaný o kompetencie a peniaze, či už v oblasti eurofondov alebo prechodu krajských školských úradov pod rezort vnútra. Až štrajk túto tendenciu zastavil, poznamenal Beblavý. „Situácia je taká, aby vláda jasne povedala čo chce urobiť, ako to chce urobiť a za čo to chce urobiť,“ dodal Fronc. Doplnil, že aj platy učiteľov sú nízke a treba ich zmeniť, ale nie je to len o platoch. Gábor Gál zo strany Most-Híd si myslí, že školstvo táto vláda odsunula na vedľajšiu koľaj, minister školstva nekoná a správa sa ako štatista.
„Keď vláda vie nájsť peniaze na zlúčenie zdravotných poisťovní, keď vie nájsť peniaze pre megafirmy, ktoré nevytvárajú ani nové pracovné miesta a dotuje ich, tak by mala nájsť peniaze aj pre školstvo,“ vyhlásil Gál.