BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Povodne strašia aj Slovákov. Vzostup slovenského povodia Dunaja spôsobili silné dažde v Nemecku a v Rakúsku.
„Nemeckí hydrológovia súčasnú povodeň prirovnávajú ku katastrofickej povodni z roku 2002. Voda, ktorá je už v koryte Dunaja v jeho rakúskom úseku má ešte stále stúpajúcu tendenciu, a táto povodňová vlna musí pretiecť aj slovenským úsekom“, objasnila hydrologička SHMÚ Michaela Mikuličková.
Dunaj v Bratislave naďalej stúpa, hladina rieky by mala podľa hydrologičky Danice Leškovej zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave kulminovať zo stredy na štvrtok alebo vo štvrtok ráno.
Výška hladiny Dunaja v Bratislave prekročila hranicu ôsmich metrov. Druhý stupeň povodňovej aktivity už platí aj pre Devín, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej internetovej stránke. Voda sa dostala do pivníc niekoľkých domov pri Devínskej ceste. V desiatich rodinných domoch vynášali ľudia svoj majetok na vyššie poschodia, aby ho ochránili, pomáhali im pri tom i vojaci.
Obrazom: Tyršovo nábrežie pre povodne uzavreli
Vodohospodári už ukončili práce na stavaní mobilnej protipovodňovej hrádze v hlavnom meste. „Zatiaľ nemáme žiadne mimoriadne situácie,“ hovorí Pavol Virág zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Napriek tomu, že už aj v Devíne vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity, situácia je podľa starostky bratislavskej mestskej časti Devín Ľubice Kolkovej stabilizovaná. Niektorým obyvateľom síce pomáhali pri evakuácii ich majetku zo zatopených pivníc, situácia však zatiaľ nie je dramatická, hovorí starostka.
Ako v pondelok v Devíne pri sútoku Moravy a Dunaja informoval premiér SR Robert Fico, dočasné protipovodňové zátarasy, ktoré v súčasnosti postavili pri Dunaji, majú Devín i Bratislavu ochrániť pred storočnou vodou. „Sme pripravení bojovať s vodou na úrovni, ako bola v roku 2002,“ povedal pod hradom v Devíne Fico.
Pomáhať budú vojaci
Krízovú situáciu zatiaľ v meste nevyhlásia
V hlavnom meste zatiaľ nie je potrebné vyhlásiť krízovú situáciu, informoval riaditeľ kancelárie bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.
V pondelok v Bratislave zasadal krízový štáb pre vysokú hladinu Dunaja, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia štátnej správy, príslušníci ozbrojených síl, hasičského a záchranného zboru i polície.
Prizvaní boli aj starostovia piatich bratislavských mestských častí, ktoré ležia v dotyku s riekou. Ako uviedol Andrassy, podvečer dokončia v Bratislave osádzanie protipovodňovej ochrany, a teda hlavné mesto by malo byť chránené aj pred storočnou vodou.
K preventívnym opatreniam nabáda svojich obyvateľov bratislavské Staré Mesto. Z pivničných priestorov by mali odstrániť nebezpečné látky a predmety, ktoré by v prípade presakovania spodnej vody mohli ohroziť okolie, upozorňuje hovorca mestskej časti Tomáš Halán. Mestská časť tiež vyzýva vodičov, ktorí s vozidlami parkujú na parkovisku osobného prístavu na Fajnorovom nábreží, aby svoje vozidlá preparkovali.
Odporúčame:
Obrazom: Devín zaplavila voda, stavajú zábrany
Pozdĺž Dunaja stále hrozia povodne, zrážky v pondelok neustanú
Česko zaplavila voda, počet obetí povodní stúpa
Okrem personálu vyčlenili 40 kusov techniky, ako napríklad nákladné automobily TATRA a AKTIS, vrtuľníky, ale aj člny.
Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. „Ak sa na nás obráti krízový štáb, vyčlenení vojaci do hodiny opustia kasárne a pomôžu na miestach, kde je ich zásah potrebný. Samozrejme, v pohotovosti budú tak dlho, ako si to bude situácia vyžadovať,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč.
V súvislosti s aktuálnou situáciou stúpania hladiny riek Dunaj a Morava už Centrum riadenia operácií OS SR úzko spolupracuje s Koordinačným strediskom Integrovaného záchranného systému.
„Ozbrojené sily SR budú postupovať v spolupráci so záchranármi a podľa potrieb nasadia aj špeciálnu techniku,“ zdôraznil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Vojtek.
Dunaj by mal ďalej stúpať
Prívalovú vlnu na Dunaji v Bratislave očakávajú hydrometeorológovia zo stredy na štvrtok alebo vo štvrtok ráno, keď hladina rieky v Devíne by mohla dosiahnuť 900 až 960 centimetrov.
Druhý stupeň povodňovej aktivity v súčasnosti platí na toku rieky Dunaj v Bratislave i Devíne. V Bratislave už hladina prekročila výšku ôsmich metrov. Rovnaký stupeň platí aj pre rieku Morava v Devínskej Novej Vsi, kde o 21:00 namerali 646 centimetrov.
Podľa hydrológov v ďalších dňoch tohto týždňa budú prekročené hodnoty 3. stupňa povodňovej aktivity aj v ostatných profiloch na slovenskom úseku Dunaja až po Štúrovo.
Vzhľadom na predpokladaný vývoj zvýšil SHMÚ hydrologickú výstrahu povodňovej aktivity na najvyšší 3. stupeň pre okresy južného Slovenska, konkrétne pre oblasť Bratislavy, Dunajskej Stredy, Senca, Komárna a Nových Zámkov – juhu.
O tom, že bude Dunaj na Slovensku i naďalej stúpať nasvedčujú údaje z juhonemeckého Passau, informuje o tom Pavol Virág zo SHMÚ.
Pokiaľ v auguste 2002, kedy sme zaznamenali tretí najväčší prietok Dunaja za 100 rokov, namerali v Passau 1081 centimetrov, tak v pondelok bola hladina najvyššia v histórii. Presné informácie však už nemajú, vodomernú stanicu v nemeckom Passau totiž zatopilo a hlásia už historické stavy vody.
Cyklomost i Divadlo Aréna zatvorili pre vysoký Dunaj
Cyklomost medzi bratislavskou Devínskou Novou Vsou a rakúskym Schlosshofom je pre vysokú hladinu Dunaja z bezpečnostných dôvodov uzavretý. Zatvorené je už aj Divadlo Aréna, a to až do odvolania, agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Iveta Tyšlerová.
Bratislavský kraj podľa hovorkyne monitoruje situáciu v súvislosti s vysokou hladinou riek a v koordinácii s príslušnými inštitúciami bude prijímať opatrenia. „Situáciu sledujeme a tiež komunikujeme priamo so starostami obcí pozdĺž riek Morava a Dunaj, aby sme mohli v spolupráci so štátnymi orgánmi okamžite zasiahnuť,“ povedal predseda kraja Pavol Frešo.
Uzavreli Viedenskú cestu i Tyršovo nábrežie
Pre stúpajúci Dunaj uzavreli Viedenskú cestu i Tyršovo nábrežie v Bratislave. Úsek na petržalskej strane Dunaja bude uzavretý až do odvolania, informovala bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Na mieste budú policajné hliadky a v prípade potreby budú regulovať premávku.
„Konáme v súčasnosti najmä na Tyršovom nábreží, hlavne preto, že tam ľudia na parkoviskách stoja. Žiadame ich, aby autá zaparkovali inam. Ak sa nám nepodarí s nimi skontaktovať, večer autá z petržalského nábrežia odtiahnu,“ povedal riaditeľ kancelárie bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.
Polícia žiada vodičov, aby svoje autá v tomto úseku neparkovali, ak tam už svoje vozidlá majú, aby ich premiestnili, inak ich odtiahnu.
„Bližšie informácie o odtiahnutých vozidlách poskytne mestská polícia,“ dodala Hrášková. Zároveň polícia upozorňuje všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa úseku na Viedenskej ceste a Tyršovom nábreží vyhýbali. O aktuálnej situácii bude polícia verejnosť informovať.
Za odtiahnutie však majitelia platiť nebudú, svoje vozidlá nájdu v priestoroch Dopravného podniku Bratislava.
V súvislosti so stúpaním hladiny riek Morava a Dunaj sprevádzkovali vodohospodári aj tri čerpacie stanice vnútorných vôd, ktoré sú v: Zohore (okres Malacky), Kľúčovci (okres Dunajská Streda) a v Patinciach (okres Komárno). Ako dodal Virág, v Komárne bol z preventívnych protipovodňových dôvodov uzatvorený objekt, ktorý uzatvára vstup do lodenice.
Obrazom: Záplavy pod Devínom
Plavbu na Dunaji stopli
Plavbu na Dunaji v hlavnom meste zastavili v pondelok o 18:00. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová, plavba po Dunaji bude je pre povodňový stav rieky zastavená až do odvolania.
Plavbu museli zastaviť preto, lebo vysoká hladina rieky ohrozovala bezpečnosť lodnej dopravy, napríklad niektoré osobné lode by už v pondelok ráno nemohli podplávať Prístavný most v Bratislave.
Ostávajú preto v bratislavskom prístave. „V momente, keď hladina Dunaja v Devíne prekročí hranicu 7,5 metra, stáva sa plavba po najväčšej slovenskej rieke nebezpečnou a začína platiť úplný zákaz plavby pre všetky plavidlá,“ povedal hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa.
„Vzhľadom na vývoj v Rakúsku a Nemecku sa očakáva, že Dunaj bude ešte stúpať. Od momentu, kedy začne v nemeckom Passau hladina klesať, zvyčajne trvá ešte niekoľko dní, kým klesne hladina na bezpečnú úroveň aj na Slovensku,“ dodal Kóňa. Lode, ktoré zákaz plavby zastihne na území Slovenska, budú na obnovenie plavby čakať v bazénoch verejného prístavu v Bratislave.
Obrazom: Situácia na Dunaji a rieke Morava v nedeľu