Sám som kedysi vlastnil notebook. Spomínam si, že prvé dni som ním bol naozaj zaujatý a aj keď asi nemôžem povedať, že by ma urobil šťastným, bol som veľmi rád, že ho mám. Postupne som si kúpil lepší a potom ešte lepší. Nakoniec som však zistil, že ma to akosi nenapĺňa, posledný notebook sa začal až príliš často kaziť. Musel som ho viackrát reklamovať. Vtedy som zistil, že ma vlastne zbytočne oberá o čas, zaobídem sa aj bez neho. Takto som si uvedomil, že ma neurobil šťastným. Áno, pomohol mi, keď bolo treba, ale vonkoncom sa nedá tvrdiť, že by som bol tak spokojný, že by som už nič nepotreboval k životu. Priniesol mi dokonca aj veľa starostí. Tvrdenie, že notebook alebo nejaká iná hmotná vec nás urobí trvalo šťastnými je prehnané, ak nie absurdné a klamlivé.
Duša človeka je tak hlboká, že ju nedokáže naplniť nič hmotné, nič dočasné, nijaká neživá vec.
V úryvku z Matúšovho evanjelia, ktoré je určené na dnešnú nedeľu, sa najviac spomína slovo „blahoslavený“ a rôzne jeho variácie. Toto slovo znamená asi toľko, čo slovo šťastný. Kristus vo svojej reči na hore spomína osem rôznych výrokov, ktoré hovoria o tom, kto je z jeho pohľadu šťastný:
Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo.
Blahoslavení plačúci, lebo oni budú potešení.
Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme.
Blahoslavení lační a smädní po spravodlivosti, lebo oni budú nasýtení.
Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo.
Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.
Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.
Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je nebeské kráľovstvo. (Mt 5,3-10)
Zaujímavé. Z ľudského pohľadu by som povedal, že je to obrátené úplne naopak. Chudobný, plačúci, tichý, hladný a smädný, milosrdný, čistého srdca, pokojný, prenasledovaný… Evokuje vám niektoré z týchto slov pocit šťastia? Skôr by som povedal, že ľudia, ktorým prislúcha niektorý z týchto prívlastkov, trpia nejakým nedostatkom, a teda nemôžu byť šťastní. Z pohľadu Krista je to však v poriadku. Najšťastnejší je ten, ktorý nie je viazaný na nič hmotné. Byť slobodným znamená nebyť závislým. Slobodný človek môže byť aj ten, kto má veľa majetku. Ale nezakladá si na ňom. Aj Krista nasledovali bohatí a zámožní ľudia. V evanjeliu čítame, že medzi jeho učeníkov patrili aj ženy Jana a Zuzana, ktoré mali majetok a podporovali Krista finančne.
Ježiš nám tiež ponúka šťastie. Je to šťastie založené na slobode od hmoty a na závislosti na Bohu. Prijmete ho?