BRUSEL 30. januára (WebNoviny.sk) – Írsko je proti tomu, aby sa opätovne otvárala dohoda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie a špeciálne otázka takzvanej severoírskej poistky, ktorá vyvoláva napätie na britskej politickej scéne. V stredu to na pôde írskeho parlamentu vyhlásil premiér Leo Varadkar.
Názor Írska je v tejto veci dôležitý najmä preto, že severoírska poistka sa týka práve hraníc medzi Írskom a Severným Írskom a má zabezpečiť, aby sa ani v prípade neočakávaných problémov nemusela situácia riešiť vybudovaním pevnej hranice.
Alternatívne riešenie
Írsky premiér v stredu vyhlásil, že britská premiérka Theresa Mayová by mala uviesť, aké konkrétne „alternatívne návrhy“ na riešenie situácie okolo írsko-severoírskych hraníc má na mysli.
Britskí poslanci totiž v utorok večer aj na podnet Mayovej schválili návrh, podľa ktorého sa má Británia usilovať o zmenu už dohodnutej severoírskej poistky a jej nahradenie „alternatívnym riešením“.
Berlín je otvorený ďalším rokovaniam s Londýnom, ale jeho postoj voči dohode o brexite je jasný
O aké riešenie alebo riešenia by mohlo ísť, však Mayová nekonkretizovala a neuvádza sa to ani v návrhu schválenom britským parlamentom.
„Zaoberali sme sa týmito vecami už v minulosti a nemyslím si, že existuje nejaké alternatívne riešenie,“ povedal k tomu v stredu írsky premiér Varadkar. Podľa neho je jediným riešením, ako zabezpečiť, aby medzi Írskom a Severným Írskom nemusela vzniknúť pevná hranica, práve súčasná dohoda o brexite vrátane poistky.
Pozmeňujúce návrhy
Poslanci britskej Dolnej snemovne prijali v utorok k dohode o brexite, ktorú v novembri vyjednala Mayovej vláda s predstaviteľmi EÚ, dva pozmeňujúce návrhy.
Podľa jedného z nich má Mayová mandát opätovne rokovať s úniou a snažiť sa vymôcť zrušenie severoírskej poistky. Podľa druhého schváleného návrhu si poslanci neželajú, aby krajina vystúpila z únie „nadivoko„, teda bez akejkoľvek dohody. Práve to bol doteraz najpravdepodobnejší a zároveň najdesivejší scenár.
Za prijatie návrhu o opätovnom otvorení dohody o brexite v utorok v parlamente agitovala aj samotná Mayová, podľa ktorej poslanci prijatím tohto návrhu „povedali Bruselu, že súčasná podoba poistky je kľúčovou vecou, prečo parlament nemôže túto dohodu prijať„.
Európska únia zmeny odmieta
Britská premiérka je naďalej presvedčená, že sa jej podarí dotlačiť európskych predstaviteľov k určitým zmenám v dohode.
Najvyšší predstavitelia únie a väčšiny jej kľúčových členských štátov pritom opakovane Londýnu odkázali, že na dohode o brexite sa už nič meniť nebude. Mayová napriek tomu opakuje, že sa s nimi ešte plánuje o tejto záležitosti rozprávať.
Európska únia si stojí za dohodou o brexite, nebola vyrokovaná proti Veľkej Británii
Severoírska poistka popisuje záložnú možnosť pre prípad, že by sa na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom objavili problémy, predovšetkým v oblasti colnej politiky, ktoré by nešlo vyriešiť nijakým iným spôsobom.
Chaos na hraniciach
Poistka, pri istom zjednodušení, zavádza pravidlo, podľa ktorého v prípade objavenia sa takýchto problémov sa bude obchodná a colná politika Severného Írska riadiť pravidlami platnými v EÚ, nie v samotnej Británii, ak budú tieto rozdielne.
Európski vyjednávači ju považujú za záruku, že na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, ktoré budú po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ, nedôjde k chaosu.
Mnohí britskí politici však s takýmto riešením nesúhlasia a argumentujú, že krajina by tak mohla prísť o suverenitu na časti svojho územia a musela by sa riadiť pravidlami EÚ napriek tomu, že už nebude jej súčasťou.