Prečo vadí Smeru druhý dôchodkový pilier?
Smeru druhý pilier nevadí, ale keď bol nastavovaný, bol nastavený úplne zle. Vychádzalo sa z úplne iných čísel. Aj pravicová vláda, ktorá zavádzala druhý pilier uvažovala, že najprv odvod bude maximálne štyri percentá a potom šesť percent. V parlamente prešlo deväť percent. Aký význam má, aby daňový poplatník platil na ľudí, ktorí sú v druhom pilieri? Dnes druhý pilier nezarába. Ekonomika nemá taký rast, akoby mala mať. Ak chce dať minister financií každý rok do Sociálnej poisťovne jednu miliardu, musí predať štátne aktíva. Tie predá za približne 3,5 percenta, potom ich dá do poisťovne. Tá ich odvedie správcovským spoločnostiam, ktoré to dajú na konzervatívny účet. Správcovské spoločnosti sa zbavovali vecí ešte pred krízou, keby sa zbavovali ich neskôr, prerobili ich ešte viac.
Teda podľa vás je dnes druhý pilier zle nastavený, alebo nepotrebný?
Je zle nastavený, ale je potrebný pre mladých ľudí a pre tých, ktorí zarábajú viac ako 700 eur. V druhom pilieri však nemôže byť štvrtina ľudí, ktorí nemajú žiaden vymeriavací základ. Nemôže tam byť 60 percent ľudí, ktorí zarábajú menej ako 500 eur, lebo si v tom pilieri nenašetria. To je hlavný dôvod, prečo treba o druhom pilieri pri širokom konsenze diskutovať a zmeniť. Následne musíme politicky rozhodnúť, koľkopercentný odvod do druhého piliera bude. Ďalšia vec je, čo bude v treťom pilieri. Tí mladí, čo sú v druhom pilieri, by mali dať také isté percento aj do tretieho piliera. Keď to bude deväť percent, tak mal by dať do tretieho piliera deväť percent.
Čo so živnostníkmi?
Sociálna poisťovňa registruje približne 270 000 živnostníkov. Z nich 87 percent platí do poisťovne z minimálneho základu, čiže dnes mu vyjde dôchodok 190 eur.
Čo s nimi, ak majú nízke odvody?
Ak chcú mať slušný dôchodok, musia sa o seba slušne starať a odvádzať do Sociálnej poisťovne. Ten, kto je dnes v prvom pilieri, prečo by mal odvádzať a doplácať na tých, ktorí si v druhom pilieri na seba nenašetria a padnú do hmotnej núdze. Treba ľuďom v zákone povedať, že ak sú v druhom pilieri a si nenašetria, budú mať taký dôchodok. Nie špekulovať, že budeme dorovnávať k minimálnym dôchodkom. Deformácie zákona treba napraviť.
Chcete umožniť ľuďom, aby tí, ktorí na to nemajú, vystúpili z druhého piliera?
Nič nebudeme prikazovať. Musí byť široká odborná diskusia. Pred otvorením druhého piliera bola masívna reklama a vstúpili potom do neho ľudia, ktorí tam nemajú, čo hľadať. Nebudeme nikoho nútiť. Mladí nech idú do sveta, nech sa naučia jazyky a keď sa vrátia, nech sami zvážia, či je pre nich druhý pilier výhodný, alebo nie. Kto chce zostať v druhom pilieri, nech sa páči.
Zopakujem, umožníte ľuďom vystúpiť z druhého piliera?
Bude to politické rozhodnutie. Uvidíme, aká bude diskusia.
Prvý pilier sa reformovať nedá?
Podľa mňa nie. Ak si zoberieme dnešné dôchodky, plus valorizáciu, či už podľa inflácie, alebo švajčiarskou cestou, nedostaneme sa na priemerné dôchodky Rakúska, alebo Nemecka za 50 rokov. Na Slovensku je priemerný dôchodok 370 eur, z toho 60 percent ľudí má menší dôchodok ako 300 eur a z toho ďalších 25 percent má dôchodok okolo 200 – 220 eur. Neviem si predstaviť, čo chceme reformovať na prvom pilieri. Musíme v ňom spraviť určité úpravy, ale nižšie nemôžme ísť, lebo ľudia nebudú mať nič.
Ako je to v EÚ?
Stará EÚ je nastavená tak, že z prvého piliera je vyplácaných 92 percent ľudí, len osem percent je v druhom pilieri. Pozrite sa ako dopadol druhý pilier v južnej Ameriky a Kanade, v Anglicku. Pozrime sa aké stanovisko má k druhému pilieru OECD, alebo Svetová banka.
Ľudia sa u nás boja, že prídu o svoje peniaze v druhom pilieri a že im ich zoberie štát.
To nie sú ich peniaze. To sú verejné prostriedky, ktoré sa odvádzajú do druhého piliera. Neboli zdanené. Keď budete šetriť napríklad 30 rokov, budete si musieť kúpiť anuitu. To treba tiež upraviť tak, aby občan jasne vedel a mal definované, čoho čaká. Musím upozorniť, že rozdiel, čo milión korún znamenal v roku 1990, čo v roku 2000, čo v roku 2010 a čo bude znamenať o 30 rokov. Keď si človek našetrí ročne v druhom pilieri 1000 eur, za 30 rokov je to 30 000 eur.
Viackrát ste v rozhovore povedali, že chcete na zmeny širšiu zhodu. Nepôjdete do zmien bez zhody s opozičnými stranami?
Treba o tom diskutovať s opozíciou, zamestnávateľmi, odbormi, teda s ľuďmi, ktorí k tomu majú, čo povedať. V Maďarsku socialisti zaviedli druhý pilier a pravicová vláda ho znárodnila.